Ceny najmu mieszkań w Polsce dalej rosną, ale zdecydowanie wolniej niż rok temu
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 wrz 2023, 08:30

Ceny najmu mieszkań w Polsce dalej rosną, ale zdecydowanie wolniej, niż jeszcze rok temu

W kilku największych miastach Polski średnia cena wynajmowanego mieszkania to nawet 3,5 tys. zł Ciężko więc powiedzieć, że najem w naszym kraju jest przystępny cenowo.

Choć mieszkań na wynajem jest znacznie więcej, niż rok temu i ceny nie rosną już tak gwałtownie. To nie można powiedzieć, że najem mieszkania w Polsce jest przystępy cenowo i łatwy. Według danych HREIT średnie stawki za dwupokojowe mieszkanie w Warszawie zapłacimy 3,5 tys. zł, a w , Trójmieście czy Wrocławiu niecałe 3 tys. zł. Z kolei ponad 2 tys. trzeba wydać w Bydgoszczy lub Łodzi. By zmniejszać koszty, najmujący szukają współlokatorów, a to prowadzi do przeludnienia w mieszkaniach, które według danych Eurostatu, w Polsce w 2022 r. było najwyższe w Europie.
 

ceny ofertowe najmu

Zobacz także: Niemcy chcą walczyć z wysokimi cenami najmu mieszkań. Rozwiązaniem ma być zamrożenie czynszu na 3 lata

Jest większy wybór

Obecne możliwości rynku najmu mieszkań w odniesieniu do warunków w 2022 r. są lepsze. Przede wszystkim dostępna oferta jest szersza, a ceny lokali rosną znacznie wolniej.

„[…] w 2022 roku oferta mieszkań na wynajem była tak wykupiona, że chwilowo po prostu brakowało lokali i problem ten dotyczył nie tylko niewielkich rynków, ale największych nawet miast. Z danych Unirepo wynika, że w kwietniu 2022 roku liczba unikalnych ofert mieszkań na wynajem w całej Polsce wynosiła zaledwie 40 tysięcy. Dla porządku należy dodać, że wtedy wynik poniżej 60-70 tysięcy powinniśmy odczytywać jako bardzo mocne wykupienie oferty.” – czytamy w analizie HREIT.
 

liczba unikalnych ofert


Stawi czynszów od stycznia do końca sierpnia br. wzrosły o około 3%, w 2022 r. było to około 2-25%. Dostępna liczba unikalnych oferta na koniec sierpnia tego roku wyniosła 77 tys. A to wynik 30% większy niż w analogicznym okresie 2022 r.

„Na koniec sierpnia 2023 roku liczbę unikalnych ofert mieszkań na wynajem można w całej Polsce szacować na prawie 77 tysięcy – wynika z danych Unirepo. To o prawie 30% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale też prawie dwa razy więcej niż w szczególnie słabym pod tym względem kwietniu 2022 roku.” – napisano w analizie.
 

indeks stawek najmu

Z rynku najmu na rynek transakcyjny

Rynek najmu w Polsce z pewnością rozluźni polepszająca się sytuacja kredytowa, a ta wyraźnie się zmieniła, w dużej mierze za sprawą Bezpiecznego Kredytu 2%. Wielu najemców odpływa i będzie odpływać z rynku najmu na rynek transakcyjny, spełniając marzenie o własnym mieszkaniu. Zamiast opłacać czynsz wynajmującemu, można opłacać raty kredytów i własny czynsz, coraz częściej płacąc mniej niż za najem.
 

czna liczba wniosków BK2 proc

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce zmieni się do 2030 roku. Mieszkania na własność zostaną wyparte przez najem - wnioski z raportu ThinkCo

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.