Metaverse i ekonomia z nim związana będzie warta 13 bln USD do 2030 roku – prognozuje Citi
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 kwi 2022, 07:30

Metaverse i ekonomia z nim związana będzie warta 13 bln USD do 2030 roku – prognozuje Citi

Rynek metaverse w 2030 roku będzie wart 8 – 13 bln USD, będzie miał 5 mld użytkowników – przewidują analitycy Citi.

Żeby ta niezwykle optymistyczna prognoza się sprawdziła, możliwości obliczeniowe komputerów i jakość infrastruktury musi się podnieść znacznie – zaznaczają analitycy Citi w raporcie „Metaverse and Money. Decrypting the Future”.

Przypomnijmy, że metaverse to świat wirtualny, połączony z rzeczywistością rozszerzoną i internetem. Zainteresowanie tą koncepcją wzrosło znacznie pod koniec 2021 roku, na skutek dynamicznego rozwoju rynku NFT (tokenów niezamiennych). Obecnie najprostszym sposobem na doświadczenie metaverse jest zagranie w grę VR.

Metaverse dynamicznie urośnie…

Według analityków Citi, metaverse wykroczy daleko poza gaming, z którym jest obecnie kojarzony. „Wierzymy jednak, że Metaverse pomoże znaleźć nowe sposoby na wykonywanie takich czynności, jak handel, rozrywka, komunikacja, edukacja i szkolenia, produkcja. Przypadki użycia metaverse w przedsiębiorstwach w nadchodzących latach będą prawdopodobnie obejmować współpracę wewnętrzną, kontakt z klientem, sprzedaż i marketing, reklamę, wydarzenia i konferencje, projektowanie oraz szkolenia pracowników” – przekonują analitycy Citi.
 

meta 2030


Wedle obliczeń analityków Citi, w 2030 roku będzie około 5 mld użytkowników metaverse. W jaki sposób autorzy raportu to policzyli? „Obliczeń dokonaliśmy na podstawie dzisiejszej liczby unikalnych użytkowników internetu. Założyliśmy, że 4% to roczne tempo wzrostu liczby unikalnych użytkowników globalnej sieci i że będzie ono utrzymane. Od sumy z 2030 roku odjęliśmy 25%, aby uwzględnić użytkowników bez dostępu do stabilnej sieci 5G, która – naszym zdaniem – będzie niezbędna dla dobrego jakościowo doświadczenia metaverse. W ten sposób otrzymaliśmy wynik w postaci 5 mld użytkowników metaverse w 2030 roku” – wyjaśnili. Według nich, za 8 lat liczba zestawów AR/VR na globie będzie oscylowała w okolicach 1 mld.

Idąc dalej, analitycy Citi stwierdzają, że ekonomia metaverse będzie warta w roku 2030 gdzieś między 8 a 13 bln USD. Ile będzie to dokładnie, to będzie zależało od tempa rozwoju gospodarki cyfrowej oraz od tempa rozwoju samego metaverse.
 

Wartość rynku metaverse w 2030 roku (bln USD)

metaverse 2030

Źródło: Citi Global Insights

Rozwój metaverse będzie się wiązał, według ekspertów Citi, z mniejszą lub większą rewolucją w dziedzinie finansów. „Spodziewamy się, że następna generacja internetu, czyli właśnie metaverse, sprawi, że wejdą do użytku na dużą skalę różne formy cyfrowego pieniądza. W metaverse będą użytkowane różnego rodzaju środki płatnicze: kryptowaluty, stablecoiny, waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC)” – wskazują analitycy Citi. Obecnie tokeny płatnicze występują w grach m.in. Robux, Minecraft. Na razie nie istnieje zbyt dużo CBDC, są to m.in. e-juan (Chiny), e-Naira (Nigeria), Sand Dollar (Bahamy).
 

Liczba wyszukań terminu „metaverse” w Google (po lewej) i liczba wzmianek o metaverse w raportach i podczas konferencji wynikowych spółek amerykańskich

metaverse termin google

Źródło: Citi

Zobacz także: OnlyFans planuje debiut na giełdzie, ale inwestorom nie podobają się publikowane na platformie treści pornograficzne

…ale pod pewnymi warunkami

Analitycy Citi przyznają jednak, że infrastruktura cyfrowa musi się znacznie poprawić, aby ich śmiałe prognozy co do tempa rozwoju metaverse mogły się ziścić. „Potrzebne są szybsze połączenia światłowodowe. Oczekuje się, że tylko 25% światowej populacji będzie miało dostęp do 5G w 2025 roku. Przepustowość sieci musi zostać zwiększona. Opóźnienia i niestabilność sieci, których doświadczamy w dzisiejszym świecie, sprawia, że ​​obecny stan infrastruktury nie nadaje się do budowania docelowego, wysoko jakościowego doświadczenia Metaverse” - przyznają.

Również stan prawa pozostawia wiele do życzenia. Analitycy Citi piszą: „Mamy dużo do przepracowania w zakresie przepisów prawa. Jeśli metaverse jest kolejną wersją internetu, przyciągnie on wielką uwagę ze strony globalnych regulatorów i decydentów politycznych. Wszystkie wyzwania związane z Web2 mogą zostać powiększone kilka razy w metaverse, a chodzi o tutaj m.in. o moderację treści, wolność słowa i prywatność. Ponadto metaverse oparty na blockchain będzie miał problem z wciąż ewoluującymi przepisami dotyczącymi kryptowalut i DeFi w wielu jurysdykcjach na całym świecie”.

Terminu metaverse po raz pierwszy użył Neal Stephenson w powieści S-F “Snow Crash”. Była to przestrzeń cyfrowa 3D, w której ludzkie awatary wchodziły w różnorakiego rodzaju interakcje. Termin zyskał mocno na popularności w II połowie 2021 roku, wraz z modą na NFT – tokeny niezamienne.
 

NFT – średnia tygodniowa liczba transakcji (po lewej) i wartość (mln USD, po prawej)

nft liczba wartość transakcji

Źródło: Citi

Najbardziej wartościowe transakcje NFT w 2021 r.

nft 2021

Źródło: Citi

Zobacz także: W nadchodzących 10 latach akcje i REITy będą spisywać się gorzej, niż w minionych 10 latach – ostrzegają analitycy DWS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.