Wallstreetbets zaczyna obstawić, że cena Srebra wzrośnie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 lut 2021, 07:10

Wallstreetbets gra na wzrost ceny srebra i wyciskanie szortów. Short squeeze to nic nowego, a jego historia jest długa

Wyciskanie z krótkich pozycji ma historię długą, jak sama giełda. Niedawno widzieliśmy to zjawisko na akcjach spółki GameStop, a teraz być może zobaczymy na srebrze. Dziś kurs XAG/USD rośnie już prawie 7%.

W ostatnich dniach widzimy niesamowitą hossę na akcjach spółki GameStop. Kurs tego dystrybutora gier i akcesoriów dla graczy urósł w miesiąc ponad 15-krotnie! Wszystko przez to, że na kupowanie tych akcji zmówili się użytkownicy portalu Reddit, a dokładniej forum r/wallstreetbets. Jednakże takiej hossy byśmy nie zobaczyli, gdyby nie to, że GameStop to była jedna z najchętniej szortowanych spółek przez rekiny z Wall Street. Na akcjach GameStop pojawiło się więc zjawisko short squeeze (wyciskania krótkich pozycji), a rekiny zostały zapędzone przez płotki do narożnika (market corner).

Obecnie Milenialsi z Reddita zmawiają się na wyciskanie krótkich pozycji na srebrze. Według nich, jest ono aktywem zmanipulowanym przez wielkie banki, które chcą ukrywać inflację.
 


Szczególnie zasadzają się na bank JP Morgan, który już wielokrotnie płacił kary za manipulowanie kursem metali szlachetnych, w tym srebra.
 

reddit


Srebro jest mocno szortowane. Jest kogo i z czego wyciskać.
 

Zobacz także: Fundusze grające na spadek akcji CD PROJEKT skapitulowały. Short squeeze na producencie Cyberpunk 2077 powoli dobiega końca

Co to jest short squeeze i market corner?

Czy dojdzie do wielkiego short squeeze na srebrze – dowiemy się w ciągu najbliższych dni i tygodni. Warto jednak zrozumieć czym jest to zjawisko i jaka jest jego historia.

Short squeeze to wyciskanie krótkich pozycji, czyli pozycji na spadek ceny danego aktywa. Jest to sytuacja, w której cena aktywa rośnie, zmuszając grających „na krótko” do zamykania pozycji. Szortujący zamykając swoje pozycje są zmuszeni do kupowania akcji (lub jednostek danego aktywa), które wcześniej pożyczyli (by otworzyć pozycję) – to dlatego wzrost wyceny jest tak dynamiczny (bo nagle pojawia się „podwójny” popyt). Wtedy szortujący zostają zagonieni do rynkowego narożnika (market corner).

Short squeezy są szczególnie widowiskowe na rynkach o wysokim poziomie dźwigni. Gdy wielu traderów i inwestorów ma zlewarowane pozycje, ruchy cen przy wyciskaniu pozycji są ostrzejsze, bo dochodzi do kaskadowego zamykania pozycji.

Warto zwrócić uwagę na tą zależność: im większa jest liczba shortujących, oraz im mniejsza płynność, tym większe jest ryzyko wystąpienia short squeeze. To oznacza, że generalnie przed otwarciem pozycji short należy sprawdzić z jak bardzo szortowanym aktywem mamy do czynienia. Jeśli aktywo jest zbyt powszechnie szortowane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zjawiska short squeeze.

Zobacz także: Robinhood zablokował handel na GameStop i z dnia na dzień stał się wrogiem numer jeden młodych inwestorów z USA

Najsłynniejsze short sqeeze’y w historii

Historia zjawisk typu short squeeze i market corner jest tak długa, jak historia giełd i rynku kapitałowego. Oto najsłynniejsze przykłady:

 • W 1862 roku Cornelius Vanderbilt wycisnął szortujących spółkę Harlem Railroad i przejął and nią kontrolę. Za szortującymi stał jego największy biznesowy rywal, Daniel Drew.
   
 • W 1922 roku doszło do short squeeze na akcjach sieci sklepów Piggly Wiggly. W kilkanaście sesji kurs poszedł w górę z 39 USD do 124 USD. Za wyciskaniem szortujących banków z krótkich pozycji stał założyciel przedsiębiorstwa Clarence Saunders, który w celu stoczenia walki… pożyczył 10 mln USD od innych banków.
   
 • W 2008 roku jedną z najchętniej szortowanych spółek europejskich był Volkswagen. Gdy Porsche przejęło pakiet 74% akcji tego koncernu, jego kurs wystrzelił na północ. Doszło do potężnego short squeeze’u, który uczynił z Volskwagena – tylko na jeden dzień – najwyżej wycenianą spółkę świata (370 mld USD).
   

Notowania spółki Volkswagen – 20 lat

vw

Źródło: barchart.com

 • W 2020 roku doszło do potężnego short squeeze na akcjach Tesli. Pod koniec 2019 roku firma Elona Muska była jedną z najchętniej szortowanych, bo niewielu wierzyło, że wykaraska się ona z problemów finansowych i biznesowych i że jej model biznesowy wypali. Stało się jednak inaczej, Tesla zaczęła zarabiać, a do dziś trwa short squeeze na jej akcjach. W 2020 roku kurs Tesli urósł o 743%.
   

Notowania spółki Tesla – 3 lata

tesla

Źródło: barchart.com
 

 • W 2015 roku doszło do epickiego short squeeze na akcjach KaloBios. Była to mała spółka farmaceutyczna, której lek się nie udał, i została ona z 6 mln USD długu. Szortujący byli przekonani, że nie ma dla niej ratunku, ale z pomocą przyszedł jej biznesman Martin Shkreli, który wraz ze wspólnikami kupił 50% jej akcji. Efekt? W 5 sesji jej kurs urósł o około 10 000%.
   
 • W 2012 roku znany inwestor Bill Ackman otworzył dużego szorta na akcjach spółki Herbalife. Argumentował, że spółka jest piramidą sprzedającą suplementy o zerowej wartości, więc i jej wartość musi dążyć do zera. Jednak akcje spółki zaczął kupować inny wielki inwestor Carl Icahn, który pociągnął za sobą innych kupujących. W 2018 roku Ackman zamknął szorta ze stratą około 1 mld USD, a mniej więcej tyle samo zarobił Icahn. W ciągu tych 6 lat kurs urósł o około 120%.

Czy nadchodzi wielki short squeeze na srebrze, który trafi na karty podręczników historii rynku kapitałowego? Zobaczymy.

Zobacz także: Wycena CD PROJEKT nie jest atrakcyjna w świetle negatywnych informacji napływających od premiery Cyberpunk 2077 – mówi Paweł Sugalski, Rockbridge Gier i Innowacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.