Evergrande raczej nie może liczyć na szybką pomoc rządu Chin – uważają analitycy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 wrz 2021, 10:15

Evergrande raczej nie może liczyć na szybką pomoc rządu Chin – uważają analitycy

Wczoraj rynki mocno przestraszyły się bierności chińskiego rządu w kwestii problemów finansowych China Evergrande. Prezes dewelopera zapewnia, że spółka wyjdzie z kłopotów.

Dzisiejsza sesja na hongkońskiej giełdzie przebiega spokojnie, indeks Hang Seng stoi na zerze. Pytanie na jak długo przyszło takie uspokojenie po wczorajszej panicznej sesji wydaje się całkiem zasadne. Oto bowiem analitycy S&P stwierdzili, że China Evergrande nie ma co liczyć na pomoc ze strony rządu Chin.

Rynki przestraszyły się upadłości China Evergrande

Problemy finansowe chińskiego dewelopera China Evergrande ciążą rynkom. Ostatnie sesje przyniosły mocny risk-off na światowych giełdach i na rynku forex – umacniał się dolar, akcje mocno taniały. Szczególnie słaby sentyment panował wczoraj, a w Azji to już była niemal paniczna wyprzedaż, bo Hang Seng stracił 3,3%, wycena China Evergrande poleciała w dół o 10% (od początku roku o 85%).

Notowania China Evergrande na tle indeksu Hang Seng – 2 lata

Notowania China Evergrande

Źródło: Market Screener

Ale to jeszcze nic - akcje jednego z chińskich deweloperów Sinic Holdings zniżkowały o… 87%. Tak, to nie pomyłka. Taki spadek podczas jednej sesji wynika z faktu, że jest to mocno zadłużony deweloper, któremu Fitch obniżył rating. Tymczasem ta spółka 18 października powinna wykupić obligacje o wartości około 246 mln USD.

Notowania Sinic Holdings w 2021 r.

Notowania Sinic Holdings

Źródło: Market Screener

Zachowanie kursu Sinic Holdings pokazuje, że problemy China Evergrande – dewelopera mającego 305 mld USD zobowiązań - mogły otworzyć puszkę Pandory na chińskim rynku. Wygląda na to, że wielkie firmy z Państwa Środka prowadziły nieodpowiedzialną politykę finansową, a teraz przyjdzie im za to zapłacić rachunek. Im, a także ich akcjonariuszom.

Zobacz także: Problemy China Evergrande wywołały spadki na giełdzie, bo firma ma nominalny dług większy, niż wiele państw

Czy i jak chiński rząd przyjdzie z pomocą

I wiele wskazuje na to, że chiński rząd nie przyjdzie z pomocą, a na pewno nie będzie ona miała formy znanej na Zachodzie (tzw. bail-out). „Poniedziałkowa sesja to był dowód na to, że rynek oczekiwał zdecydowanej weekendowej reakcji chińskich władz na problemy China Evergrande, ale się jej nie doczekał i był bardzo zawiedziony. Rynek bardzo obawia się efektu domina po ewentualnym upadku China Evergrande” – stwierdził Chris Weston, szef działu analiz Pepperstone w raporcie cytowanym przez Reutersa.

Analitycy S&P Global Ratings stwierdzili wczoraj w komunikacie, że nie spodziewają się, by Pekin udzielił wsparcia deweloperowi China Evergrande. „Pekin wkroczy do akcji tylko wtedy, gdy pojawi się zagrożenie efektu domina i rozlania się problemów dewelopera na chiński system finansowy czy na rynek nieruchomości, czyli jeśli zacznie się materializować ryzyko systemowe” – stwierdzili analitycy S&P.

Co ciekawe, przerwał milczenie prezes dewelopera Hui Ka Yuan. Stwierdził w liście do pracowników, że jest pewien, iż “firma poradzi sobie i przetrwa ten najczarniejszy moment w swojej historii”. Zapewnił, że spółka zrobi wszystko, co w jej mocy, by uregulować zobowiązania i nie zawieść partnerów biznesowych oraz akcjonariuszy.

Wielki test czeka Evergrande w najbliższych dniach. W czwartek spółka powinna wypłacić 83,5 mln USD odsetek od obligacji zapadających w marcu 2022, a 29 września 47,5 mln USD odsetek od obligacji zapadającej w marcu 2024. „Moja opinia jest taka, że Evergrande nie poradzi sobie ze swoimi problemami i upadnie. Rząd chiński będzie twardy i nie przyjdzie spółce z pomocą. Jednocześnie, nie sądzę, aby to było wydarzenie, które wywoła bessę na światowych rynkach” – stwierdził Andrew Left, założyciel Citron Research, w rozmowie z agencją Reuters.

Z kolei analitycy Citi stwierdzili, że chiński regulator przekona rodzime banki do liberalnego podejścia do zobowiązań finansowych China Evergrande, tak by „system łatwiej strawił tę upadłość”. „Szacujemy, że około 41% aktywów chińskich banków jest powiązanych z sektorem budownictwa i nieruchomości. Chiny nie mogą sobie pozwolić na rozlanie się problemów China Evergrande po sektorze bankowym i nieruchomościowym. Chiny z pewnością będą chciały pójść drogą kontrolowanej upadłości China Evergrande, by nie wywołała ona reakcji szokowej” – stwierdzili analitycy Citi.

Zobacz także: Spółki technologiczne są już wycenione bardzo wysoko – ostrzega Chamath Palihapitiya

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.