Złoto to długoterminowa i bezpieczna inwestycja. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na inwestowanie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
19 cze 2023, 12:48

Inwestowanie w złoto jako długoterminowa i bezpieczna inwestycja. Co warto wiedzieć przed zakupem Króla Metali

Inwestowanie w złoto znowu zyskuje na popularności w obliczu wysokiej inflacji, tracącego na wartości dolara oraz spadku popularności kryptowalut. Inwestorzy wciąż poszukują alternatywnych form zabezpieczenia kapitału i okazuje się, że znane od tysięcy lat złoto odzyskuje blask. Oto najważniejsze pytania na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup złota.

Akcje i kryptowaluty są uznawane zazwyczaj za ryzykowną formę inwestowania. Złoto natomiast wybierają najczęściej inwestorzy poszukujący na rynku alternatywnej „bezpiecznej przystani”. Ostatnie miesiące, które stoją nadal pod znakiem wysokiej inflacji czy niedawnego kryzysu bankowego na rynkach zachodnich, przywróciły inwestycyjny blask złota. Możliwości inwestowania w ten szlachetny metal jest kilka: można wybrać formę fizyczną, fundusze ETF, a w przypadku bardziej ryzykownego podejścia można  pod to podciągnąć akcje producentów złota.

Jeszcze w maju cena za uncję złota w dolarze przekroczyła ważną barierę 2 tys. USD. Od tego czasu kurs kruszcu zaliczył korektę, a jego notowania w polskiej walucie oscylują w okolicy 8 tys. zł. Analitycy prognozują w dłuższej perspektywie dalszy wzrost cen złota. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania, które warto znać, zanim zdecydujecie się na zakup złota.

Zobacz także: Rosnący dolar wywołuje spadki na rynku złota. Król Metali ponownie poniżej 2 tys. USD za uncję

Co wybrać: złoto fizyczne, fundusze ETF, akcje producentów złota?

Na rynku jest dostępnych kilka form inwestowania w złoto. Pierwszym i najpopularniejszym jest oczywiście to fizyczne. Inwestor ma do wyboru złote sztabki czy też monety, a po zakupie staje się faktycznym posiadaczem tego szlachetnego metalu, który może przechowywać w dowolnym miejscu. Co ważne, zakupu można dokonać przez internet, dzięki czemu możemy zostać właścicielem złota bez wychodzenia z domu.

Kolejnym sposobem jest inwestowanie już w złoto nazywane potocznie „papierowym”. Inwestor ma do wyboru fundusze ETF notowane na giełdzie, dzięki czemu ma możliwość elastycznego zarządzania swoją inwestycją. Należy pamiętać, że inwestor będzie musiał ponieść koszty transakcyjne jak spread czy prowizja maklerska. Osoba zainteresowana taką formą inwestycji może poszukać dostępnych funduszy ETF za pośrednictwem ofert polskich biur maklerskich.

Inną formą inwestycji w złoto jest wybór akcji producentów złota. Mowa o firmach wydobywczych czy producentach złota. Takich spółek warto szukać na amerykańskiej giełdzie, a wśród największych warto wymienić m.in. Newmont (największe przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem), Barrick Gold (firma wydobywcza złota i miedzi) czy też Kinross Gold (kanadyjska firma wydobywająca złoto oraz srebro).

Zapytaliśmy eksperta, jaka jest przewaga fizycznego złota nad pozostałymi. „Każdą z nich, przy czym zakup złota fizycznego jest zdecydowanie najłatwiejszy. Złoto fizyczne posiada także szereg przewag nad „złotem papierowym” m.in. zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) czy niezależność od instytucji, giełd czy firm zarządzających funduszami. Jest to fizyczny przedmiot, który możemy zabrać ze sobą i ukryć tylko w sobie znanym miejscu” – mówi Marta Dębska, ekspertka rynku złota, Goldsaver.pl.

Czy inwestycja w złoto jest długoterminowa?

Analitycy zgodnie stwierdzą, że zakup złota, szczególnie w formie fizycznej, jest zdecydowanie długoterminową formą lokowania kapitału. Inwestorzy decydują się często na nią, aby chronić swój kapitał chociażby przed wysoką inflacją. W obliczu ewentualnego ryzyka nie powinniśmy obawiać się o znaczący wzrost podaży, dlatego złoto jest traktowane jako bezpieczna forma.

Od początku 2016 roku, niezależnie od waluty, złoto w USD i PLN wzrosło o 90%. 

Złoto w USD i PLN

Złoto w USD

Złoto w PLN

Czy złoto faktycznie chroni przed inflacją?

W nawiązaniu do panującej obecnie wysokiej inflacji, warto odpowiedzieć na pytanie, czy złoto faktycznie chroni przed spadkiem wartości pieniądza. Jak wskazuje Michał Tekliński, ekspert rynku złota, przyczyną inflacji jest najczęściej efekt zaburzenia równowagi pomiędzy podażą pieniądza a ilością dostępnych dóbr konsumpcyjnych.

„Podaż pieniądza może być zwiększona przez dodruk pieniądza np. banki centralne zwiększały podaż pieniądza w okresie pandemii. Ale może to być także zwiększenie ilości pieniędzy dostępnych dla konsumentów poprzez politykę socjalną. W przypadku złota, nie da się w tak prosty sposób zwiększyć jego podaży. Aby złoto się pojawiło na rynku, musi najpierw zostać wydobyte, oczyszczone w rafinerii i przerobione na sztabki. Procesy te wiążą się z kosztami, w których zawiera się inflacja (koszt paliwa, energii elektrycznej, maszyn)” – tłumaczy Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl.

To oznacza, że złoto może być dobrym zabezpieczeniem w obliczu rosnącej inflacji i spadku wartości pieniądza. Jego podaż jest ograniczona, a ilość na ziemi skończona. Dlatego ograniczona podaż wraz z malejącymi zasobami kruszcu jest czynnikiem, który wpływa na wzrost wartości metalu.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę złota?

Skoro złoto może chronić oszczędności przed wysoką inflacją, to warto wiedzieć jakie czynniki kształtują cenę złota. Wśród nich można wymienić m.in. poziom inflacji, politykę monetarną czy wahania popytu i podaży.

„O tym, jak kształtuje się cena złota, decydują dwie podstawowe siły rynkowe: popyt i podaż. Gdyby pomiędzy tymi siłami panowała idealna równowaga, cena byłaby stała. Jednak relacja popytu do podaży nieustannie się zmienia, zmienia się zatem także cena, jaką strony transakcji gotowe są zaakceptować. Na popyt i podaż wpływa szereg czynników rynkowych i gospodarczych, takich jak koniunktura gospodarcza i rynkowa, inflacja, niepokoje geopolityczne czy siła dolara amerykańskiego, z którym złoto jest odwrotnie skorelowane” – wskazuje Michał Tekliński.

Zobacz także: FED utrzymał stopy procentowe bez zmian. Ważne posiedzenie banku centralnego USA

Dlaczego warto dywersyfikować portfel w złocie i jaką część powinno ono stanowić?

Jeżeli jesteśmy coraz bliżej decyzji o zakupie złota, to warto zastanowić się jaką część portfela powinno ono stanowić. Oczywiście nie ma na to jednej, poprawnej odpowiedzi, ponieważ zależy to od podejścia inwestora do ryzyka. Czy preferuje bezpieczne inwestycje czy też przykładowo planuje zbudować swój portfel emerytalny.

Warto pamiętać, że dywersyfikacja to podstawa. „Dla inwestorów główną korzyścią z posiadania choćby niewielkiej ilości złota jest dywersyfikacja portfela. Za bezpieczne aktywa uchodzą obligacje skarbowe i faktycznie jest to dobry sposób na dywersyfikację. Złoto fizyczne zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo” – twierdzi Michał Tekliński.

Warto również podkreślić, że inwestycja w złoto nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dzięki czemu charakteryzuje się łatwością i dostępnością dla każdego.

złoto sztabki

Koszty, czyli jaki jest spread przy zakupie złota?

Przy różnych możliwościach inwestycji w złoto, wspomnieliśmy, że w przypadku funduszy ETF musimy ponieść koszty transakcyjne takie jak spread. Na rynku finansowym jest to różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży. W przypadku zakupu fizycznego złota również musimy ponieść taką opłatę.

Marta Dębska, ekspertka rynku złota, tłumaczy jak wygląda spread gdy zdecydujemy się na zakup poprzez firmę Goldsaver. „Ostateczna cena 1g złota w Goldsaverze to aktualny kurs NBP + 6,9%. 1-gramowa sztabka złota kosztuje u dostawców metali szlachetnych około 20-30% więcej od bieżącej ceny kruszcu, zatem zakup w Goldsaverze będzie bardziej opłacalny. W ten sposób możesz kupić 1 uncję złota „po kawałku”, w atrakcyjnej cenie, bez konieczności wydawania jednorazowo większej kwoty”.

Gdzie przechowywać fizyczne złoto?

To pytanie dotyczy oczywiście jedynie złota fizycznego, a odpowiedź na nie jest prosta: gdzie tylko chcemy. Stając się właścicielem sztabki czy złotej monety, sami decydujemy gdzie będziemy ją przechowywać i co ważniejsze, o tym kto będzie wiedzieć o naszej inwestycji. Kiedyś ewentualną formą przechowywania były skrytki bankowe, jednak one zdecydowanie straciły na swojej popularności, ze względu na brak zainteresowania klientów.

„Zdecydowana większość banków już zamknęła swoje skrytki, pozostałe się do tego przymierzają. W przypadku złota inwestycyjnego, deponowanie go w skrytkach bankowych zawsze było dość abstrakcyjnym pomysłem. Dla wielu klientów nabycie sztabek i monet z królewskiego kruszcu, jest formą odejścia od klasycznego sposobu budowania majątku opartego na zaufaniu do banków. Posiadanie złota fizycznego daje wolność w dysponowaniu majątkiem bez potrzeby pośredników” – wskazuje Michał Tekliński.

Podatki, a złoto

Złoto jest zwolnione z podatku VAT, a w przypadku sprzedaży metalu po upływie 6 miesięcy od zakupu, nie musimy odprowadzać podatku od zysków kapitałowych. Wynika to z faktu, że w rozumieniu urzędu skarbowego jest ono traktowane jako forma przechowywania kapitału.

Gdzie sprzedać złoto?

Jesteś właścicielem sztabki bądź złotej monety, ale chcesz już ją sprzedać? Z racji tego, że jest to płynne aktywo, nie będzie większych problemów z jego sprzedażą. Najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie złoto się kupiło - u profesjonalnego sprzedawcy metali szlachetnych. W ten sposób mamy gwarancję, że otrzymamy najlepszą możliwą cenę, a transakcja przebiegnie wg. najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Inwestowanie w złoto może być dla każdego. Nie musimy od razu kupować uncji, a Goldsaver.pl umożliwia nam zakup części złota już od kwoty 50 zł. Więcej na temat tej oferty już w kolejnym artykule.

Zobacz także: Złoto może osiągnąć cenę 5 tys. USD za uncję. Prognozy analityków dla Króla Metali na 2023 rok

Materiał partnerski: Goldsaver

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.