Przed nami ożywienie na rynku IPO
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 cze 2024, 08:00

Koniunkturę na rynku IPO czeka ożywienie. Do debiutu przygotowuje się kilka dużych spółek

Od wielu miesięcy rynek ofert publicznych na GPW świeci pustkami. Czy w końcu doczekamy się ożywienia na rynku IPO? Wszystko wskazuje na to, że tak. Po latach stagnacji nadchodzi wyjątkowo interesujący okres, już tej jesieni. 

Wskaźnik Koniunktury IPO, obliczany w Strefie Inwestorów osiąga w ostatnich okresach rekordowo niskie wartości. Jest to parametr określający popyt na rynku ofert publicznych. Wskaźnik ten jest narzędziem oceniającym atrakcyjność ofert publicznych dla inwestorów. Mierzy popyt na akcje oferowane w ramach IPO oraz ogólne zainteresowanie rynkiem debiutów. Wyższy stosunek pozyskanych środków do założonych w prospektach emisyjnych wskazuje na większe zainteresowanie inwestorów i lepszą kondycję rynku IPO. Kilka dużych spółek szykuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie, przerywając bardzo niekorzystną dla inwestorów i dla samego rynku także, sytuację braku napływu nowych podmiotów na giełdę.

W kończącym się półroczu Wskaźnik Koniunktury IPO osiągnął wartość... 0. Przez całe sześć miesięcy nie doszło do żadnego debiutu związanego z emisją akcji. Na GPW zadebiutowało jedynie 5 spółek, które przeniosły swoje notowania z rynku NewConnect, jednak bez publicznej oferty akcji. To już piąte półrocze z rzędu, gdy na rynku IPO praktycznie nic się nie dzieje. Wyjątkiem była oferta akcji Murapol, przeprowadzona pod koniec 2023 roku, która mimo to nie zdołała pobudzić rynku i zachęcić innych spółek do rozpoczęcia procedury IPO.

Wskaźnik Koniunktury IPO: Porównanie procentowe wartości akcji faktycznie nabytych do zaoferowanych w prospekcie emisyjnym

 

Nadchodzi korzystna zmiana na rynku IPO. Pojawiają się bardzo duże oferty akcji

W ostatnich tygodniach mieliśmy prawdziwy wysyp informacji o zapowiedziach dużych debiutów, które mogą mieć miejsce już od września na głównym rynku GPW.

Żabka Polska na GPW

CVC Capital Partners Plc przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej spółki Żabka Polska SA, znanej sieci sklepów ogólnospożywczych w Polsce. Według informacji uzyskanych przez agencję Bloomberg, IPO Żabki może stać się jednym z największych debiutów giełdowych w historii Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Wycena spółki ma szansę osiągnąć poziom 7,5–8 mld USD, a wartość samej oferty publicznej może wynieść od 1 do 1,5 mld USD.

Debiut planowany jest już na wrzesień bieżącego roku. Żabki ma szansę zainicjować nową falę aktywności na warszawskiej giełdzie.

Zobacz także: Żabka planuje IPO na GPW, donosi Bloomberg. To będzie największa oferta na polskim rynku akcji od lat

Studenac – sieć sklepów spożywczych

Enterprise Investors, po sukcesie Dino Polska, przygotowuje się do wprowadzenia na GPW kolejnej sieci sklepów spożywczych – chorwackiego Studenaca. Jest to największa, pod względem liczby placówek, sieć sklepów w Chorwacji, działająca w formacie proximity.

Sieć sklepów Studenac

Planowany debiut może odbyć się jeszcze w tym roku zarówno na giełdzie w Warszawie, jak i Zagrzebiu. Studenac od 2018 roku przeszedł znaczną transformację która przyspieszyła jego rozwój i pozwoliła osiągnąć pozycję lidera na rynku. Sieć posiada ponad 1,250 sklepów i zatrudnia ponad 6,000 osób, a jej przychody za 2023 rok wyniosły około 700 mln EUR.

Zobacz także: Enterprise Investors, po sukcesie Dino, zamierza wprowadzić na GPW kolejną sieć spożywczą – chorwackiego Studenaca

Diagnostyka

Nieco później, bo na przełomie 2024 i 2025 r. lub w pierwszej połowie 2025 r. zamierza zadebiutować na GPW Diagnostyka, operator największej w Polsce sieci laboratoriów diagnostycznych. Fundusz Mid Europa Partners, obecny właściciel Diagnostyki, zamierza sprzedać swoje udziały w ramach publicznej oferty akcji. Obecnie trwa proces wyboru konsorcjum biur maklerskich, które będą odpowiedzialne za przeprowadzenie IPO.

Diagnostyka to obecnie największa sieć laboratoriów medycznych w Polsce, prowadząca ponad 180 laboratoriów i około 1,200 punktów pobrań w całym kraju. Spółka wykonuje rocznie ponad 150 milionów badań dla około 20 milionów pacjentów. Ponadto, Diagnostyka jest już znana inwestorom jako główny akcjonariusz dwóch notowanych na GPW spółek – Genomed SA (45% akcji) oraz genXone (40% akcji).

Zobacz także: Diagnostyka zamierza zadebiutować na GPW. Spółka przeprowadzi IPO w 2025 r.

Powrót do planów debiutu TTMS

To nie koniec dobrych wiadomości dla rynku IPO. Kilka dużych spółek, które już przeszły procedury związane z prospektem emisyjnym, wstrzymuje się z decyzją o debiucie, oczekując na stabilizację warunków rynkowych. Jedną z takich spółek, która nie zrezygnowała z planów IPO, jest Transition Technologies MS (TTMS).

TTMS, firma IT specjalizująca się w świadczeniu zaawansowanych usług zarządzanych (managed services) dla dużych międzynarodowych korporacji, uważnie analizuje rynek i rozważa różne scenariusze, aby zrealizować swoje plany rozwoju. Jednym z rozważanych scenariuszy jest wznowienie postępowania prospektowego i docelowo wejście na GPW. TTMS pozostaje elastyczna i gotowa do działania, gdy tylko warunki rynkowe staną się sprzyjające dla debiutu giełdowego.

Ponadto, możemy spodziewać się powrotu do planów IPO jeszcze kilku spółek. Być może spółka Dr Irena Eris podejmie ponownie temat przeprowadzenia oferty akcji, która została odwołana w 2023 r. właśnie ze względu na niesprzyjające warunki rynkowe. Powrót do ofert publicznych potwierdzają nam też agencje zajmujące się relacjami inwestorskimi. W przygotowaniu jest co najmniej kilka projektów skierowanych na główny rynek GPW i co najmniej jeden na rynek NewConnect powiązany z ofertą akcji w drugiej połowie 2024 r.

Zobacz także: Influencerzy coraz chętniej kierują się na giełdę. Początkowa euforia jest jednak często weryfikowana przez rynek

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost