Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Decyzja FOMC: stopy procentowe w USA bez zmian

Na trzecim z rzędu posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na stałym poziomie. Wartość docelowej stopy funduszy federalnych utrzymuje się w zakresie od 5,25% do 5,50%. Ważniejsza jest konferencja o 20:30, gdzie Powell przedstawi projekcję trajektorii stóp procentowych w 2024 roku.


Decyzja Rezerwy Federalnej o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie na zakończenie dwudniowego posiedzenia była oczekiwana. Mimo że rynki nadal przypisują 42% szans na obniżenie stóp procentowych do marca, istnieją sygnały, że pierwsze obniżenie mogłoby nastąpić znacznie później, być może nawet w czerwcu, według niektórych analityków. Perspektywa obniżki stóp procentowych o 1 punkt procentowy do 1,75 punktu procentowego do końca roku również może być nieco optymistyczna. Ostatni wykres kropkowy z września pokazał, że oficjele Fed spodziewali się, iż stopa referencyjna fed-funds wyniesie 5,1% w grudniu 2024 roku, jednak obecnie mieści się w przedziale od 5,25% do 5,5%.

Zobacz także: Wall Street notuje jeden z najmocniejszych miesięcy w ciągu ostatnich 20 lat

Po listopadowej decyzji, Powell zaznaczył, że choć lato przyniosło kilka korzystnych odczytów danych, to jeszcze nie wystarczy, aby zbudować pewność co do trwałego spadku inflacji w kierunku 2%.

Wtedy przewodniczący znacznie zminimalizował znaczenie prognoz kwartalnych Rezerwy Federalnej dotyczących stopy funduszy federalnych, zwanych „dot plot". Według tych prognoz, jeszcze w wrześniu przewidywano jedną kolejną podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego w tym roku. Dzisiaj na konferencji przedstawi dot-plot na 2024 rok.

udostępnij: