Inwestujcie w złoto – namawia słynny inwestor David Einhorn
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 cze 2022, 10:56

Inwestujcie w złoto – namawia słynny inwestor David Einhorn

Złoto już od blisko dwóch lat rozczarowuje inwestorów. Ale słynny inwestor David Einhorn namawia, by je kupować.

Złoto znacznie podrożeje, a Fed kłamie co do swojej zdolności do zahamowania rosnącej inflacji – powiedział ostatnio słynny inwestor David Einhorn.

Einhorn: Fed blefuje, złoto zdrożeje

David Einhorn podczas Sohn Conference stwierdził, że złoto będzie drożeć, a Fed blefuje co do swojej zdolności do zahamowania inflacji. Założyciel Greenlight Capital uważa, że obecne uwarunkowania makroekonomiczne spowodują, że złoto podrożeje w kolejnych miesiącach i kwartałach znacząco.

“Inflacja nie jest przejściowa. Inflacja z nami zostanie. Będzie ona rosła głównie z uwagi na rosnące ceny surowców. Zwracam uwagę, jak bardzo zadłużone są rynki rozwinięte, w tym USA, to również będzie miało wpływ na niepewność na rynkach. Inwestorzy w końcu docenią złoto jako schronienie dla kapitału. Teraz jest świetny czas na akumulację złota. Cena uncji w średnim terminie powinna znaleźć się znacznie wyżej, niż w tej chwili” – stwierdził.

Poniżej prezentacja Einhorna z Sohn Conference:

My zwracamy uwagę na poczucie humoru Einhorna:

poczucie humoru Einhorna

Einhorn bronił złota przed Buffettem

Przypomnijmy, że kilka lat temu Einhorn stanął w obronie złota po tym, jak zaatakował je Warren Buffett. Wyrocznia z Omaha w liście do inwestorów napisała, że złoto to relikt przeszłości. Zwrócił uwagę, że gdyby całe złoto świata - około 170 000 ton metrycznych - zostało połączone razem, utworzyłoby sześcian o długości boku około 68 stóp, a jego cena (przy cenie uncji 1 750 USD) wyniosłaby 9,6 bln USD. „Problem w tym, że złoto nie generuje cash flow, nie płaci dywidend. Cywilizowani ludzie kupują akcje przedsiębiorstw, a nie złoto" – stwierdził Buffett.

Wtedy Einhorn odpisał mu, atakując gotówkę. „Gdyby spakować wszystkie 100-dolarowe banknoty z obiegu, utworzyłoby sześcian o długości boku około 74 stóp. Jego wartość wynosiłaby około 1 bln USD. Problem w tym, że za 100 lat ten sześcian będzie nic nie wart. Przez ten czas nie wypłaci dywidend. Będzie go można tylko spalić” – napisał Einhorn w liście do inwestorów, parafrazując z humorem Buffetta.

Obecnie portfel Einhorna jest wart 1,57 mld USD. Jest mocno zdywersyfikowany, bo znajdują się w nim aż 52 pozycje. Niestety, nie ma dostępnych informacji, jak duża jest pozycja Einhorna na złocie.

Top 10 pozycji w portfelu Greenlight Capital

einhorn portfel

Źródło: dataroma.com

Analitycy sceptyczni co do potencjału wzrostowego złota

Tymczasem uncja złota kosztuje 1 838 USD. Jest to poziom sporo poniżej maksimum historycznego z sierpnia 2020 (2 075 USD). Od wielu miesięcy inwestorzy przewidują przebicie tego maksimum, ale to nie następuje. Blisko było w marcu 2022 roku, gdy wojna w Ukrainie spotęgowała strach, ale złoto cofnęło się z okolic 2 070 USD za uncję.

Notowania XAU/USD – 5 lat

XAUUSD_2022-06-27_07-55-23

Źródło: TradingView

Jakie są prognozy dla złota? Konsensus nie jest łaskawy. Wedle analityków, pod koniec roku 2022 uncja ma kosztować około 1 800 USD. Przez historyczne maksimum ma się przebić dopiero pod koniec 2024 roku, a pod koniec 2025 roku może już kosztować 2 500 USD.

Konsensus prognoz dla złota

złoto prognoza
Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Srebro ma ponad 100% potencjał wzrostu w tym roku - zakładają optymistyczne prognozy analityków oparte o fundamenty surowca

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.