Inwestowanie w akcje w 2021 roku przyniesie duże zyski – przekonują zgodnie analitycy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 gru 2020, 07:32

Inwestowanie w akcje w 2021 roku przyniesie duże zyski – przekonują zgodnie analitycy firm inwestycyjnych Amundi, Robeco i PineBridge

Inwestorzy w 2021 roku powinni rotować portfelami, uzupełniając je o akcje spółek cyklicznych, spółek chińskich czy indyjskich, ale spółki technologiczne wciąż będą w grze – uważają analitycy poważanych firm inwestycyjnych.

Globalna pandemia i najgłębsza recesja do 80 lat – taki był rok 2020, który powoli (na szczęście) przechodzi do historii. W 2021 rok wszyscy wchodzimy z mniejszymi czy większymi obawami, zarówno o zdrowie swoje i najbliższych, jak i odnośnie stanu naszych portfeli.

Co się zdarzy na rynkach w 2021 roku? Ten mijający pokazał, że prognozowanie jest szalenie trudne. Mimo to postanowiliśmy zerknąć na pierwsze raporty prognostyczne dużych i poważnych firm inwestycyjnych. Czy przywiązywać do nich wagę – zdecydujcie sami.

Amundi: „Trzeba się przygotować na rotacje w portfelach”

„Ścieżka do powrotu na przed-pandemiczne poziomy rozwoju gospodarczego będzie długa i najeżona przeszkodami” – ostrzegają analitycy firmy Amundi w raporcie „2021 Investment Outlook: Market rotations in an uneven recovery”. Według nich, inwestorzy powinni się przygotować na rotacje portfeli, faworyzujące spółki cykliczne, oraz na poszukiwanie jakości fundamentalnej.

Zdaniem analityków Amundi, rok 2021 wciąż będzie stał pod znakiem problemów post-pandemicznych, rosnących nierówności, malejących przychodów, rewolucji technologicznej w wielu sektorach. „Oczekiwanie, że szczepionka w magiczny sposób uzdrowi sytuację jest zbyt optymistyczne. Spodziewamy się, że rządy i banki centralne wciąż będą prowadziły super luźną politykę fiskalną i pieniężną, a to będzie oznaczało, iż złe wiadomości dla gospodarki będą dobrymi dla rynków finansowych i odwrotnie. Pokłosiem tego trendu będzie rosnąca korelacja aktywów ryzykownych” – podkreślają analitycy Amundi.
 

Momentum cykliczne dla gospodarki światowej 2020-21

glob

Źródło: Amundi
 

Według Amundi, w 2021 roku „będzie grane” 5 tematów na rynku inwestycyjnym:

  • Pieniądze będą płynąć w kierunku akcji, które będą miały wciąż atrakcyjną relację zysku do ryzyka. Inwestorzy powinni kupować akcje spółek cyklicznych, mocnych fundamentalnie, oraz akcje spółek z sektora ESG (m.in. zielona energia).
  • Dywersyfikacja geograficzna wróci do łask, bo globalny handel nie będzie już napędzał globalnego wzrostu w tak dużym stopniu, jaki kiedyś, a globalne łańcuchy dostaw będą wciąż pozrywane.
  • Obligacje krajów rozwiniętych pójdą w odstawkę, z uwagi na ujemne oprocentowanie i perspektywy dla stóp procentowych. Inwestorzy będą pchać kapitał w stronę obligacji rynków wschodzących oraz aktywów materialnych (nieruchomości).
  • Z drugiej strony, najwięksi inwestorzy będą utrzymywać pewne pozycje na obligacjach rządowych, głównie z uwagi na aspekt dbania o płynność. W 2021 roku znów możemy zobaczyć okresy, gdy z płynnością będzie problem.
  • Inwestorzy będą grać pod ożywanie gospodarcze głównie poprzez akcje emerging markets. Szczególnie atrakcyjne mogą się okazać akcje spółek azjatyckich, w tym chińskich. Chiny są jednym z krajów, które z pandemii wychodzą w najlepszym stanie.

Eksperci Amundi radzą, by w portfelach znalazło się miejsce dla aktywów, które naprawdę te portfele zdywersyfikują. Chodzi m.in. o złoto czy instrumenty pozwalające zarabiać na wzroście zmienności. „W średnim terminie dla inwestorów największym zagrożeniem będzie pojawienie się wysokich oczekiwań inflacyjnych, monetyzacja długów publicznych, odwrót od globalizacji. Rynki nie wyceniają jeszcze tych czynników ryzyka, jednak inteligentni inwestorzy powinni je już uwzględniać” – podkreślają analitycy Amundi.
 

Stopień korelacji 6 klas aktywów ryzykownych

korelacja

Źródło: Amundi

Zobacz także: Inwestorzy słusznie zachwycają się Dino, a niesłusznie nie doceniają Eurocashu – mówi Konrad Grygo, analityk Erste Securities

Robeco: „Nadchodzi świetny czas dla surowców”

„Potrzebne jest znalezienie balansu między zdrowiem publicznym, dobrem gospodarki a swobodami obywatelskimi. Od tego, jak szybko się to stanie, oraz od tego jaką rolę odegrają szczepionki, zależeć będzie to, czy zobaczymy w przyszłym roku kontynuację hossy na rynkach akcji” – przekonują analitycy Robeco w raporcie „Tackling the trilemma. Investment outlook 2021”.

Analitycy Robeco zwracają uwagę na to, że rozprowadzenie szczepionek po świecie to będzie gigantyczna operacja logistyczna. „Badanie DHL i McKinsey pokazało, że pokrycie całego świata dawkami szczepionek będzie wymagało 200 tys. palet, 15 mln lodówek, 15 tys. lotów transportowych. Z uwagi na duży stopień skomplikowania tej operacji, w tym wrażliwość szczepionek, będzie ona udana tylko wtedy, gdy nie zawiedzie najsłabsze ogniwo tego łańcucha” – podkreślają eksperci Robeco.

W scenariuszu bazowym na 2021 rok analitycy Robeco zakładają, że mnogość szczepionek przyczyni się do stopniowego, ale niepełnego, powrotu świata do „niepełnej normalności” od czerwca. W tymże scenariuszu deficyty rządowe będą rosły, a drukarki banków centralnych będą pracowały pełną parą. Dlatego zmienność – zarówno na rynkach finansowych, jak i jeśli chodzi o dane makroekonomiczne – będzie malała w II połowie przyszłego roku – uważają analitycy Robeco.

To dlatego analitycy Robeco spodziewają się powrotu trendu wzrostowego, jeśli chodzi o zysk na akcję. „Wyniki finansowe spółek giełdowych na całym świecie zaczną się poprawiać znacząco w 2021 roku, z uwagi na powrót realnej gospodarki do wzrostu, m.in. za sprawą szczepionek i rządowych działań stymulacyjnych” – przekonują analitycy Robeco.
 

Zysk na akcję – MSCI AC World

eps world

Źródło: Robeco
 

Według nich, szczególnie dobry czas czeka surowce. „Wraz z ożywieniem w gospodarce światowej, kontynuowany będzie trend wzrostowy na cenach surowców. Popyt na surowce będzie rósł, a podaż niekoniecznie będzie za nim nadążała. Szczególnie dużego wzrostu popytu można się spodziewać ze strony Chin. Z kolei OPEC+ będzie podnosił poziom produkcji stopniowo, co powinno przełożyć się na dynamiczny wzrost cen ropy. Ceny uncji metali szlachetnych też będą szły w górę, bo będą rosnąć oczekiwania inflacyjne, choć ten wzrost nie musi być tak dynamiczny, jak w I połowie 2020 roku” – zwracają uwagę analitycy Robeco.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa daje nadzieję na szybsze odbicie w gospodarce – twierdzą analitycy Deutsche Banku

PineBridge: „Szczególnie warto inwestować w spółki chińskie i indyjskie”

„Wiatr zmian będzie pchał w 2021 roku wyceny spółek giełdowych na północ” – twierdzi w raporcie „2021 Equities Outlook: Pent-Up Demand Points to a Strong Year Ahead” Anik Sen, szef działu globalnych akcji w firmie PineBridge.

W jego opinii, wyceny akcji będą wspierane przez odbicie w globalnej gospodarce, stymulusy fiskalne i monetarne. „Pojawią się wyższe prognozy zysków spółek giełdowych, co będzie wspierało zachowanie kursów ich akcji. Akcje w 2021 roku i w kolejnych latach powinny zachować się bardzo dobrze jako klasa aktywów, gdyż będzie je unosił wiatr zmian. Będą one korzystały na dynamicznym rozwoju gospodarki chińskiej i indyjskiej, na postępującym rozwoju technologicznym, na przeistaczaniu się najlepszych spółek z graczy lokalnych w graczy globalnych” – podkreśla Anik Sen.

Analityk podkreśla dużą rolę super luźnej polityki pieniężnej, która wspiera rynek akcji. „Sumaryczny fiskalny i monetarny stymulus od lutego 2020 wynosi 27,11 bln USD, czyli 31,3% globalnego PKB, jak wynika z danych firmy analitycznej Cornerstone Macro. To oznacza, że zdecydowanie przekroczył stimulus, jaki widzieliśmy w trakcie i po kryzysie finansowym z 2008 roku. Ta super luźna polityka pieniężna spowoduje, że strategia kupowania dołków na rynku akcji w 2021 roku też powinna się świetnie sprawdzać” – uważa Anik Sen.

Jeśli chodzi o bardziej konkretne porady, to Sen radzi kupować akcje spółek chińskich i indyjskich, akcje mocnych fundamentalnie spółek technologicznych oraz akcje spółek działających globalnie. „Szczególną uwagę warto zwrócić na spółki łączące w sobie te cechy, notowane na giełdach chińskich i indyjskiej. One mogą okazać się niezwykle satysfakcjonującą inwestycją” – podsumowuje analityk PineBridge.
 

Sentyment do sektorów

sentyment

Źródło: PineBridge

Zobacz także: Zielone spółki to wielka okazja inwestycyjna przyszłej dekady – przekonuje Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.