Kombinat Konopny przeciera szlaki. W mikołajki rusza jedna z pierwszych emisji akcji w nowym reżimie prawnym | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
06 gru 2023, 10:28

Kombinat Konopny przeciera szlaki. W mikołajki rusza jedna z pierwszych emisji akcji w nowym reżimie prawnym

Spółka działająca w branży konopnej, która w ramach poprzednich trzech emisji akcji pozyskała łącznie 13,2 mln zł, kolejny raz zwraca się do drobnych inwestorów. Tym razem skala jest znacznie większa.

Firma zarządzana przez Macieja Kowalskiego zaoferuje do 5 mln akcji serii F, stanowiących 14,4 proc. kapitału, o wartości 3,3 zł za akcję. Oznacza to, że w ramach emisji do Kombinatu Konopnego popłynąć może maksymalnie 16,5 mln zł. Emisja organizowana będzie na platformie Emiteo, która jest jedną z trzech działających na rodzimym rynku, posiadającą aktualnie licencję platformy crowdfundingowej wydawaną przez KNF.

Zobacz także: Pierwsze platformy crowdfundingowe zdobywają licencję KNF. Sprawdzamy czy powiązania Crowdway'a i Janusza Palikota mogą opóźniać ten proces dla lidera rynku

Platformy crowdfundingowe małym domem maklerskim

Emisja Kombinatu Konopnego będzie jedną z pierwszych na rodzimym rynku, która wykorzysta nowe możliwości, jakie daje obowiązująca od listopada ustawa. Najważniejsze jest oczywiście zwiększenie limitu z 1 mln euro do 5 mln euro. Oznacza to, że maksymalna wartość emisji może wynieść obecnie około 21 mln zł. Nowości jest jednak więcej.

Wyniki finansowe Kombinatu Konopnego.

Kombinat Konopny wyniki finansowe

Źródło: Spółka

„Przede wszystkim platformy przestają być jedynie słupami ogłoszeniowymi, a zaczynają wykonywać działalność, która operacyjnie jest praktycznie zbieżna z działalnością domów maklerskich. W tym zakresie platformy będą mogły przyjmować zapisy na akcje i faktycznie pośredniczyć w całości relacji pomiędzy emitentem, a inwestorami, w tym - po spełnieniu warunków regulacyjnych - przyjmować wpłaty na opłacenie złożonych zapisów. Bardzo ciekawą możliwością będzie też prowadzenie tzw. tablicy ogłoszeń, która będzie mogła pełnić funkcję pewnego rodzaju rynku wtórnego, aranżowanego właśnie przez regulowane platformy” komentował dla „Strefy Inwestorów” kilka dni temu Michał Karwasiński, partner w kancelarii Karwasiński&Szpringer i Wspólnicy.

Środki pomogą ruszyć z produkcją ubrań

Spółka chce pozyskać w ramach emisji do 5 mln akcji serii F 16,5 mln zł. Cena emisyjna na poziomie 3,3 zł za akcję jest o 0,30 zł wyższa niż podczas ostatniej emisji w lutym tego roku. Kapitalizacja spółki sięga niemal 100 mln zł. Kampania potrwać ma do 29 grudnia.

Prognozy finansowe Kombinatu Konopnego.

Kombinat prognozy

Źródło: Spółka

Znaczna część kwoty, czyli 6 mln zł, ma być przeznaczona na budowę hali produkcyjnej oraz maszyn włókienniczych, aby móc ruszyć z produkcją ubrań. Z kolei 3 mln zł pomoże w rozwinięciu działań marketingowych. Pozostałe środki zasilą m.in. kapitał obrotowy, surowce czy prototypowanie odzieży. Obsługa emisji kosztować ma 1 mln zł.

Według prognoz Kombinat Konopny zakończy ten rok wypracowując 5 mln zł przychodów oraz stratę netto na poziomie 3,2 mln zł. Póki co od stycznia do września przychody opiewały na 3 mln zł, a strata netto na 2,7 mln zł. 2024 r. ma być pierwszym, który przyniesie zyski. Co warto zaznaczyć, zgodnie z szacunkami przedstawianymi podczas wcześniejszych emisji, 2023 r. miał zakończyć się wypracowaniem 12 mln zł przychodów i 2 mln zł zysku netto.

Zobacz także: Crowdfunding zaczyna działać w nowej rzeczywistości prawnej. Pierwsze platformy uzyskują licencje KNF

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.