Nowe trendy w sektorze biotechnologicznym po BIO Convention Boston oczami polskich spółek z tego sektora

Sztuczna inteligencja, ożywienie na rynku i nowe terapie. Nowe trendy w sektorze biotechnologicznym oczami polskich spółek po BIO Convention Boston

Tegoroczna konferencja BIO Convention Boston była drugą edycją po pandemii, która odbyła się w formie stacjonarnej. Prawie 20 tys. uczestników reprezentujących kilka tys. firm i instytucji spotkało się w światowej kolebce biotechnologii.

Tegoroczna edycja była pierwszą w ramach, której zorganizowane zostało Polskie Stoisko Narodowe, na którym prezentowało się 39 podmiotów z Polski. Oto co działo się na najważniejszym wydarzeniu branżowym na świecie i jak podsumują swój udział w tym wydarzeniu zapytaliśmy przedstawicieli polskich spółek z tego sektora.

Sztuczna inteligencja, nowe terapie i kondycja sektora biotechnologicznego

Tegoroczną dyskusję na BIO Boston zdominował temat sytuacji rynkowej w sektorze biotechnologicznym. Uczestnicy wydarzenia doszli do konkluzji, że najgorsze jest już za nimi. Wynika to z faktu, że sytuacja na rynkach finansowych pozostawia wciąż wiele do życzenia, jeśli chodzi o pozyskiwanie kapitału, ale powoli się poprawia. Z drugiej strony firmy farmaceutyczne posiadają rekordową ilość gotówki i coraz odważniej poszukują nowych projektów.

- Jednym z kluczowych tematów było to, czy spowolnienie w sektorze biotechnologicznym dobiega końca, czy też będzie trwać nadal. Ogólnie rzecz biorąc, odniosłem wrażenie, że panuje zgoda co do tego, że najgorszy okres spowolnienia może być już za nami i że pojawiają się oznaki, iż sektor zaczyna się powoli odradzać. - mówi Strefie Inwestorów Tom Shepherd, CEO Captor Therapeutics.

- W naszej ocenie firmy farmaceutyczne mają bardzo dużo gotówki i poszukują nowych projektów. Spółki biotechnologiczne mają dziś trudniejszy niż w ostatnich latach dostęp do kapitału, ale nie widać aby globalnie sektor spowalniał. Frekwencja firm z całego świata była bardzo wysoka, podobnie jak wysoka była aktywność firm farmaceutycznych w obszarze poszukiwania nowych projektów. - dodaje Filip Jeleń CEO Pure Biologics.

- Firmy farmaceutyczne poszukują projektów i mają zasoby niezbędne do podpisywania umów partneringowych. Na pewno zauważalne jest spowolnienie na rynku finansowania spółek biotechnologicznych. Może być ono dotkliwe dla tych firm, którym kończy się finansowanie, przez co mogą mieć słabszą pozycję negocjacyjną. Rynek transakcji jednak ma się dobrze. - mówi Strefie Inwestorów Paweł Przewięźlikowski CEO Ryvu Therapeutics.

Z tematów niezwiązanych z sytuacją rynkową dominowały nowe trendy i technologie. Uczestnicy wydarzenia zgodnie przyznają, że w tegorocznej edycji było mniej marketingu, a więcej konkretnych spotkań. Szczególną uwagę poświęcano tematom związanym z AI i nowymi terapiami.

- Uczestnicy tegorocznej edycji znacznie bardziej niż w poprzednich edycjach skupili się na efektywności samych spotkań, a mniej było tzw. otoczki marketingowej ze strony wystawców. To odzwierciedlenie podejścia potencjalnych partnerów – podejście nastawione na derisking i koncentrację na programach o dobrych czy lepszych od dotychczas posiadanych wynikach skuteczności i bezpieczeństwa, które mogłyby uzupełnić pipeline zarówno pod względem zaawansowania programu, jak i technologii. Stąd też duże zainteresowanie przełomowymi technologiami (tzw. disruptive technologies), jak np. naszą platformą mRNA. - mówi Nicolas Beuzen, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Molecure S.A. i dodaje:

- Do nowych trendów zyskujących widoczność na BIO należą m.in. terapie komórkowe i genowe, medycyna precyzyjna i wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie danych. Dużo mocniej niż przed laty reprezentowany był sektor bioobrony (biodefence), co może być zrozumiałe.

Zobacz także: Biotechnologia ma przed sobą wspaniałe perspektywy, a Polska jest w dobrym miejscu aby na tym skorzystać - Bogusław Sieczkowski Podcast 21% rocznie

Polskie spółki biotechnologiczne na BIO Convention Boston

Tegoroczna edycja konferencji była też niezwykła pod innym względem. Po raz pierwszy na BIO International Convention Boston został zorganizowane Polskie Stoisko Narodowe. Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała stoisko promocyjne o powierzchni 70 m2 dla przedstawicieli polskiej branży biotechnologicznej. W sumie w tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział 39 podmiotów z Polski. Oprócz największych firm biotechnologicznych znanych nam z GPW jak Ryvu Therapeutics, Celon Pharma, Selvita, Captor Therapeutics czy Molecure wzięły udział mniejsze spółki notowane na GPW, a nawet niepubliczne polskie spółki czy instytuty.

Polskie Stoisko Narodowe na BIO Convention Boston

BIO Boston Polskie stoisko (1)

źródło: materiały spółek

- Tego typu wydarzenia są dla naszej branży bardzo istotne. Pozwalają pokazać pewną masę krytyczną sektora na arenie międzynarodowej, co pozytywnie wpływa na rozpoznawalność i wiarygodność całej naszej branży. Jestem przekonany, że wszyscy uczestnicy polskiego pawilonu liczą na to, że inicjatywa ta będzie się w kolejnych latach rozwijać. - mówi Paweł Przewięźlikowski CEO Ryvu Therapeutics.

- To ważna i potrzebna inicjatywa, powinna być kontynuowana jako część spójnej strategii promocji polskiego sektora biotechnologicznego na świecie - dodaje Maciej Wieczorek CEO Celon Pharma.

Jedną z 39 spółek, które pojawiły się na tym wydarzeniu spółek, jest Auxilius Pharma, prywatna spółka biotechnologiczną działającą w obszarze „Value Added Medications”.

- Po raz pierwszy braliśmy udział w tym wydarzeniu jako wystawca i wynieśliśmy z niego bardzo dobre wrażenie. Jest to najważniejsze spotkanie branży, w którym udział bierze wiele spośród największych firm farmaceutycznych celem szukania nowych partnerów. Jest to świetna – szczególnie dla mniejszych firm – okazja do nawiązania relacji z firmami farmaceutycznymi. Jędrzej Litwiniuk – współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Auxilius Pharma.

Zobacz także: 6 najważniejszych wydarzeń w polskiej biotechnologii 2022 roku

Konkretne rozmowy i spotkania z potencjalnymi partnerami

Z komentarzy przedstawicieli branży biotechnologicznej, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji BIO International Convention Boston wynika, że tegoroczna edycja była niezwykle konkretna i obfitująca w wiele rozmów i spotkań.

Tegoroczna wydarzenie było bowiem znacznie większa niż ubiegłoroczna edycja która odbywała się w San Diego, zarówno pod względem liczby uczestników jak również powierzchni, na której się odbywało wydarzenie. Dla uczestników przewidziane były 3 poziomy rejestracji: ogólny, dla wystawców i do prowadzenia rozmów z potencjalnymi partnerami, który jest kluczowy z punktu widzenia spółek poszukujących partnerów.

- Przykładowo, w tym roku, na tym ostatnim – najwyższym poziomie było zarejestrowanych ponad 5 tys. firm w programie partnerskim w porównaniu do niewiele ponad 3,8 tys. w ubiegłym roku i o 30% więcej przedstawicieli. - mówi Nicolas Beuzen, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Molecure S.A.

To sprawiło, że okres trwania konferencji, która odbywała się w dniach 5-8 czerwca 2023 r. w Bostonie był niezwykle intensywny.

- Odbyliśmy ponad 30 bezpośrednich spotkań z innymi firmami, w tym z wieloma dużymi firmami farmaceutycznymi, które są zainteresowane technologią i projektami z pipelinu Captora. Przedstawiliśmy nowe dane dotyczące czterech naszych projektów, a także nowe osiągnięcia w naszej platformie służącej do odkrywania leków w technologii TPD, ponieważ wykazaliśmy, że możemy degradować białka za pomocą nowej ligazy ubikwitynowej E3. To była doskonała platforma do przekazania naszych nowych danych wielu potencjalnym partnerom. mówi Tom Shepherd, CEO Captor Therapeutics.

Owocnie ten czas podsumowuje również Celon Pharma, która na wydarzenie wybrała się szerokim zespołem R&D.

- Celon Pharma reprezentowała bardzo mocny zespół po stronie R&D ale i rozwoju biznesu. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań, w tym z przedstawicielami największych globalnych podmiotów farmaceutycznych. Dla każdego z naszych projektów klinicznych odbyliśmy po kilka dedykowanych spotkań w połączonej formule naukowo-badawczej i biznesowej.- Maciej Wieczorek CEO Celon Pharma
 

Stoisko spółki Selvita na Bio Boston

Selvita_BIO


Dla Selvity czas spędzony w Bostonie jak zwykle był bardzo intensywny przekonuje Miłosz Gruca, wiceprezes i Chief Commercial Officer Selvity. - BIO Convention to jedna ze stałych, kluczowych pozycji w naszym kalendarzu imprez branżowych. Na przestrzeni bieżącego roku pojawimy się na ponad 100 konferencjach i targach, ale BIO niezmiennie pozostaje punktem centralnym naszego kalendarza imprez z obszaru odkrywania leków. To doskonałe miejsce do nawiązywania nowych kontaktów, jak i umacniania dotychczasowych relacji biznesowych.

Po raz pierwszy jako spółka CDMO w wydarzeniu wziął udział Mabion, który miał okazję przedstawić się z nieco innej strony czyli jako spółka oferująca i realizująca konkretne usługi.

Warto dodać, że BIO International w Bostonie to największa na świecie impreza w naszej branży, specjalistyczna i odnosząca się do biofarmacji, na której można poznać całe środowisko i przekrój firm, które budują ten obszar. Będąc tam widocznym, a my robiliśmy dużo, żeby nas zauważono, jesteśmy w stanie w krótkim czasie spowodować, że Mabion będzie coraz bardziej rozpoznawalny. Ponadto na BIO International mamy możliwość efektywnie budować sieć kontaktów i docierać do wszystkich potencjalnych partnerów zainteresowanych usługami CDMO. Adam Pietruszkiewicz, Członek Zarządu Mabion S.A. ds. Sprzedaży.

Sławomir Jaros: Na spotkaniach dało się wyczuć sporą dawkę optymizmu i atmosfera tych rozmów była bardzo pozytywna. My byliśmy skoncentrowani na rozmowach przede wszystkim o CDMO, to jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku i zainteresowanie nim było widać także poprzez wysoką frekwencję na naszym stoisku. dodaje dr Sławomir Jaros, Członek Zarządu Mabion S.A. ds. Operacyjnych i Naukowych.
 

Stoisko spółki MABION na Bio Boston

stoisko Mabion na BIO Boston 2023

Bardzo dobrze czas spędzony na BIO BOSTON podsumowują również Molecure i Pure Biologics:

- Nie możemy sobie pozwolić na nieobecność na konferencjach BIO International czy BIO Europe, ponieważ to największe eventy w naszej branży i najlepsza okazja dla nawiązywania i utrwalania profesjonalnych relacji z innymi podmiotami z sektora. W Bostonie odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań dotyczących wszystkich naszych programów badawczych, zarówno tych na etapie klinicznym, jak i wczesnych – discovery i przedklinicznych. Około 25% naszych spotkań było kontynuacją wcześniejszych relacji, a reszta to nowe kontakty, do których trudniej byłoby dotrzeć poza konferencją. Jak zawsze był to bardzo intensywny czas i jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonych rozmów. - mówi Nicolas Beuzen, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Molecure S.A.

- Od kilku kwartałów bardzo zintensyfikowaliśmy działania zorientowane na doprowadzenie do nawiązania współpracy partneringowej. Na Bio spotkaliśmy się zarówno z firmami, z którymi mieliśmy już kontakt, jak i zupełnie nowymi podmiotami zainteresowanymi ofertą Pure Biologics. Mieliśmy spotkania m.in. z osobami z firm farmaceutycznych, które odpowiadają stricte za umowy partneringowe w projektach typu early stage. Dodaje Filip Jeleń z Pure Biologics.

W podobnym tonie wypowiada się Genomtec, który do Bostonu wybrał się w bardzo konkretnym celu.

- Cel naszej obecności na tegorocznej konferencji BIO był nakierowany na rozmowy z potencjalnymi partnerami w obecnie prowadzonym procesie M&A. Odbyliśmy bardzo ciekawe spotkania z blisko 30 podmiotami z różnych części świata. Prawdziwa praca zaczyna się jednak po konferencji. Kontynuujemy dyskusję, rozmowy i wymianę doświadczeń i wiedzy z zagranicznymi firmami – mówi Charudutt Shah, Członek Zarządu Genomtec S.A.

Zobacz także: Spółki sektora MedTech mogą pozytywnie zaskakiwać na GPW w 2023 roku

Początek rozwoju polskiej biotechnologii

Nie należy zapominać jednak o tym, że pomimo coraz większej liczby sukcesów polska biotechnologia pozostaje wciąż w początkowej fazie rozwoju. Zainteresowanie polskimi spółkami na zagranicznych konferencjach na pewno się buduje i to zarówno po stronie zagranicznych inwestorów jak i firm farmaceutycznych, ale to dopiero początek drogi. Nadal bowiem dla amerykańskich inwestorów biotechnologicznych Polska pozostaje dość egzotycznym rejonem. Dlatego takie wspólne inicjatywy jak Polish Medical Biotech Day, ale też indywidualne działania większych firm jak Molecure, Ryvu, Selvita, Captor, Celon czy Mabion, które od lat rozmawiają z podmiotami zagranicznymi, pomagają przekonywać zagraniczne podmioty do bardziej wnikliwego przyglądania się rynkowi polskiemu.

Zobacz także: Odwiedziliśmy nowy zakład produkcji terapii komórkowych PolTREG i sprawdziliśmy jak spółka biotechnologiczna przygotowuje się do komercjalizacji swojej technologii [WIDEO]

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.