Cena benzyny szaleje. Paliwo najdroższe od 7 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lip 2021, 07:00

Benzyna jest najdroższa od 7 lat. Trend wzrostowy na ropie i silny dolar windują ceny paliw

Na stacjach paliw jest drogo i taniej długo nie będzie. Wszystko przez kłótnię w OPEC+ i trend wzrostowy na ropie oraz o wysokie notowania dolara.

To nie jest dobra wiadomość dla tych, którzy wybierają się na urlop autem. Cena litra benzyny 95 jest najdroższa od 7 lat. Wedle portalu e-petrol.pl średnia ogólnopolska cena 95-ki wynosi 5,49 zł za litr.
 

Cena 1 litra benzyny E95

Cena 1 litra benzyny E95

Źródło: Bankier.pl

Drastyczne zwyżki cen paliw

Lato to zazwyczaj okres zwyżek cen paliw. Jednak w tym roku są one drastyczne. Ceny w rafineriach idą mocno w górę, a stąd biorą się podwyżki na stacjach – wyjaśniają analitycy e-petrol.pl.

Duże znaczenie ma to, co dzieje się na globalnym rynku ropy. Zapasy surowca spadają, spekuluje się także nt. utrzymania ostrożnej polityki wydobycia przez OPEC+. „Impulsem spadkowym dla ropy mogłyby być decyzje OPEC+ o zwiększeniu produkcji, jednak w krótkiej perspektywie nie zobaczymy raczej odczuwalnego spadku na polskich stacjach” - przyznają.

Spotkanie OPEC+, które odbyło się w czwartek, nie przyniosło rozstrzygnięcia w sprawie tempa luzowania limitów wydobycia w II połowie tego roku – wskazują eksperci e-petrol.pl. „Proponowany scenariusz zwiększania wydobycia o 400 tys. baryłek miesięcznie, łącznie o 2 mln baryłek do końca 2021 r., nie został w czwartek przyjęty ze względu na sprzeciw Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które - jak podaje agencja Bloomberg - nie były zadowolone ze swoich indywidualnych limitów” - stwierdzili. Obowiązują więc stare limity, więc deficyt surowca pogłębia się. Spotkanie OPEC+ zostało zawieszone.
 

Cena baryłki ropy Brent (USD)

Cena baryłki ropy Brent

Źródło: oilprice.com

Wszystko zależy od OPEC

Co gorsza, prognozy mówią, że taniej nie będzie. Przynajmniej w najbliższym czasie. Prognozowana cena detaliczna E95 na okres do 11 lipca sięga 5,49 – 5,60 zł za litr.
 

prognoza

Źródło: e-petrol.pl
 

Według Urszuli Cieślak z BM Refleks stały wzrost cen hurtowych oznacza, że to jeszcze nie koniec podwyżek na stacjach, zwłaszcza jeśli chodzi o benzynę. Według niej, dopóki ceny ropy Brent będą pozostawały na poziomie 74-76 USD za baryłkę, nie ma szansy na obniżki cen na stacjach. „To jak długo będzie utrzymywała się wzrostowa tendencja na krajowym rynku paliw będzie zależało decyzji OPEC+ odnośnie poziomu wydobycia ropy od sierpnia. Wydaje się jednak, że początek miesiąca nie przyniesie poprawy sytuacji i obniżek cen, ze względu na dotychczasowy wzrost cen w hurcie” – napisała Cieślak w analizie.

„Do obniżek ceny benzyny w najbliższym czasie nie ma żadnych realnych podstaw. Nie oczekujmy ich przynajmniej w lipcu„ – wtóruje jej dr Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl.
 

A my na koniec przypominamy w jak dużym stopniu na cenę litra benzyny składają się podatki:

cenę litra benzyny a podatki

Źródło: BM Reflex

Zobacz także: Wzrost cen nieruchomości sprawia, że mieszkania z wielkiej płyty znowu wracają do łask

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.