Dostępność mieszkań na rynku wtórnym w Polsce szybko się poprawia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
14 mar 2024, 09:22

Dostępność mieszkań na rynku wtórnym w Polsce szybko się poprawia. Szał na kupowanie i najem jest już za nami

Ostatnie dane GUS potwierdziły, że deweloperzy ruszyli z budowami, a to oznacza, że za kilka kwartałów będą gotowe nowe mieszkania. Jeśli chodzi o ich dostępność na rynku wtórym, ta się w ostatnich miesiącach znacząco poprawia.

Końcówka roku przyniosła największy popyt na kredyty mieszkaniowe i najmniejszą dostępność mieszkań na rynku wtórnym, ale to już za nami. Poprawia się również sytuacja na rynku najmu, a liczba dostępnych lokali rośnie, szczególnie w odniesieniu do okresu, kiedy do Polski przyjechali uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znamy, liczba rozpoczętych budów w styczniu jest najwyższa od 2005 r., gorzej wyglądają przekazania. Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym? Liczba dostępnych ofert mieszkań rośnie, podobnie z mieszkaniami na wynajem. Wszystko wskazuje na to, że szaleńczy popyt, który obserwowaliśmy od III kw. 2023 r. się uspokaja. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Warszawie i Krakowie.

Zobacz także: Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku

Powolny wzrost liczby mieszkań na rynku wtórnym

Jak możemy zaobserwować, na poniższych wykresach, liczba dostępnych ofert mieszkań rośnie. Najmocniejszy spadek aktywnych ofert był widoczny chwilę po rozpoczęciu programu „Bezpieczny kredyt 2%, można więc przypuszczać, że w przypadku mieszkań na rynku wtórnym, beneficjenci programu byli największą grupą popytową. W Warszawie, w ciągu ostatnich 6 miesięcy liczba ofert wzrosła o ponad 1000, osiągając w ostatnich dniach liczbę 3,6 tys. Dużo bardziej popularnym serwisem wydaje się Otodom, na którym liczba oferowanych mieszkań w Warszawie wzrosła w ciągu pół roku o ponad 1,1 tys., ale jest z czego wybierać, bo dostępnych ofert jest niecałe 15 tys. lokali. Podobnie wygląda sytuacja w Krakowie, choć nie tak dynamiczne.
 

Liczba ofert w Warszawie

oferty sprzedaż warszawa

Źródło: olxdata.azurewebsites.net

W tym miejscu warto przypomnieć, że według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) w IV kw. 2023 r. ceny mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie wzrosły o 11% r/r, w efekcie trzeba było zapłacić średnio 12,3 tys. zł za mkw. W Warszawie ceny poszły o ponad 2% w górę, a mkw. używanego mieszkania kosztował 13,3 tys. zł. O cenach mieszkań pisaliśmy na Strefie Inwestorów.

Liczba ofert w Krakowie

oferty sprzedaż kraków

Źródło: olxdata.azurewebsites.net

Co ciekawe, zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie były dwa tąpnięcia w dostępności mieszkań. Pierwsze zaraz po wakacjach, czyli rozpoczęciu się programu, drugi na przełomie roku, kiedy już było wiadomo, że program zostanie zamknięty.

Zobacz także: Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku

Co z rynkiem wynajmu

Kilka tygodni temu opisywaliśmy raport Expandera, z którego jasno wynikało, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada. Przyglądaliśmy się również stawkom na rynku najmu, tu bardzo dużo zależy od wielkości mieszkania, miasta, dzielnicy czy lokalizacji. Średnio wychodzi dość stabilnie, małe mieszkania -0,4%, średnie +0,1%. Dokładne dane znajdziecie w artykule.

Autorzy wspomnianego raportu zauważają, że stabilizacja stawek najmu, wzrost cen mieszkań doprowadziły do tego, że rentowność inwestycji spadła. „Średnia rentowność netto przy zakupie „za gotówkę” i przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku, dla małych mieszkań wyniosła 5,3%, dla lokali średniej wielkości 4,8%, a dla dużych 4,3%. Rok wcześniej było to odpowiednio 6,1%, 5,5% oraz 4,8%.” – napisano w raporcie.

Jak już wiemy coś o cenach, to sprawdźmy, jak jest z dostępnością. Według danych olxdata.azurewebsites.net, liczba dostępnych ofert mieszkań na wynajem stopniowo i powoli rośnie. Wyraźne można zaznaczyć, że rynek najmu mieszkań odbił się po załamaniu w marcu 2022 r. kiedy to wybuchła wojna na Ukrainie. Od tego czasu ofert lokali na wynajem przybywa. Obecnie w Warszawie, zarówno na Olx, jak i Otodom jest łącznie około 14 tys. ofert. Sprzyjała tej sytuacji hossa na rynku kredytów mieszkaniowych, bowiem osoby które do rej pory, z powodów finansowych korzystały z najmu, dynamiczne przeszły na rynek transakcyjny. Oferty sprzedażowe znikały, jak świeże bułeczki, ale oferty najmu wracały na serwisy.

Przyjrzyjmy się, jak to wyglądało w aktualnej i byłej stolicy Polski.

Liczba ofert w Warszawie

oferty najem warszawa

Źródło: olxdata.azurewebsites.net

Liczba ofert w Krakowie

oferty najem kraków

Źródło: olxdata.azurewebsites.net

Zobacz także: Rentowność najmu mieszkania mocno spada. Wzrost cen nieruchomości i presja na czynsze obniża opłacalność takiej inwestycji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.