Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Europejski Bank Centralny reaguje na kryzys i podnosi stopy procentowe

Europejski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową o 75 pb, co jest ruchem większym, niż oczekiwano. Decyzje podjęto na spotkaniu Rady Prezesów EBC.

Konsensus rynkowy przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Prezesów EBC wynosił 75 pb. Po podwyżce główna stopa w strefie euro wynosi 1,25%.

Ekonomiści są zgodni, że strefę euro czekają trzy kwartały spadku PKB

EBC już wcześniej sygnalizował, że zacznie podnosić stopy w lipcu i wrześniu ze względu na szalejącą inflację. Instytucja z Frankfurtu utrzymywała stopy na historycznie niskim poziomie, ujemnym od 2014 r., zajmując się kryzysem zadłużeniowym w regionie i pandemią koronawirusa.

Inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 9,7%, a obecny kryzys energetyczny wypchnie na dwucyfrowy poziom. Europejska gospodarka czuje nad sobą recesje, konsumenci odczuwają to wszystko w portfelach. W trio bałtyckim - Łotwie, Estonii i Litwie – inflacja wynosi ponad 20%. Natomiast we Francji wynosi zaledwie 6,5%.

EBC to bank centralny 19 krajów, które mają wspólną walutę euro. Prezeską banku jest Christine Lagarde. Cel inflacyjny banku centralnego wynosi 2%. Ostatnie komentarze EBC były jastrzębie.

ebc

Podczas gdy ceny konsumpcyjne w całej Europie rosną w najszybszym tempie od pokoleń, decydenci we Frankfurcie podjęli w środę potężny krok w celu kontroli gwałtownej inflacji wśród rosnących obaw o spowolnienie gospodarcze.

To był zaskakujący i dramatyczny moment, kiedy w lipcu Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat o pół punktu procentowego. To następstwo podobnych działań podjętych w tym roku przez Rezerwę Federalną i dziesiątki innych banków centralnych na całym świecie.

Gospodarka strefy euro, podobnie jak brytyjska, balansuje na krawędzi recesji z powodu wzrostu cen energii wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę.

Podczas gdy wzrost PKB w Hiszpanii i Włoszech w drugim kwartale roku był lepszy niż oczekiwano, dzięki  wznowieniu turystyki do tych krajów po raz pierwszy od pandemii, wzrost PKB w Niemczech, największej i najważniejszej gospodarce strefy euro, rozczarował.

dolar

Jak obserwują analitycy, najnowsze dane z badania Purchasing Managers Index (PMI) przeprowadzonego przez S&P Global, będącego kluczowym wskaźnikiem prognostycznym, sugerują, że niemiecki sektor usługowy doznał w sierpniu drugiego z rzędu spadku aktywności, a napływ nowych firm spadł trzeci miesiąc z rzędu.

A we Francji, drugiej co do wielkości gospodarce strefy euro, sektor usług traci impet i jest obecnie bliski poziomu stagnacji. Ekonomiści są zgodni, że strefę euro czekają trzy kwartały spadku PKB z rzędu.

Większym pytaniem dla rynków jest więc to, gdzie stopy procentowe w strefie euro osiągną szczyt - co w żargonie nazywa się „stopą końcową". W tej chwili ekonomiści przewidują, że będzie to około 1,75%, czyli znacznie niżej niż oczekuje się, że stopa Banku Anglii osiągnie swój szczyt.

Nie ma jednak wątpliwości, że EBC będzie się zastanawiać, podobnie jak Bank, nad ryzykiem podniesienia stóp procentowych w środku recesji.

Zgarnij 300 Euro na prowizje i zbuduj swoje zagraniczne portfolio za darmo (tylko do 9 września)

Saxo Bank to duński bank inwestycyjny, który z początkiem września wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. Od 6 września obniża prowizje od transakcji ,likwiduje dla klientów w Polsce opłatę za przechowywanie (custody fee) i udostępnia atrakcyjne oprocentowanie wolnych środków na rachunku inwestycyjnym. Saxo Bank również stawia na inwestorów, dlatego z okazji startu serwisu Strefa Global Market proponuje naszym czytelnikom dodatkowy bonus w postaci kwoty 300 Euro na prowizje, do wykorzystania przez 3 miesiące w transakcjach na rynku kasowym. Z oferty mogą skorzystać wszyscy, którzy zdecydują się otworzyć rachunek z naszego linku partnerskiego do 9 września 2022 r.

Załóż rachunek w Saxo Banku i odbierz 300 EUR na prowizje

Ważna informacja

Materiał zawiera link reklamowy Saxo Banku. Założenie rachunku za jego pośrednictwem pozwala uzyskać dodatkowe 300 EUR na prowizje (oferta obowiązuje do 9 września 2022 r.). Strefa Global Market uzyskuje wynagrodzenie z tego tytułu.

 

udostępnij: