Dywidendy 2019 - 5 spółek ze stopą dywidendy powyżej 5%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 mar 2019, 06:30

Sezon dywidendowy 2019 czas zacząć. 5 spółek ze stopą dywidendy powyżej 5%

Sezon na dywidendy w 2019 roku czas zacząć. Pierwsze spółki zarekomendowały już jaką część zysków chcą przeznaczyć na wypłaty dla akcjonariuszy. Możemy już oszacować wysokość dywidend banków oraz 8 spółek z GPW. W przypadku niektórych stopa dywidendy sięga nawet 15%.

8 spółek już zarekomendowało dywidendy

Zarządy ośmiu spółek zarekomendowały już dywidendy. Niektóre wyjątkowo wysokie.

Cognor #COG – stopa dywidendy: 15,5%

Największą dywidendę w tym zestawieniu zarekomendował zarząd spółki Cognor. Akcjonariusze mają otrzymać około połowy zysku za 2018 r., czyli 30 gr na akcję. Przy obecnym kursie przekłada się to na wyjątkowo wysoką stopę dywidendy w wysokości 15,5%. To już druga dywidenda spółki. W zeszłym roku akcjonariusze otrzymał 10 gr na akcję.

Stalexport Autostrady #STX – stopa dywidendy: 9,3%

Zarząd Stalexport Autostrady zarekomenduje wypłatę dywidendy w kwocie 37 gr na jedną akcję. Będzie ona wypłacona z kapitału zapasowego. Także w tym przypadku stopa dywidendy jest bardzo wysoka i wynosi 9,3%.

Asseco Business Solutions #ABS – stopa dywidendy: 5,1%

Asseco wypłaca dywidendy od wielu lat. W tym roku akcjonariusze otrzymają 1,50 zł na akcję, czyli stopa dywidendy wyniesie 5,1%. Rok temu spółka wypłaciła 1,30 zł na akcję.

Asseco South Eastern Europe #ASE – stopa dywidendy: 4%

Podobną dywidendę w wysokości 4% otrzymają akcjonariusze drugiej spółki z grupy Asseco. Asseco South Eastern Europe wypłaci w tym roku 52 gr na akcję. Spółka wypłaca zyski od 2010 r.

Apator #APT – stopa dywidendy: 3,4%

Apator wypłaca dywidendy od ponad 20 lat. Stara się też zwiększać jej wartość. W tym roku wypłacona została już zaliczka w wysokości 40 gr na akcję. Zarząd rekomenduje wypłatę łącznej dywidendy z zysku za 2018 r. w kwocie 1,30 zł na akcję. Akcjonariusze otrzymają więc jeszcze 90 gr na akcję. Przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 3,4%. Ostateczna decyzja dotycząca podziału zysku i wypłaty drugiej części dywidendy zostanie podjęta podczas WZA w maju 2019 r.

Zobacz także: Zarząd Apator publikuje prognozę wyników na 2019 r. i rekomenduje dywidendę

Śnieżka #SKA – stopa dywidendy: 2,8%

Bardzo długą tradycję wypłat dywidend ma też Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka. W tym roku zarząd zarekomendował wypłatę 2,50 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniesie więc 2,8%. Spółka poinformowała niedawno o dużym przejęciu i wejściu na rynek węgierski.

Zobacz także: Śnieżka robi duże przejęcie i wchodzi na Węgry - będzie to jej drugi rynek pod względem skali sprzedaży

Kernel Holding #KER – stopa dywidendy: 1,9%

Dywidendę w wysokości 0,25 dolarów, czyli 95 gr na akcję, zapowiedział zarząd Kernel Holding. By wziąć w niej udział należy posiadać akcje spółki w portfelu po sesji 16 kwietnia. Dywidenda zostanie wypłacona w dolarach amerykańskich i podlega opodatkowaniu według prawa Luksemburga.

Zobacz także: Kernel Holding wypłaci 25 kwietnia br. dywidendę za r. fin. 2017/2018

IFIRMA #IFI – stopa dywidendy: 1%

Akcjonariuszom posiadającym akcje 6 marca zostanie wypłacona dywidenda 3 gr na akcję. Spółka wypłaca zyski w ratach, średnio co kwartał. Na jesieni akcjonariusze otrzymali 1 gr na akcję a potem w grudniu jeszcze 2 grosze na akcję.

Dywidendy banków w 2019 znane

Specyficzną grupą spółek dywidendowych są banki. Muszą one poczekać na indywidualne zalecenia dotyczące zatrzymania i wypłaty zysków od KNF. W tym roku banki obecne na giełdzie już otrzymały tę informację i niektóre z nich zarekomendowały wypłaty zysków.

Bank PEKAO #PEO – stopa dywidendy: 5,9%

Bank PEKAO podał już wysokość dywidendy. Akcjonariusze otrzymają 6,60 zł na jedną akcję, czyli mniej niż w poprzednich latach. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy jest wysoka i wynosi 5,9%. W następnych latach bank przewiduje utrzymanie polityki wypłat ograniczoną do 75% zysku netto.

Zobacz także: Bank Pekao rekomenduje 6,6 zł dywidendy na akcję za 2018 rok

Bank Handlowy #BHW – stopa dywidendy: ok. 5,6%

Bank Handlowy może wypłacić do 75% jendostkowegozysku netto, czyli mniej niż w poprzednim roku. Z naszych szacunków, opartych o wstępne skonsolidowane wyniki grupy, wynika, że dywidenda może wynieść około 3,68 zł na jedną akcję. Przekłada się to na wysoką stopę dywidendy w wysokości 5,6%. W zeszłym roku Handlowy wypłacił niemal cały zysk w kwocie 4,11 zł na jedną akcję.

Bank PKO #PKO – stopa dywidendy: do 3,4%

Bank PKO może wypłacić do 50% zysku netto, czyli dwa razy więcej niż w poprzednim roku. Jednocześnie bank poprawił wynik aż o 20%. Te dwa czynniki podniosą dywidendę do ok. 1,33 zł na akcję. Zarząd nie podał jeszcze rekomendacji, ale jeśli bank faktycznie wypłaci połowę zysków, to będzie to największa wypłata od 2013 r. Stopę dywidendy możemy oszacować na maksimum 3,4%

Zobacz także: PKO może wypłacić w tym roku najwyższą dywidendę od 6 lat

ING Bank Śląski – stopa dywidendy: 1,8%

Zarząd banku ING zarekomendował akcjonariuszom wypłatę 3,50 zł na jedną akcję. Bank spełnia kryteria i wymogi KNF umożliwiające wypłatę do 30% zysku netto. Stopa dywidendy wyniesie więc 1,8%. Co więcej, bank określił też dzień dywidendy. By otrzymać wypłatę należy posiadać akcje w portfelu po zakończeniu sesji 16 kwietnia. Wypłata zaś nastąpi 6 maja.

Santander Bank Polska (wcześniej BZWBK) #SPL – stopa dywidendy: min. 1,4%

Także Santander BP otrzymał zalecenie od Komisji Nadzoru Finansowego. Bank może wypłacić do 25% zysku netto. Jeśli by tak się stało, to akjonariusze otrzymaliby ok. 5,31 zł na akcję, czyli stopa dywidendy wyniosłaby ok. 1,4%. Być może bank zdecyduje się, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach, wypłacić też część kapitału zapasowego. Wtedy stopa dywidendy mogłaby być bardziej atrakcyjna.

Zobacz także: KNF: Santander BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy wys. do 25% zysku za 2018

Pierwsze tegoroczne dywidendy

Podsumowując, możemy wybierać spośród 13 spółek, które zadeklarowały chęć podzielenia się zyskiem z inwestorami. Części z nich stopa dywidendy jest wyjątkowo atrakcyjna. Zebraliśmy razem zapowiedzi zarządów i obliczyliśmy stopę dywidendy przy aktualnym kursie w jednej tabeli:
 

Tabela zapowiedzi dywidend wraz z obliczoną stopą dywidendy na dzień 5 marca 2019 r.

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Cognor0,30 zł 15,5% 
Stalexport Autostrady SA0,37 zł 9,3% 
Bank PEKAO6,60 zł 5,9% 
Bank Handlowyok. 3,68 zł ok. 5,6% 
Asseco BS1,50 zł 5,1% 
Asseco South Eastern Europe SA0,52 zł 4,0% 
Bank PKOdo 1,33 zł do 3,4% 
Apator0,90 zł 3,4%Była zaliczka 40 gr
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA2,50 zł 2,8% 
Kernel Holding SA0,95 zł16.04.2019 r.1,9% 
ING Bank Śląski3,50 zł 1,8% 
Santander Bank Polskamin. 5,31 zł min. 1,4% 
IFIRMA SA0,03 zł6.03.2019 r.1,0%Wypłaty co kwartał

To dopiero początek. Sezon jeszcze przed nami. Możemy spodziewać się jeszcze zapowiedzi z około 200 spółek. Będziemy je śledzić i uzupełniać powyższe zestawienie.

Zobacz także: Zestawienie dywidend oraz artykułów o spółkach dywidendowych

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.