Górnicza hossa trwa. Rosną ceny węgla i akcje spółek z ekspozycją na ten sektor
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 paź 2021, 12:22

Górnicza hossa trwa. Rosną ceny węgla i akcje spółek z ekspozycją na ten sektor

Górnicza hossa, czy też węglowa hossa, trwa w najlepsze. Idzie w górę cena węgla. Rośną dynamicznie wyceny spółek: JSW, Bogdanka, Coal Energy, Bumech, Famur.

Dziś na giełdzie widać „czarną moc”. Moc węgla. Rosną dynamicznie, nawet dwucyfrowo, kursy akcji takich spółek, jak JSW, Bogdanka, Coal Energy, Bumech, Famur.

Bo węgiel drożeje jak szalony

Wszystko przez to, co dzieje się na rynku węgla. Jego ceny oszalały. Notowania kontraktów na węgiel ICE Rotterdam Coal w 3 miesiące poszły w górę o 106%, a od początku stycznia o 240%. Cena tony węgla Newcastle znajduje się na rekordowym poziomie 228 USD za tonę, po tym jak we wrześniu zdrożała o 27%, a od początku 2021 roku o 171%.

Przyczyny? W Chinach doszło do ograniczeń w wydobywaniu i transporcie surowców, w tym węgla, a stało się tak z różnych przyczyn (zmiana polityki energetycznej, powodzie). Tymczasem chińskie potrzeby energetyczne są ogromne, w związku z nowymi celami polityki energetycznej (Państwo Środka chce znacznie ograniczyć emisje CO2 do 2060 r.).

Poza tym, zapasy węgla w Europie są nikłe. Wysokie ceny gazu w Europie skutkują niższą zyskownością bloków gazowych, co zwiększa konkurencyjność bloków węglowych i zwiększa popyt na węgiel.

Więcej na ten temat można przeczytać w tekstach, które publikowaliśmy w ostatnich tygodniach na łamach Strefy Inwestorów:

Chiny borykają się z brakiem węgla! Kryzys energetyczny na świecie trwa, czy grozi Polsce?

Cena węgla najwyższa od dekad - akcje JSW i Bogdanki mogą w końcu zacząć na to reagować

Notowania ceny węgla Newcastle (USD za tonę)

Notowania ceny węgla Newcastle

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Dolar, rekordowa inflacja i zyskujące banki - jak inwestować w październiku 2021

Rajd na spółkach węglowych

Na początku września alarmowaliśmy, że JSW i Bogdanka szykują się do odlotu. „Na tej sytuacji mogą skorzystać dwie duże spółki z GPW: JSW i Bogdanka. Ta pierwsza to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego w Unii Europejskiej, a ta druga to jeden z największych producentów węgla kamiennego w Polsce. W przeszłości kursy tych walorów były mocno skorelowane z cenami węgla i koksu, bo przychody i rentowność tych spółek są w przeważającej mierze uzależnione od ceny surowca na rynku” – wskazywaliśmy.

Co się stało? W ciągu 30 sesji kurs JSW poszedł w górę o 17,5%, a Bogdanki o 45%. Jednak nie tylko te dwie spółki reprezentują sektor węglowo-górniczy na GPW. Zaczęły rosnąć również wyceny spółek produkujących maszyny górnicze: w miesiąc wycena Famuru zwiększyła się o 21%, a Bumechu – uwaga, uwaga – aż o blisko 280%. Można też zwrócić uwagę na jednego z największych prywatnych producentów węgla na Ukrainie – spółka Coal Energy w miesiąc zwiększyła wycenę o 73%.

Notowania spółek węglowych JSW, Bogdanka, Famur, Bumech, Coal Energy – 2 miesiące

Notowania spółek węglowych dwa miesiace 4

Źródło: Market Screener

Notowania spółek węglowych JSW, Bogdanka, Famur, Bumech, Coal Energy na tle WIG – 5 lat

Notowania spółek węglowych 5 lat

Źródło: Market Screener

Jak na naszego nosa, to jeszcze nie koniec wzrostów cen tych walorów, bo i zapewne nie koniec wzrostów ceny węgla. Władze Chin poleciły szefom państwowych spółek energetycznych zabezpieczenie na zimę dostaw energii "za wszelką cenę" - poinformowała w czwartek agencja Bloomberg. „Zapasy węgla są na niskim poziomie, a wobec silnego popytu na energię w zimie, można spodziewać się dalszego wzrostu jego ceny” – powiedziała Jenna Delaney z firmy Energy Aspects w rozmowie z agencją Bloomberg.

Jeśli ktoś się zastanawia, w którą z węglowych spółek z GPW warto zainwestować, przypominamy naszą analizę sprzed kilku tygodni, która wciąż jest aktualna. Warto także słuchać na bieżąco podcastów premium Strefy Inwestorów 21% Rocznie EXTRA, gdzie Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński na bieżąco omawiają sytuację fundamentalną JSW.

Zobacz także: Inflacja we wrześniu dalej rośnie i jest najwyższa od 20 lat. GUS podaje szybki szacunek wskaźnika CPI

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.