Goldman Sachs wyjaśnia jak wojna na Ukrainie wpłynie na gospodarkę Europy Środkowej
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 lut 2022, 16:29

Wzrosną ceny paliw, zdrożeje złoto, inflacja w górę. Goldman Sachs wyjaśnia jak wojna na Ukrainie wpłynie na gospodarkę

Wojna na Ukrainie gwarantuje Europie Środkowej wzrost inflacji. Ropa zmierza do 120 USD za baryłkę, a złoto do 2 150 USD za uncję – twierdzą analitycy Goldman Sachs.

Ropa, gaz i inne surowce, w tym rolne, będą drożeć na skutek wojny na Wschodzie. Rosja i Ukraina są liczącymi się producentami surowców, a z różnych powodów przestaną spełniać te role – tłumaczą analitycy Goldman Sachs.

Wojna napędzi wzrost cen w Europie Środkowej

Analitycy Goldman Sachs stwierdzają, że widzą 3 główne kanały transmisyjne kryzysu w Europie Środkowej w krótkim terminie.

  • Kryzys walutowy. Zwracają uwagę, że złoty, forint czy czeska korona jednak słabną wobec euro, choć te kraje nie są obiektem ataku. Osłabienie tych walut, w takiej skali, doda około 0,-0,7 pp. do stopy inflacji w tym roku, która i tak nie jest przecież niska i bije we wzrost gospodarczy.
  • Wyższe ceny surowców. Konflikt podnosi ceny wszelkich surowców, szczególnie ropy i gazu. Jak zauważają analitycy GS, Rosja i Ukraina są jednak jednymi z głównych dostawców surowców rolnych na teren CEE i mogą nastąpić problemy z dostawami, a to właśnie ceny surowców rolnych są głównymi komponentami inflacji w regionie.
  • Niepewność w zakresie wymiany handlowej. Więzy handlowe między CEE a Rosją i Ukrainą z uwagi na konflikt znacznie się poluzują, a być może i zerwą. Jednak, jak zwracają uwagę analitycy GS, kraje Europy Środkowej mają zaskakująco niską ekspozycję na handel z krajami Europy Wschodniej, z uwagi na rosnącą wymianę z Unią Europejską. Wśród krajów CEE, największą ekspozycję ma Polska (Rosja i Ukraina mają 5% udziału w jej eksporcie i 8% w imporcie).

Według analityków Goldman Sachs, te wszystkie 3 czynniki będą przekładały się na wyższą inflację. To oznacza, że banki centralne krajów CEE będą zmierzały ze stopami w kierunku 5% a może nawet i wyżej, jeśli konflikt będzie się przedłużał.

Dodatkowym czynnikiem, który będzie mocno widoczny w gospodarkach CEE, jest migracja. Szczególnie Polska jest zalewana falą uchodźców wojennych. To, czy ten exodus będzie długotrwały i jak bardzo intensywny będzie, będzie zależało od skali i długości trwania konfliktu.

Notowania wybranych par walutowych na tle ceny ropy i gazu

waluty ropa gaz

Źródło: Goldman Sachs

Wymiana handlowa między krajami CEE a Rosją i Ukrainą

wymiana handlowa cee rosja ukraina

Źródło: Goldman Sachs

Główna stopa procentowa w Polsce

polska stopy

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: KGHM i JSW gwiazdami ostatnich sesji. Oto spółki, które mogą skorzystać na wzroście cen surowców wywołanych wojną w Ukrainie

Ile podrożeje ropa, a ile złoto

Wspomniane już zostały surowce – wzrost ich cen na skutek konfliktu jest gwarantowany. Zarówno Rosja, jak i Ukraina są znaczącymi producentami różnego rodzaju surowców. „Największym zagrożeniem dla podmiotów gospodarczych z Zachodu jest to, że rosyjskie surowce mogą stać się przedmiotem sankcji. To będzie oznaczało odcięcie pokaźnego kawałka światowej podaży surowców energetycznych, co zaowocuje rajdem cenowym” – ostrzegają analitycy GS.

Dlatego, według analityków Goldman Sachs, cena 120 USD za baryłkę ropy jest celem krótkoterminowym. Drożeć powinien także gaz ziemny oraz metale przemysłowe: pallad, nikiel. Analitycy GS przypominają, że Rosja i Ukraina odpowiadają za około 25% światowego eksportu pszenicy czy kukurydzy. „Jeśli chodzi o złoto, to uważamy, że w średnim terminie perspektywy dla tego metalu są bycze. Działania Rosji zwiększyły ryzyko stagflacji, co powinno wspierać wycenę złota i doprowadzić ją do okolic 2 150 USD za uncję w kilka najbliższych miesięcy” – stwierdzili analitycy GS.

Kurs XAU/USD – 5 lat

xauusd

Źródło: TradingView

Co ciekawe, analitycy GS twierdzą, że – gdy patrzymy na nakładane na Rosję sankcje - większą przeszkodą w eksporcie surowców dla tego kraju będzie utrudniony dostęp banku centralnego do rezerw, niż odłączenie od SWIFT. „Chodzi o to, że ta pierwsza sankcja może uniemożliwić dokonywanie transakcji przy pomocy rubla lub złota. Tym samym, rosyjscy producenci surowców mogą zostać zmuszeni do ograniczenia produkcji, co jest procesem kosztownym i trudnym do odwrócenia w przyszłości” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.

Zobacz także: Polska branża gamedev łączy siły. Przychody ze sprzedaży gier This War of Mine czy Chernobylite zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.