Dlaczego spadek akcji dobrego biznesu po słabych wynikach kwartalnych to okazja inwestycyjna
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 kwi 2021, 06:30

Dlaczego spadek akcji dobrego biznesu po słabych wynikach kwartalnych to okazja inwestycyjna – tłumaczy Ron Baron

W 2021 roku małe spółki zachowują się lepiej niż duże, a spółki value lepiej niż growth, ale dla inwestora w wartość nic się nie zmienia i musi szukać dobrych i silnych fundamentalnie biznesów – napisał słynny inwestor Ron Baron.

Dochodzi do dużej rotacji na rynku akcji, ale my nie zmieniamy swojej strategii i szukamy silnych fundamentalnie biznesów w różnych sektorach – napisał Ron Baron w liście do klientów swojego funduszu Baron Growth Fund.

Szukaj dobrych biznesów na długi termin

Ron Baron przyznał w liście, że w I kwartale niektóre pozycje z portfela funduszu mocno rozczarowały inwestorów. „Inwestorzy doszli do wniosku, że chcą zmienić skład swoich portfeli, z uwagi na to co dzieje się w otoczeniu makroekonomicznym. W związku z tym małe spółki zaczęły performować lepiej, niż duże, a spółki value lepiej niż growth. Te trendy odbiły się na wyniku naszego funduszu, a te pozycje które dały nam świetnie zarobić w 2020 roku zanotowały głębokie korekty” – stwierdził Baron.

Jednak według niego, żadne gwałtowne ruchy nie są wskazane, jeśli inwestor ma w portfelu dobre, silne fundamentalnie spółki z różnych branż. Fundusz Barona ma m.in. spółki przemysłowe czy z sektora dóbr szybkozbywalnych. „Będziemy kontynuować naszą strategię inwestycyjną, która polega na wyszukiwaniu mocnych fundamentalnie biznesów, które mają unikalne przewagi konkurencyjne, które są atrakcyjnie wycenione, które mają dobrą kadrę menedżerską. Szukamy spółek do portfela w długim terminie, naszym bazowym horyzontem jest 5 lat” – podkreślił Baron.

Inwestor zauważył, że każdy inwestor w wartość powinien przyjmować długi horyzont inwestycyjny i wykorzystywać przecenę po słabszych wynikach kwartalnych na akumulację akcji upatrzonej spółki. „Wydaje nam się, że przyjmowanie 5-letniego horyzontu daje przewagę nad innymi inwestorami. Wiele firm analitycznych prognozuje wyniki spółek na 1-2 lata do przodu, ale niemal nikt nie stara się stawiać prognoz 5-letnich. Tymczasem gdy widzimy, że spółka mająca dobre prognozy 5-letnie pokazuje słabe wyniki kwartale i jej akcje są wyprzedawane przez inwestorów z krótkim horyzontem inwestycyjnym, korzystamy z okazji do akumulacji. Tamci inwestorzy postrzegają tą sytuację jako więzienie dla swoich pieniędzy, a my ją postrzegamy jako okazję. Takie postępowanie daje nam możliwość kupowania dobrych biznesów po niskiej cenie” – twierdzi Baron.

Najlepsze pozycje w portfelu Baron Growth Fund trzymane powyżej 5 lat

Baron Growth Fund

Źródło: Baron Funds

Zobacz także: UiPath – rumuński cud technologiczny. Spółka rewolucjonizująca pracę biurową weszła na NYSE

Baron ma już mniej Tesli w portfelu

Warto dodać, że Baron Growth Fund w okresie sierpień 2020 – luty 2021 sprzedał 1,8 mln spośród 6,1 mln posiadanych akcji spółki Tesla. Stało się tak, mimo że Ron Baron rok temu prognozował, iż firma Elona Muska za 10 lat będzie warta… 1,5 bln USD, o czym zresztą pisaliśmy.

Ron Baron tłumaczy to tym, że Tesla stała się zbyt dużą pozycją w portfelu funduszu, a jako profesjonaliści zarządzający muszą kontrolować ryzyko. „Bolała mnie sprzedaż każdej akcji, ale niestety musiałem to zrobić, bo ta pozycja stała się zbyt duża względem całego portfela firmowego funduszu. W swoim prywatnym portfelu mam 1,1 mln akcji Tesli i nie sprzedam ani jednej za żadne skarby” – powiedział CNBC Baron. I podtrzymał swoją prognozę cenową dla akcji Tesli: 2 000 USD za 10 lat.

Baron Growth Fund powstał pod koniec 1994 roku. Licząc od założenia, może się pochwalić średnioroczną stopą zwrotu w wysokości 14%, podczas gdy S&P500 rósł średniorocznie o 10,7%, a Russell 2000 o 9,15%.

Wyniki Baron Growth Fund

baron growth fund wyniki

Źródło: Baron Funds

Zobacz także: Bitcoin kontra złoto. Wielka debata o tym które aktywo jest lepsze i dlaczego

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.