11 spółek, które w 2018 roku mogą przejść z NewConnect na rynek główny GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 sty 2018, 06:33

11 spółek, które w 2018 roku mogą przejść z NewConnect na rynek główny GPW

Kilkanaście spółek już zapowiedziało rozpoczęcie procesu przejścia z NewConnect na główny rynek GPW. Którymi z nich warto się zainteresować? Sprawdziliśmy to. Zapytaliśmy zarządy spółek o ich plany, związane z wejściem na główny parkiet. Kiedy to może nastąpić i czy przejściu będzie towarzyszyć emisja akcji? Przygotowaliśmy zestawienie 11 spółek, które prawdopodobnie w tym roku zmienią parkiet z NewConnect na GPW.

Złożony prospekt przepustką na główny rynek

Zanim Giełda zezwoli na zmianę rynku, Komisja Nadzoru Finansowego musi zatwierdzić prospekt emisyjny. Część spółek już rozpoczęła tę procedurę. Ich debiut jest więc bardzo prawdopodobny w 2018 roku.

Sescom #SES, kapitalizacja 81 mln zł

Po ponad 4,5 roku notowań na NewConnect, spółka Sescom zamierza przejść na parkiet główny. Pierwsze zapowiedzi zmiany rynku pojawiły się już dwa lata temu. Jednak spółka zdecydowała się na przesunięcie terminów. W 2017 roku firma przeszła rebranding i zaktualizowała ofertę o nowe rozwiązania technologiczne dla sieci.

- Rynek, na którym działamy podlega transformacji technologicznej, a my proaktywnie odpowiedzieliśmy na nowe potrzeby naszych klientów. W związku z tymi zmianami, prospekt emisyjny wymagał aktualizacji. Sescom nie działa w pośpiechu ani pod presją czasu. – powiedział dla Strefy Inwestorów Prezes Zarządu Sławomir Halbryt.

Spółka nie planuje emisji akcji w związku z debiutem na GPW. Według zarządu, kondycja spółki jest dobra, a finansowanie inwestycji ze środków własnych czy kredytu na ten moment jest optymalnym rozwiązaniem. Choć nie są wykluczone emisje w przyszłości pod konkretne projekty inwestycyjne. Zaktualizowany prospekt trafił do KNF. Spółka planuje debiut na rok 2018.

- Obecność na giełdzie wspiera transparentną komunikację, a nam zależy na budowaniu wieloletnich relacji opartych na zaufaniu i otwartej komunikacji. Przejście na główny parkiet dodatkowo podkreśli te aspekty, ale też wzmocni pozycję firmy na rynku oraz da jej lepszy dostęp do kapitału na realizację projektów inwestycyjnych – dodał Prezes Halbryt.

Sescom dostarcza kompleksowe usługi facility management dla placówek sieciowych przez cały cykl ich życia - od wykończenia i modernizacji, przez utrzymanie techniczne (HVAC, infrastruktura IT), po optymalizację zużycia energii i wdrożenia nowych technologii. Obecnie obsługuje już ponad 34 000 obiektów w Europie, należących do sieci sklepów, super- i hipermarketów, oddziałów bankowych czy dyskontów.

Columbus Energy #CLC, kapitalizacja 82 mln zł

Na przełomie 1-2 kwartału zamierza zadebiutować na rynku regulowanym Columbus Energy. Jednocześnie przewiduje przeprowadzenie emisji akcji. Spółka zamierza pozyskać od 30 mln zł na rozwinięcie sprzedaży. Prospekt emisyjny został już złożony do KNF.

- Rynek NewConnect stanowi dla nas przystanek w dalszym rozwoju Spółki. Wejście na rynek regulowany powinno przynieść nam znacznie większą rozpoznawalność i transparentność. Oczekujemy również, że po zmianie rynku notowań płynność obrotu akcjami naszej Spółki będzie jeszcze wyższa – powiedział Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy.

Columbus działa w branży OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych.

Grupa Exorigo-Upos #GEU, kapitalizacja 109 mln zł

Prawdopodobnie w 2018 roku zmieni też rynek Exorigo-Upos. Pod koniec grudnia spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF. Exorigo-Upos to firma specjalizująca się w zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu IT, która wspiera technologicznie przedsiębiorstwa i instytucje z takich sektorów jak retail, bankowość, ubezpieczenia, produkcja czy administracja publiczna. Jej obecna kapitalizacja przekracza 100 mln zł.
 

NewConnect


Spółki z dużą szansą na debiut jeszcze w tym roku

Nie wszystkie spółki złożyły już prospekt emisyjny, ale prace nad przekazaniem dokumentacji do KNF już trwają. Szansa na zmianę rynku jeszcze w tym roku jest więc duża.

LUG #LUG, kapitalizacja 73 mln zł

LUG, lider wśród polskich producentów profesjonalnych opraw oświetleniowych, jest już na ostatniej prostej do złożenia prospektu. Jak tylko zostaną spełnione warunki formalne, spółka przystąpi do przeniesienia notowań na rynek regulowany.

- Po dekadzie obecności na rynku kapitałowym mogę śmiało powiedzieć, że jesteśmy gotowi na kolejny krok. Jesteśmy prężną grupą kapitałową z dobrą kapitalizacją, która pozwala nam myśleć o przenosinach na rynek regulowany GPW. Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych wzmocni nasz wizerunek w oczach naszych kontrahentów, szczególnie w skali międzynarodowej. Będziemy wiarygodni i transparentni zarówno dla naszych inwestorów, jak i dla partnerów biznesowych. – komentuje Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG.

Zamianie rynku notowań nie będzie towarzyszyć emisja akcji, choć LUG nie wyklucza pozyskiwania kapitału z giełdy w przyszłości. Zarząd zakłada, że debiut nastąpi jeszcze w tym roku.

Zobacz także: „Smart City” rozświetli wyniki finansowe LUG w 2018 roku 

Unified Factory #UFC, kapitalizacja 104 mln zł

Spółka Unified Factory działająca w branży innowacyjnych technologii związanych z automatyzacją obsługi klienta przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, kończy już prace nad prospektem emisyjnym. Prawdopodobnie jego złożenie do KNF nastąpi w najbliższych tygodniach.

- Wejście na rynek regulowany było zawsze jednym z głównych celów działalności spółki Unified Factory, którego osiągnięcie miało dla nas charakter strategiczny. Jesteśmy przekonani, iż skorzystają na tym zarówno nasi obecni akcjonariusze, w tym fundusze inwestycyjne, które zaufały nam już w trakcie pierwszej emisji prywatnej, jak i nowi inwestorzy, którzy inwestują swoje środki głównie na rynku regulowanym. Mamy przy okazji nadzieję na poprawę - i tak już niezłej – płynności akcji spółki – powiedział Doradca Zarządu, Tymon Betlej

Przejściu nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Zarząd liczy na szybkie przeprowadzenie postępowania i debiut jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

- Używając nomenklatury piłkarskiej, przejście na GPW i zmianę rynku notowań na regulowany, traktujemy jako awans Unified Factory z I ligi do Ekstraklasy polskich spółek rynku kapitałowego – dodaje Tymon Betlej.

Cloud Technologies #CLD, kapitalizacja 273 mln zł

Lider analityki Big Data, twórca jednej z największych hurtowni danych o preferencjach internautów, spółka Cloud Technologies, także zamierza przejść na GPW. Jej kapitalizacja jest bardzo wysoka i wynosi już ponad 270 mln zł.

- Od 2012 r. jesteśmy notowani na rynku NewConnect, ale chcemy się dalej rozwijać i rozszerzyć bazę inwestorów. Podtrzymujemy plany przejścia na rynek główny. Prowadzimy prace nad prospektem emisyjnym – powiedział Piotr Prajsnar, Prezes Zarządu Cloud Technologies.

Spółka nie planuje emisji akcji przy okazji zmiany rynku.

Zobacz także: Kim jest Piotr Prajsnar, założyciel Cloud Technologies

Voicetel Communications #VOI, kapitalizacja 156 mln zł

Voicetel Communications, spółka działająca na polskim rynku usług wspierających call center, zadebiutował na NewConnect w maju 2016 r. Jej kapitalizacja szybko wzrosła, co umożliwia spółce zmianę rynku.

- Zdecydowaliśmy się na zmianę rynku ponieważ upatrujemy w tym zwiększenia rozpoznawalności firmy, zwiększenia jej wiarygodności oraz prestiżu w związku z szybkim rozwojem spółki, a tym samym jeszcze bardziej skutecznej ekspansji zarówno na krajowym jak i zagranicznych rynkach w celu uzyskania jak najlepszej pozycji rynkowej – tłumaczy Wiceprezes Zarządu Voicetel Communications, Krzysztof Płachta

Debiut na giełdzie planowany jest jeszcze w 2018 roku. Lecz, z uwagi na dużą ilość nowych projektów, przejście na GPW nie stanowi priorytetu. Przejściu nie będzie towarzyszyła emisja akcji. Natomiast spółka nie wyklucza małej emisji na rynku NewConnect. Ewentualne pozyskane środki zostały by przeznaczone na finansowanie nowych kontraktów. Prospekt emisyjny nie został jeszcze złożony do KNF.

Midven #MID, kapitalizacja 64 mln zł

Midven, grupa kapitałowa, inwestująca w spółki z obszarów nowych technologii, rozpoczęła kilkanaście miesięcy temu działania związane z przejściem na parkiet główny. Pozyskała też na ten cel dofinansowanie z programu „4 Stock”. Spółka zamierza złożyć prospekt do KNF w pierwszym półroczu tego roku.

- Midven w dalszym ciągu pracuje nad dokonaniem zmiany notowań akcji na rynek GPW. Wedle wstępnych założeń, przenosinom ma towarzyszyć emisja akcji. Pozyskane środki Midven zamierza przeznaczyć na wsparcie spółek portfelowych i możliwe inwestycje kapitałowe w obszarze gier internetowych – tłumaczy Prezes Zarządu, Andrzej Zając

XTPL #XTP, kapitalizacja 117 mln zł 

Także spółka XTPL, która komercjalizuje prace badawczo-rozwojowe mające na celu rozwinięcie przełomowej technologii ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów, zamierza zmienić rynek. Zarząd poinformował w grudniu o rozpoczęciu prac nad prospektem emisyjnym. Spółka zamierza zadebiutować na GPW w ciągu kilku miesięcy. 

– Zależy nam na debiucie na „dużej giełdzie” m.in. dlatego, by znaleźć się w kręgu zainteresowań inwestorów instytucjonalnych, doceniających innowacje w skali globalnej. GPW oznacza dla nas uzyskanie jednolitego paszportu europejskiego, ułatwiającego debiut na zagranicznych giełdach jak i zdobywanie tam kapitału – wyjaśnia dr Filip Granek, prezes i założyciel XTPL.

Co ciekawe, po zmianie rynku na regulowany, XTPL podejmie kroki, by być notowana także na frankfurckim Open Market (Freiverkehr), funkcjonującym przy Deutsche Borse.

- Open Market to dynamiczny rynek dla małych i średnich podmiotów, obserwowany przez liczących się niemieckich inwestorów a zarazem nieobjęty restrykcyjnymi regulacjami. Dual listing to nasz kolejny krok w budowie międzynarodowego ekosystemu inwestorskiego wokół XTPL – dodaje dr Granek.

XTPL zadebiutowała na rynku NewConnect we wrześniu 2017 r. pozyskując od inwestorów ponad 10 mln zł. Obecnie kapitalizacja spółki wynosi ok. 117 mln zł, co bez problemów kwalifikuje spółkę na główny parkiet GPW.

_M122097


Spółki, które planują przejście na rynek podstawowy GPW

Jeszcze kilka spółek zapowiedziało zmianę rynku na główny. Być może uda im się przeprowadzić proces przejścia jeszcze w tym roku.

T-Bull #TBL, kapitalizacja 110 mln zł

Producent gier mobilnych, spółka T-Bull, podtrzymuje plan przejścia na parkiet główny GPW w pierwszym kwartale 2018 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy wyraziło zgodę na przejście na rynek regulowany oraz na emisję nowych akcji. Mimo ostatnich spadków kursu, kapitalizacja spółki wciąż przekracza 100 mln zł, czyli jest znacznie wyższa od wymaganego minimum do zmiany rynku.

Nextbike Polska #NXB, kapitalizacja 148 mln zł

Być może także debiutant z zeszłego roku, Nextbike przejdzie na rynek główny. Zarząd nie sprecyzował jeszcze swoich planów, ale wciąż podtrzymuje chęć zmiany rynku w najbliższych latach.

- Podtrzymujemy to, co zapowiadaliśmy podczas debiutu na NewConnect - docelowo zamierzamy ubiegać się o dopuszczenie o do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w najbliższych latach, niemniej póki co nie zapadły w tej sprawie konkretne decyzje - powiedział prezes spółki Tomasz Wojtkiewicz.

Cherrypick Games #CHP, kapitalizacja 146 mln zł

Notowana ledwo od dwóch miesięcy na rynku NewConnect, Cherrypick Games także zamierza przejść na rynek regulowany. Spółka zapowiedziała to jeszcze podczas procesu IPO. Już trwają prace w tym kierunku, zaś samo przejście możliwe jest już w tym roku

- Naszym celem jest główny parkiet. Już jesteśmy w dużym stopniu przygotowani na GPW. Zamierzamy przejść na rynek regulowany w 2018 roku – powiedział przy okazji debiutu na NewConncet Prezes Zarządu Marcin Kwaśnica

Cherrypick Games wzrosła na debiucie niemal 37%. Jej kapitalizacja zbliża się obecnie do 150 mln zł.

Zmiana rynku okazją dla inwestorów

Chęć i możliwość zmiany rynku z alternatywnego NewConnect na rynek główny GPW jest pozytywnym sygnałem dla akcjonariuszy. Po przejściu zwykle wzrasta płynność akcji oraz zainteresowanie inwestorów spółką. Samej firmie natomiast łatwiej jest pozyskać nowe transze finansowania. Dlatego też zawsze warto przyjrzeć się takim spółkom bliżej. Już na NewConnect udowodniły, że potrafią zwiększyć swoją wycenę. Czas na kontynuację wzrostów.

Zobacz także: Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2018 roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.