Inwestorzy kupują polskie akcje, bo dynamicznie rośnie liczba spółek w trendzie wzrostowym na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 lut 2019, 07:05

Rośnie liczba spółek w trendzie wzrostowym na GPW. To może oznaczać, że hossa dopiero się rozkręca

Co prawda wciąż na GPW więcej spółek jest w trendzie spadkowym, niż we wzrostowym, ale to się bardzo szybko zmienia. Kilka argumentów przemawia za tym, że ostatnie odbicie na GPW jest dopiero początkiem hossy i możemy mieć do czynienia z trwalszą tendencją poprawy koniunktury na GPW.

Ponad 32% spółek z GPW znajduje się w trendzie wzrostowym

Wejście indeksu WIG w krótko i długoterminowy trend wzrostowy przez nasz algorytm oznacza, że rozpoczęła się hossa na największych spółkach. Doświadczenie uczy, że dopiero jednak wzrost ogólnej liczby spółek w trendzie wzrostowym daje podstawy do optymizmu. Tak właśnie się dzieje teraz. Nie tylko duże spółki, ale też te mniejsze i mniej płynne, czyli bardziej ryzykowne, są kupowane przez inwestorów co powoduje wzrost ich kursów.

Według analizy trendów w narzędziu Sindicator, gwałtownie spadł odsetek spółek w trendzie spadkowym (czerwona linie dolna część wykresu). Rośnie zaś szybko procent spółek w trendzie wzrostowym (zielona linia dolna część wykresu). Obecnie już 1/3 walorów rozpoczęła wzrosty. Jeśli zestawimy to ze zmianami trendu na głównym indeksie, to otrzymamy bardzo pozytywny obraz sytuacji rynkowej.
 

Wykres: indeks WIG (góra), trend krótko- i długoterminowy dla WIG (środek) i procentowy udział spółek w trendzie wzrostowym i spadkowym (dół)

WIG i spółki w trendzie

Zobacz także: 4 solidne argumenty, że polska giełda jest blisko dna

Sytuacja podobna do tej z sierpnia 2012 r.

Drugim ciekawym argumentem za początkiem wzrostów na giełdzie jest przebicie przez WIG, oraz 40% spółek, własnej średniej SMA200. Tak duży wzrost odsetka spółek powyżej średniej SMA200 oznacza zwykle zmiany nastrojów na rynku. Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu 2012 roku, kiedy rozpoczęły się wzrosty trwające trzy lata.

Porównanie sytuacji na WIG (góra) oraz odsetka spółek powyżej średniej SMA200 (dół) obecnie (lewy wykres) i w 2012 r. (prawy wykres)

SMA200

Zobacz także: Hossa na polskiej giełdzie dopiero się rozkręca. Oto 3 powody, które to potwierdzają

Większość małych spółek już jest w trendzie wzrostowym

Sygnał do rozpoczęcia hossy dają zwykle duże spółki. Ich wzrost szybko ciągnie indeks WIG w górę. Lecz dopiero gdy zainteresowanie inwestorów zostanie skierowane w stronę mniejszych, bardziej ryzykownych spółek, możemy mówić o hossie na całym rynku.

Tak też się dzieje. Już teraz 35 spółek z sWIG80 jest w trendzie wzrostowym, zaś tylko 22 w trendzie spadkowym. Sam indeks sWIG80 wkroczył w fazę akumulacji i przygotowuje się do zmiany trendu.
 

sWIG80

Zobacz także: [WIDEO] 7 solidnych powodów, dlaczego 2019 rok może być bardzo dobry dla polskiej giełdy

Podsumowując, coraz więcej czynników wskazuje na siłę naszego rynku. Do powyższych argumentów warto też dodać pozytywną sytuację na dolarze i siłę indeksu WIG20 w porównaniu do S&P500. Możemy mieć więc nadzieję, że rozpoczęte na jesieni wzrosty przełożą się na pozytywny cały 2019 rok.

Zobacz także: Hossa na polskiej giełdzie dopiero się rozkręca. Oto 3 powody, które to potwierdzają

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost