Będziesz mógł zainwestować w dług właściciela Reserved, Cropp czy Mohito. Obligacje LPP zadebiutują na giełdzie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 gru 2019, 14:18

Obligacje LPP zadebiutują na rynku Catalyst. Możesz zainwestować w dług właściciela Reserved i Cropp

Na rynku Catalyst zadebiutują obligacje LPP. Spółka odzieżowa wyemitowała 5-letnie papiery dłużne o wartości 300 mln zł. Oferta została skierowana do inwestorów kwalifikowanych, a obligacje objęło 66 podmiotów.

Wyemitowane obligacje zostaną przeznaczone na sfinansowanie budowy centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. Dzięki tej inwestycji, LPP wprowadzi nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne oraz zwiększy wydajność sklepów, głównie w Reserved oraz Sinsay, które najszybciej rosną. Magazyn ma być gotowy do użytku na przełomie 2021/2022 roku.

- Emisja LPP to najniższej oprocentowane niezabezpieczone obligacje korporacyjne na Catalyst, jeśli pominąć banki i spółki z udziałem skarbu państwa. Jeszcze nie wiemy, jak papiery będą wyceniane na rynku wtórnym, ale łatwo przyjąć, że pod względem oferowanego dochodu taka emisja może trafić w gusta tylko niektórych drobnych inwestorów. Z drugiej strony, to właśnie tego rodzaju długu potrzebuje Catalyst, jeśli chcemy, aby to był płynny i przejrzysty rynek, na którym występuje cały przekrój inwestorów – komentuje Michał Sadrak z obligacje.pl.

5. Sinsay__new_concept

Zobacz także: LPP otworzył księgę popytu na 5-letnie obligacje za 300 mln zł, początkowy przedział 90-110 bps

Szczegóły obligacji LPP

18 grudnia na rynku Catalyst zadebiutują obligacje LPP, a ich łączna suma to 300 mln zł. Spółka zdecydowała się na podstawie procesu budowy księgi popytu na emisję 5-letnich papierów dłużnych serii A. Są one oprocentowane o WIBOR 6M i powiększone o 1,1 pkt. proc. marży. Wartość nominalna wynosiła 1 tys. zł. Obligacje nie będą zabezpieczone.

- Obligacje LPP trafiły do portfeli inwestorów instytucjonalnych, dlatego trudno oczekiwać, że przyciągną rzesze drobnych inwestorów na Catalyst. Temu dotychczas służyły – coraz mniej popularne – oferty publiczne, prowadzone na podstawie prospektu. Niemniej, dług odzieżowej spółki znajdzie swoich amatorów na rynku wtórnym, dzięki temu, że nominał każdej obligacji ustalono na 1 tys. zł – mówi Michał Sadrak - Nie szukając daleko, tegoroczne emisje KHGM, Polskiego Holdingu Nieruchomości, czy Cyfrowego Polsatu udowadniają, że ustalenie przystępnej wartości nominalnej stwarza szanse dla handlu także wśród drobnych inwestorów, nawet w przypadku ofert pierwotnie obejmowanych przez fundusze, banki, itp. Wciąż nie wszyscy podzielają ten pogląd, by wymienić choćby dopiero zamkniętą emisję P4 z nominałem obligacji sięgającym 500 tys. zł – dodaje.

Środki z emisji zostaną przeznaczone na budowę centrum dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim. Polska spółka odzieżowa planuje wprowadzić najnowocześniejsze rozwiązania automatyzacyjne, co pozwoli zwiększyć wydajność prowadzonych sklepów. Główny nacisk spółka kładzie na marki Reserved oraz Sinsay, które dynamicznie się rozwijają. Budowa centrum pozwoli również na zmniejszenie kosztów zmiennych po instalacji.

Warto podkreślić, że obligacje spółki odzieżowej będą jednym z najniżej oprocentowanych papierów korporacyjnych na rynku Catalyst.

Zobacz także: LPP już notuje wyższe przychody zagranicą niż w kraju. Polska spółka stawia na rozwój e-commerce

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.