Deweloperzy z Chin będą mieć pod górę, ale spółki internetowe znów złapią wiatr w żagle w 2022 roku – prognozuje Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 lis 2021, 07:30

W 2022 roku deweloperzy z Chin będą mieć pod górę, ale spółki internetowe znów złapią wiatr w żagle – prognozuje Goldman Sachs

Indeks MSCI China urośnie o 16% z bieżącego poziomu do końca 2022 roku – przewidują analitycy Goldman Sachs.

‘Obecnie chińskie akcje są notowane do globalnych z około 30-40% dyskontem” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs w raporcie „2022 Outlook: “Uncomfortable upside. Offshore China back to Overweight”.

Chińska gospodarka nieco zwolni…

“W 2022 roku tempo wzrostu chińskiego PKB spadnie poniżej 5%, z uwagi na delewarowanie rynku nieruchomości, restrykcje spowodowane pandemią, rosnącą inflację, zawirowania w eksporcie. Mimo to obecnie chińskie akcje wyglądają atrakcyjnie, a do tego nadchodzi faza cyklu, w której liczy się raczej nadzieja, gdy następuje ekspansja C/Z. W dodatku zbliża się 20 Kongres Partii Komunistycznej, więc należy spodziewać się łagodzenia polityki pieniężnej, a więc i wzrostu ratingów dla spółek. Chińskie akcje są teraz tanie, bo mają średni wskaźnik C/Z = 12,7” – wskazują analitycy Goldman Sachs.

Prognoza dla tempa wzrostu PKB w Chinach

Prognoza dla tempa wzrostu PKB w Chinach

Źródło: Goldman Sachs

Analitycy Goldman Sachs podkreślają, że rok 2021 był na chińskiej giełdzie bardzo emocjonalny, dużo się działo, kursy akcji cechowały się wysoką zmiennością. „W związku z tym w umysłach zagranicznych inwestorów znów pojawiły się wątpliwości – czy aby na pewno chińskie akcje to są inwestowalne aktywa?” – wskazują analitycy GS. „Przy czym rok 2022 powinien być dla chińskich akcji jednak lepszy od 2021, bo dominowała będzie narracja makroekonomiczna. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że alokacja międzynarodowych funduszy na chińskim rynku jest rekordowo niska, więc gdy zaczną kupować, fala kapitału zacznie unosić akcje” – dodają.

Zobacz także: Złoto wyceniane w polskiej walucie pobiło rekord cenowy z sierpnia 2020 i zbiera się do wielkiego byczego rajdu

…ale polityka przyspieszy

Analitycy Goldman Sachs podkreślają, że w Chinach w 2022 roku powinno się także dużo dziać w dziedzinie polityki. Według nich, jest wielce prawdopodobne, że prezydent Xi Jinping złamie tradycję i będzie rządził trzecią kadencję. „Chińscy decydenci mogą teraz zaakceptować wolniejszy wzrost gospodarczy w najbliższym czasie, chcąc stabilnej gospodarki w dłuższej perspektywie. Jest wielce prawdopodobne, że polityka pieniężna zostanie nieznacznie poluzowana, aby lepiej odeprzeć ryzyko systemowe oraz aby uniknąć gwałtownego spowolnienia” – stwierdzają analitycy GS.

Analitycy GS zwrócili również uwagę na to, że szeroki chiński rynek akcji lubi w ciągu 12 miesięcy przed Kongresem znacząco rosnąć, średnio o imponujące +30%. Najbliższy Kongres odbędzie się równo za rok, w listopadzie 2022 r.

Zachowanie MSCI China Index przed i po Kongresie Partii Komunistycznej Chin

MSCI China Index przed i po Kongresie Partii Komunistycznej Chin

Źródło: Goldman Sachs

Spółki internetowe w górę, nieruchomościowe w dół

Analitycy Goldman Sachs podnieśli swoją rekomendację dla chińskich akcji offshore do „przeważaj”, po tym jak obniżyli ją w lipcu. Przewidują, że indeks MSCI China urośnie o 16% z bieżącego poziomu do końca 2022 roku. „Inwestorzy muszą wyjść ze strefy komfortu i mocno się wysilić, by znaleźć spółki wzrostowe z dobrymi perspektywami. Szczególnie dobre perspektywy widać przed spółkami internetowymi, które od lutowego szczytu zostały przecenione o około 42%” – twierdzą analitycy GS.

Prognoza dla MSCI China

Prognoza dla MSCI China

Źródło: Goldman Sachs

Rekomendacje sektorowe dla chińskiego rynku akcji

Rekomendacje sektorowe dla chińskiego rynku akcji

Źródło: Goldman Sachs

Jeśli chodzi o inne sektory, to rekomendują przeważanie branży motoryzacyjnej, a niedoważanie banków, nieruchomości i telekomów. „Nasza prognoza wynikowa jest najbardziej optymistyczna wobec spółek z branży media, sprzedaż internetowa oraz półprzewodniki. Najgorszą kontrybucją popisze się zapewne branża nieruchomościowa, którą czekają naprawdę trudne momenty” – podkreślają analitycy Goldman Sachs.

Kontrybucja poszczególnych branż do wyniku finansowego przedsiębiorstw chińskich w 2022 r.

Kontrybucja poszczególnych branż

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: 5 trendów które ukształtują przyszłość branży biotechnologicznej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.