Popyt na kredyty hipoteczne w listopadzie utrzymywał się na rekordowym poziomie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 gru 2023, 12:05

Popyt na kredyty hipoteczne w listopadzie utrzymywał się na rekordowym poziomie. Wartość zapytań do BIK wzrosła o 255% r/r

Popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż wysoko. W listopadzie o kredyt mieszkaniowy wnioskowało niespełna 40 tys. osób, co jest 193% wzrostem względem listopada 2022 r., z kolei wartość zapytań wzrosła o 255% r/r.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie wzrosła o 255,4% r/r. W minionym miesiącu o finansowanie wnioskowało prawie 40 tys. osób, co jest 193% wzrostem względem listopada 2022 r., ale co ciekawe 3,4% spadkiem w porównaniu do października br.

„Popyt na kredyty mieszkaniowe nadal jest bardzo wysoki. Potencjalni kredytobiorcy złożyli w listopadzie tego roku wnioski kredytowe na wartość aż dwuipółkrotnie wyższą niż przed rokiem. Poziom Indeksu Popytu ciągle utrzymuje się na historycznie najwyższych poziomach. Jest kilka powodów tak wysokiej wartości bieżącego odczytu Indeksu Popytu.” – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk grupy BIK.

Zobacz także: Popularność programu Bezpieczny Kredyt 2% może doprowadzić do jego końca

Wartość przeciętnej hipoteki aż o ¼ wyższa niż przed rokiem

W listopadzie chętnych na kredyty mieszkaniowe nie brakowało, szczególnie biorąc pod uwagę głosy niepewności w kontekście programu Bezpieczny Kredyt 2%, więcej na ten temat pisaliśmy na Strefie Inwestorów.

Jak podaje BIK, wartość Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w listopadzie wzrosła o 255,4% r/r. W minionym miesiącu o kredyt wnioskowało niespełna 40 tys. osób, dla porównania w listopadzie 2022 r. potencjalnych kredytobiorców było 13,6 tys. (+193%).

kredyt bik listopad
Źródło: BIK

Uderzająca jest również najwyższa w historii odczytu średnia kwota wnioskowanego kredytu, która wniosła 429,7 tys. zł., rosnąc w ciągu 12 miesięcy o 27,4%.

„Istotnym czynnikiem determinującym poziom Indeksu jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości prawie 430 tys. zł – to kwota aż o ponad 1/4 wyższa niż w listopadzie 2022 r. Tak wysoka wartość średniej wnioskowanej kwoty wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu „Kredyt 2 proc.” składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw)” – tłumaczy Waldemar Rogowski.

Wśród powodów tak wysokiego popytu należy wymienić kilka czynników, tzw. efekt niskiej bazy, czyli bardzo małego zainteresowanie finansowaniem mieszkaniowym pod koniec 2022 r. oraz ogromne zainteresowanie programem BK2%.

„Pierwszym z nich jest większa liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, która wzrosła z ok. 14 tysięcy w listopadzie zeszłego roku do prawie 40 tysięcy w listopadzie br.. Jest to w dużej mierze efektem zainteresowania programem „Kredyt 2%”. Wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie br., ok. 55% osób to potencjalni beneficjenci tego programu.” – wyjaśnia główny analityk BIK. I dodaje: „Rośnie też popyt na kredyty mieszkaniowe wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu. Sprzyja im wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń.”

Zobacz także: Rynek jest jednogłośny, na zmianę poziomu stóp trochę poczekamy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.