Tylko 3 banki wypłacą dywidendy w 2017 roku. Tak źle nie było od 8 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 maj 2017, 07:05

Tylko 3 banki wypłacą dywidendy w 2017 roku. Tak źle nie było od 8 lat

W grudniu zeszłego roku KNF ponownie zaostrzył i tak już restrykcyjne, kryteria dotyczące podziału zysku dla banków. Jak się można było spodziewać, przełożyło się to na znaczące ograniczenie wypłat dywidend. W tym roku obostrzenia objęły 9 banków. Jednak są wciąż trzy, które podzielą się zyskiem. W sumie akcjonariusze otrzymają tylko 3,5 mld zł w postaci dywidend. Tak niskich wypłat nie było od 2009 roku.

Trzy banki, które wypłacą dywidendę

Bank Handlowy - dywidenda 4,53 zł na akcje, stopa dywidendy 6,22%

W tym roku tylko trzy banki podzielą się zyskiem z akcjonariuszami. Tradycyjnie dywidendę zapowiedział Bank Handlowy #BHW, który wypłaca zyski regularnie od wielu lat. W tym roku niestety dywidenda będzie trochę niższa - 4,53 zł na akcję. Prezes zapowiada dalsze wypłaty:

Naszą intencją jest podtrzymanie przez następne 3 lata polityki wypłaty dywidendy. Kilka banków deklarowało wypłacanie dywidendy i do tej pory nie zrobiły tego. Stąd tak mocno podkreślam, że w naszej działalności (…) determinantą jest utrzymywanie zdolności do wypłacania dywidendy co roku

powiedział Prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora.

Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 6,22%. By móc uczestniczyć w wypłacie, należy posiadać akcje na koniec sesji 29 czerwca.

Bank Pekao - dywidenda 8,68 zł na akcje, stopa dywidendy 6,14%

Bank PEKAO #PEO także podzieli się zyskiem. Walne Zgromadzenie zdecydowało o wypłacie 8,68 zł na akcję, co stanowi 99,99% zysku netto banku. Także w tym przypadku stopa dywidendy jest wysoka (6,14%). By mieć prawo do dywidendy, należy posiadać akcje na rachunku na koniec dnia 19 czerwca.

Bank BZ WBK - dywidenda 5,4 na akcje

Trzecim dywidendowym bankiem jest w tym roku BZ WBK #BZW. Co ciekawe, KNF zalecił mu zatrzymanie całości zysku za 2016 rok ze względu na dodatkowe kryteria związane z posiadaniem przez bank istotnego portfela walutowych kredytów hipotecznych. Jednak Walne Zgromadzenie zdecydowało o wypłacie niskiej dywidendy, ale z niepodzielonego zysku z wcześniejszych lat - z 2014 i 2015 roku. Akcjonariusze posiadający akcje 29 maja nabędą prawo do wypłaty 5,40 zł na akcję.

KNF przyhamował chęć wypłat dywidend

Niestety na trzech wyżej wymienionych bankach kończy się lista wypłat dywidend. Część banków, mimo chęci podzielenia się zyskiem, nie mogła tego zrobić po nowych zaleceniach Komisji Nadzoru Finansowego.

Dywidenda z ING Banku Śląskiego? Nie w tym roku

Największym zaskoczeniem było zalecenie wstrzymania dywidendy dla ING Banku Śląskiego #ING, który w ostatnich latach regularnie wypłacał zyski, a jego wyniki finansowe się poprawiły od zeszłego roku. Niestety, bank nie spełnił nowych kryteriów narzuconych przez KNF.

Dywidenda z mBanku też wstrzymana

Mimo przyjętej w zeszłym roku polityki dywidendowej zakładającej wypłaty połowy zysku, akcjonariusze mBanku #MBK także muszą obejść się smakiem. Po zaleceniach komisji, zarząd zarekomendował zatrzymanie zysków w spółce. Ostatnią dywidendę mBank wypłacił w 2014 r.

Dywidenda dla akcjonariuszy Millenium Banku? Tak, ale jeszcze nie w 2017 roku

W podobnej sytuacji są akcjonariusze Banku Millennium #MIL, którzy już trzeci rok z rzędu nie otrzymają wypłaty zysków. Także w tym roku KNF zalecił wstrzymanie wypłat. Prezes Joao Bras Jorge zapowiedział, że bank może powrócić do wypłat 35-50% zysku nawet w przyszłym roku:

Chcemy płacić dywidendę, jeśli będzie to tylko możliwe. Sytuacja, w której rok w rok cały sektor nie płaci dywidendy nie jest dobrym rozwiązaniem. (…) W przyszłości, gdy warunki zewnętrzne i wyniki finansowe na to pozwolą, bank zamierza powrócić do polityki wypłacania dywidendy w wysokości 35-50% zysku netto

powiedział Prezes Millennium Joao Bras Jorge.

Dywidenda z PKO BP w 2017 roku również nie będzie wypłacana

W marcu tego roku prezes PKO BP #PKO powiedział, że bank będzie „starał się, by być w pozycji wypłaty dywidendy”. Niestety i w tym przypadku KNF zalecił zwiększenie funduszy własnych i wstrzymanie wypłat. Skarb Państwa, który jest głównym akcjonariuszem banku, też nie będzie naciskał na wypłatę dywidendy. Świadczą o tym słowa ministra Morawieckiego:

Z perspektywy Ministerstwa Finansów - my dywidendy nie będziemy potrzebować. Budżet jest w bardzo dobrej kondycji, w znakomitej jest ściągalność podatków. W przypadku banków wsłuchujemy się w głos KNF

powiedział Morawiecki w kuluarach IX Europejskiego Kongresu

Dywidendy od BGŻ BNP Paribas, Idea Bank, czy Alior Banku także zostają w spółkach

Nie zobaczymy też wypłat od BGŻ BNP Paribas #BGZ, Idea Bank #IDA, czy Alior Banku #ALR. Im także KNF rekomenduje zatrzymanie zysków. Te banki nie wypłacały nigdy dywidend. Ostatni z nich, Alior, zapowiedział, że sytuacja może się zmienić w 2019 roku:

Musimy poczekać na pełne efekty synergii i możemy mówić o dywidendzie z zysku za 2019 r.

powiedział wiceprezes Witold Skrok.

Brak dywidendy z BOŚ Banku i Getin Noble - przez straty

Dywidendy nie wypłacą też banki BOŚ Bank #BOS oraz Getin Noble #GNB – oba mają straty.

Zapowiedzi zarządów, dotyczące dywidend banków w 2017 roku z zysku za poprzednie lata

Reasumując, tylko trzy banki wypłacą w tym roku dywidendę. Dwa z bardzo wysoką stopą – powyżej 6%. Są to PEKAO oraz Handlowy. Zyskiem podzieli się także bank BZ WBK, choć w znacznie mniejszym stopniu. W tabeli poniżej zebraliśmy informacje o rekomendacjach zarządów banków w sprawie podziału zysku.

Tabela 1. Zapowiedzi zarządów banków, dotyczące wypłaty dywidendy w 2017 roku.

BankiOstatni dzień z prawem do dywidendyUwagi
HANDLOWY (BHW)2017-06-29Wypłata 4,53 zł na akcję. Stopa dywidendy 6,22%
PEKAO (PEO)2017-06-19Wypłata 8,68 zł na akcję. Stopa dywidendy 6,14%
BZWBK (BZW)2017-05-29Wypłata 5,40 zł na akcję. Stopa dywidendy 1,53%
INGBSK (ING) Bank nie spełnił nowych zaleceń KNF
MBANK (MBK) KNF zalecił wstrzymanie wypłat
MILLENNIUM (MIL) Możliwa wypłata w przyszłym roku 35-50% zysku
PKOBP (PKO) KNF zalecił wstrzymanie wypłat
ALIOR (ALR) Zapowiada pierwszą dywidendę w 2019 r.
BGZBNPP (BGZ) KNF zalecił wstrzymanie wypłat
IDEABANK (IDA) KNF zalecił wstrzymanie wypłat
BOS (BOS) Brak zysków
GETINOBLE (GNB) Brak zysków

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.