Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Luna, Solana, FTX - to był rok hańby dla kryptowalut. Istotne dane dla tego rynku, aby lepiej zrozumieć przyszłość w 2023

2022 nie zapisał się pozytywnie w historii kryptowalut. Kapitalizacja tego rynku spadła w tym roku poniżej 800 mld USD z ponad 3 bln USD odnotowanych w szczycie z listopada 2021 roku. Bitcoin, największy z grupy, stracił w tym samym okresie ponad 75%. Mads Eberhadt, analityk kryptowalutowy Saxo Banku, przyjrzał się najważniejszym metrykom pomocnym w obserwacji rynku, obliczanym na podstawie aktywności transakcyjnej i handlowej. Pozwalają one lepiej zrozumieć zachowania inwestorów i przyszłość kryptowalut.

Na jakie akcje stawia i jakie scenariusze dla giełdy zakłada Wall Street w 2023

Luna, FTX (token FTT), Solana swoim upadkiem i aferami przyćmiły ostatni rok. Luna to token powiązany z TerraUSD, stablecoinem, który miał być powiązany z dolarem amerykańskim i stanowił podstawę ekosystemu pożyczek i handlu w świecie zdecentralizowanych finansów. Kiedy Terra utraciła swoje powiązanie z rynkiem w maju, Luna była kluczową ofiarą wyprzedaży, który rozprzestrzenił się na fundusz hedgingowy Three Arrows Capital i rozpoczęło się domino - upadek pożyczkodawców jak Celsius i BlockFi.

Luna w szczytowym momencie była na poziomie 116 USD (w okolicach kwietnia). Podobny, choć nieco mniej dramatyczny los spotkał FTT, „token wymiany" obecnie upadłej platformy handlu kryptowalutami FTX. FTX wyemitował FTT, który dał użytkownikom korzyści na giełdzie, w tym zniżki na opłaty handlowe i wykorzystanie jako zabezpieczenie dla handlowców korzystających z pożyczonych pieniędzy.

FTX złożył wniosek o upadłość w zeszłym miesiącu w związku z zarzutami oszustwa. Stało się to zaledwie około tygodnia po tym, jak zaczęły się obawy o kondycję finansową giełdy z powodu powiązań z funduszem hedgingowym Alameda Research, który posiadał ogromne ilości FTT. Upadek giełdy zniszczył FTT, chociaż token utrzymał pewną wartość, gdy FTX przechodzi przez postępowanie upadłościowe - być może w nadziei, że pewnego dnia może powrócić do użytku. Latem tego roku FTT był na poziomie 31 USD - obecnie jest notowany w okolicach 85 centów.

Solana, tak zwany Ethereum killer, ponieważ niegdyś gorący projekt pozycjonował się jako alternatywa dla sieci inteligentnych kontraktów wspieranych przez dominujący token Ether, oberwał rykoszetem. Sam Bankman-Fried, zhańbiony były dyrektor generalny FTX, który stoi przed zarzutami finansowymi w USA, był głównym zwolennikiem Solany i mocno inwestował w token, w tym poprzez swój wpływowy fundusz hedgingowy Alameda Research. Po wybuchu afery użytkownicy masowo opuścili sieć. Solana, która była kiedyś piątą największą kryptowalutą i ulubieńcem inwestorów venture capital, osiągnęła szczyt w pobliżu 260 USD pod koniec 2021 roku i od tego czasu spadła o 96% do 9,50 USD.

Ten kryzys jest inny. Schładzanie gospodarki i recesja nie obniżą wysokiej inflacji - mówi główny ekonomista Saxo Bank Steen Jakobsen

Jak policzył analityk Saxo Banku po wejściu w interakcję z blockchainem wiele danych staje się dostępnych na publicznej księdze. „Analiza tych danych może zapewnić handlowcom i inwestorom kryptowalutowym pomocny wgląd w obecny stan rynku", napisał w swoim raporcie na Saxo Bank Insight. W „Stanie kryptowalut" na celownik wziął dwie największe kryptowaluty Bitcoin i Ethereum.

saxo krypto 1

Analityk w swoim raporcie przygotował kilka ważnych wykresów, jak na przykład saldo wymiany w procentach (powyżej). W czasach, gdy inwestorzy kryptowalutowi są bardziej skłonni do sprzedaży kryptowalut, często przechowują swoje kryptowaluty bezpośrednio na giełdzie, aby przygotować się do sprzedaży swoich udziałów. W odwrotnej sytuacji, często przenoszą środki do prywatnych portfeli, gdy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich upłynnienia. Innymi słowy, niskie salda na giełdach są często postrzegane jako cenne dla potencjalnej trajektorii wzrostowej.

W listopadzie 2022 z rynku kryptowalut w ramach afery FTX wycofano odpowiednio około 0,4% i 0,8% całkowitej podaży Bitcoina i Ethereum. Zarówno w przypadku Bitcoina, jak i Ethereum, procenty na giełdach znajdują się na 4-letnim minimum. Jeśli chodzi o Ethereum, zbliża się ono do swojego all-time low ustanowionego w maju 2018 roku. W tym momencie 10,5% podaży Ether znajdowało się na giełdach. Ten odpływ netto środków z giełd wynika w dużej mierze z obawy przed innymi upadkami. Niemniej jednak metryka sugeruje, że wielu posiadaczy prawdopodobnie ma długoterminowy pogląd, potencjalnie ograniczając krótkoterminową presję sprzedaży.

saxo krypto 2

Dormant Circulation pokazuje natomiast ile Bitcoinów i Etherów zostało przeniesionych po tym jak nie były przenoszone przez co najmniej 365 dni przed tym - gromadzone codziennie. Wysoka liczba może wyrażać zapał ze strony długoterminowych posiadaczy do upłynnienia swoich portfeli.

Sam Bankman-Fried aresztowany. Śledczy zatrzymali go na Bahamach

Jak pokazuje Eberhadt, w grudniu to przede wszystkim średniej wielkości portfele kontrolujące 10 - 100 BTC i 100 - 1000 BTC zwiększyły swój udział w całkowitej podaży. W przypadku Ethereum, szczególnie portfele posiadające od 100 do 1000 Ether zwiększyły swoje znaczenie, podczas gdy portfele kontrolujące 1000 - 10 000 i 10 000 - 100 000 Ether były płaskie w ostatnich miesiącach. Nagromadzenie bardziej zamożnych portfeli kontrastuje z większością ubiegłego roku, w którym te same portfele były w większości płaskie lub nawet zmniejszały swój stan posiadania. Zgodnie z oczekiwaniami, niska zmienność w grudniu nie spowodowała ani wahań podaży obiegowej z ostatnich 5 lat, ani średniego zysku lub straty.

krypto saxo 3krypto saxo 4

Powyższy wykres ilustruje rozkład podaży w procentach Bitcoina i Ethereum na podstawie ilości posiadanych adresów. Może on wskazywać, które grupy kupują lub sprzedają, na przykład, czy wieloryby sprzedają lub kupują.

W grudniu przepływy do i z kryptowalutowych instrumentów typu ETP, funduszy inwestycyjnych i pozagiełdowych trustów stanowiły świetne podsumowanie całego roku. Od 1 grudnia do 16 grudnia w kierunku exchange-traded produktów Bitcoin napłynęło 5,1 mln USD, natomiast exchange-traded produktów Ethereum w tym samym okresie doświadczył odpływu 11,7 mln USD. Podobnie jest w całym roku, w którym exchange-traded Bitcoin products doświadczyły napływu 333,5 mln USD, natomiast exchange-traded Ethereum products doświadczyły odpływu 290,7 mln USD w 2022 roku.

Bankman udzielił szerokiego wywiadu. "Spieprzyłem" mówi dziennikarzom NYT i tłumaczy, że FTX to nie oszustwo

udostępnij: