PKO BP rozpoczyna program w którym będzie proponować ugody frankowe
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 paź 2021, 07:32

PKO BP startuje z ugodami frankowymi. Inne banki wciąż czekają

PKO BP dotrzymał słowa i rozpoczął program ugód dla kredytobiorców frankowych. Zakłada on przekształcenie kredytu CHF w PLN, aby uniknąć drogi sądowej.

PKO BP, jako jeden z niewielu banków, już kilka tygodni temu zapowiadał, że do końca września przygotuje program ugód dla swoich klientów. Na początku tygodnia bank przedstawił jakie możliwości mają kredytobiorcy frankowi. Program ugód zaprezentowany przez PKO BP zakłada, że klient może liczyć na konwersję kredytu we franku szwajcarskim na kredyt złotowy. Oczywiście, kredytobiorca musi spełnić określone warunki m.in.:

  • kredyt został udzielony we franku szwajcarskim i jest nadal spłacany,
  • kredyt został wzięty na własne cele mieszkaniowe,
  • kredytobiorca nie skorzystał z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

„4 października w PKO Banku Polskim ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych. Jest on odpowiedzią na oczekiwania klientów, których sytuacja pogorszyła się z powodu umocnienia kursu CHF. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym. W ten sposób pozwolimy klientom uwolnić się od ryzyka walutowego. Cały proces odbywa się zdalnie, a kredytobiorcy w oddziale pojawiają się tylko raz – w momencie podpisania ugody. Ugody są wygodną i pewną alternatywą wobec długotrwałej i kosztownej drogi sądowej. Z rozwiązania mogą skorzystać klienci, którzy chcą przekształcić kredyt w CHF na PLN i spełniają określone kryteria” – napisano w komunikacie prasowym PKO BP.

Pojawia się pytanie, czy kolejne banki zdecydują się na taki krok jak PKO BP. Do niedawna większość instytucji zapewniała, że wstrzymuje się z programem ugód do decyzji Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Jednak sędziowie SN nie rozstrzygnęli kwestii spornych podczas niedawnego posiedzenia, a skierowali 3 pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. To już kolejny raz kiedy TSUE będzie orzekać w sprawie kredytów w helweckiej walucie.

Zobacz także: Akcje banków od piątku dynamicznie rosną. Inwestorzy obstawiają, że po prawie 6% inflacji stopy procentowe w Polsce pójdą w górę

Ugody czy droga sądowa?

Stworzenie programu ugód zostało zaproponowane jeszcze pod koniec 2020 roku przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Jacka Jastrzębskiego. Do tej pory banki wstrzymywały się z podejmowaniem decyzji w tej sprawie, a kilka z nich przeprowadziło pilotaż wśród swoich klientów. Do tej pory, a minął już prawie rok, na wprowadzenie ugód zdecydował się PKO BP. Możliwość realizacji takiego programu rozważa m.in. Bank Millennium, który już pracuje nad ewentualnym przystąpieniem do ugód. Na ten moment, jak zapewnił prezes Joao Bras Jorge, bank zawiera indywidualne ugody ze swoimi klientami.

„Pomimo braku uchwały Sądu Najwyższego nadal pracujemy nad programem ugód frankowych dla wszystkich klientów. Brak wytycznych ze strony tego sądu nie ułatwia nam podjęcia decyzji w tej sprawie” – powiedział dziennikarzom Joao Bras Jorge w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Przyjrzyjmy się ugodom proponowanym przez PKO BP. Jak już wspomnieliśmy, klient przed przystąpieniem do programu musi spełnić określone warunki. Bank umożliwił składanie wniosku zdalnie, a stawiennictwo osobiste będzie wymagane tylko przy podpisaniu ugody. Postępowanie mediacyjne będzie odbywać się przed Sądem Polubownym przy KNF, co pomoże pominąć kwestie długotrwałej i kosztownej batalii przed sądem.

Wymagane jest podpisanie umowy o mediację przez klienta w tym przypadku. Co najważniejsze, kredytobiorcom zostanie zaoferowane przekształcenie dotychczas spłacanego kredytu w szwajcarskiej walucie na kredyt złotowy. Będzie on liczony tak jakby od początku był zaciągnięty w tej walucie. Jak dokładnie przystąpić do programu ugód można przeczytać TUTAJ.

„Kwestia kredytów walutowych w CHF od lat ciąży klientom polskich banków i krajowemu sektorowi bankowemu. Pomimo, że zawarte umowy kredytowe są prawnie wiążące, w wyniku silnego umocnienia franka szwajcarskiego sytuacja ekonomiczna tych kredytobiorców zmieniła się i dlatego postanowiliśmy im pomóc, godząc się na przewalutowanie kredytu. To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych” - powiedział Jan Emeryk Rościszewski, prezes zarządu PKO BP.

Sytuacja w sądach wcale nie jest najlepsza z perspektywy banków. Kredytobiorcy, w porównaniu do instytucji finansowych, nie czekają na orzeczenia SN czy TSUE. Zachęcani kolejnymi wygranymi sprawami w sądach, składają pozwy przeciwko bankom. Aby zachęcić banki do zawierania ugód, Komitet Stabilności Finansowej skierował do Ministerstwa Finansów rekomendację. Zakłada ona obniżenie wag ryzyka dla instytucji zaangażowanych w proces ugód w sprawie kredytów CHF.

Komitet Stabilności Finansowej ustalił, że dogodny termin obowiązywania niższych wag ryzyka to 18 miesięcy. Obecnie obowiązujący poziom to 150%. Rekomendacja ma zmniejszyć obciążenie kapitałowe banków zaangażowanych w program ugód.

Zobacz także: Kredyty frankowe znów pod lupą TSUE - co zrobią kredytobiorcy, banki i polskie sądy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.