Spółki, które planują w 2019 roku przejście z NewConnect na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 maj 2019, 07:00

4 spółki, które mogą przejść z NewConnect na główny rynek jeszcze w 2019 roku

Tegoroczne debiuty na GPW zostały zdominowane przez spółki przechodzące z NewConnect. Do tej pory zmieniły rynek Datawalk, Pharmena i XTPL. To jednak nie koniec i jeszcze w tym roku możemy spodziewać się kolejnych przejść z alternatywnego rynku na główny. Przepytaliśmy zarządy spółek jakie mają plany i czy przy okazji wejścia na główny parkiet zamierzają emitować akcje.

4 spółki ze złożonym prospektem emisyjnym w KNF

Najważniejszym krokiem w stronę rynku głównego jest złożenie prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego. Cztery spółki już to zrobiły i oczekują na zatwierdzenie dokumentu. Właśnie one mają największe szanse na debiut jeszcze w tym roku.

Brand24 #B24 (kapitalizacja 80 mln zł)

Brand24 oferuje narzędzia do monitoringu internetu dla firm. Już podczas zeszłorocznego IPO na NewConnect zadeklarował szybką zmianę rynku na główny. Dotrzymuje obietnicy i na początku kwietnia do KNF trafił jego prospekt emisyjny.

- Liczymy na to, że przeniesienie na główny parkiet GPW zwiększy zainteresowanie spółką ze strony inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, którzy albo nie mogą albo nie są zainteresowani inwestycjami w spółki notowane na rynku alternatywnym, co w efekcie przyczyni się do wzrostu płynności akcji Brand24 – wyjaśnia Michał Sadowski, prezes i założyciel Brand24.

Przejściu na główny rynek nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Spółce do dalszego rozwoju wystarczają już pozyskane środki od inwestorów oraz dostępne finansowanie bankowe.

Zobacz także: Brand24 złożył w KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu dot. przejścia na GPW

Cherrypick Games #CHP (kapitalizacja 71 mln zł)

Na początku roku prospekt emisyjny złożyła też spółka z branży gamingowej Cherrypick Games. Także ona od pierwszej oferty publicznej na NewConnect podkreślała, że jej celem jest główny rynek. Zarząd liczy, że przeniesienie na główny parkiet nastąpi w II kwartale br.

- Od dawna nasze miejsce widzimy na rynku głównym, wśród liderów polskiego gamingu i dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej tam się znaleźć. To naturalny etap rozwoju spółki. Dzięki temu zyskamy dostęp do szerokiej bazy inwestorów, którzy nie interesują się rynkiem NewConnect – powiedział Strefie Inwestorów Marcin Kwaśnica, prezes Cherrypick Games.

Spółka nie wyemituje akcji przy okazji zmiany rynku na główny. Znana jest ona z gier mobilnych My Hospital oraz My Beauty Resort.

Inventionmed #INM (kapitalizacja 62 mln zł)

Całkiem niedawno prospekt emisyjny do KNF złożył InventionMed. Spółka jest twórcą symulatora o nazwie TutorDerm - urządzenia stworzonego na potrzeby edukacji w dziedzinie dermatologii klinicznej i estetycznej. Za jego pomocą można odwzorować procedury i działania, jakie należy wykonać przed, w trakcie i po zabiegu dermatologicznym. Może to być pierwsza spółka z branży VR, notowana na GPW.

- Zmiana rynku notowań to przemyślana decyzja, która pozwoli nam na szybszy rozwój. Obecność na GPW daje nam możliwość dotarcia do szerszego grona inwestorów. Zwiększy się również nasza rozpoznawalność. Liczymy, że dzięki temu łatwiej nam będzie pozyskać nowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych, partnerów biznesowych – wyjasnia Tomasz Kierul, prezes InventionMed.

Debiut na rynku głównym GPW nie będzie wiązał się z emisją akcji.

Zobacz także: Polska spółka z NewConnect pracuje nad wirtualną strzykawką

Ultimate Games #ULG (kapitalizacja 118 mln zł)

Ultimate Games to kolejny deweloper gier, który złożył prospekt emisyjny do KNF (w styczniu). Spółka zamierza przejść na główny rynek jeszcze w I półroczu 2019 r.

Debiutowi na GPW nie będzie towarzyszyć emisja akcji.

Zmiana rynku z alternatywnego na główny umożliwia dostęp do szerszego grona inwestorów instytucjonalnych. Sam fakt notowania na regulowanym rynku świadczy o stabilności i odpowiedniej wielkości przedsiębiorstwa. Zwykle po zmianie parkietu wzrasta zainteresowanie spółką zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych jak i indywidualnych. Wzrasta też płynność akcji. Oba te czynniki zwiększają wartość dla akcjonariuszy. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się niektórym z wyżej wymienionych spółek mając na uwagę ich plany zmiany parkietu na większy.

Zobacz także: Chętnych do debiutu na GPW wciąż niewiele. Sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.