RECENZJA – Między Zieloną Wyspą, a Dryfującą Krą | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
06 lut 2016, 08:04

RECENZJA – Między Zieloną Wyspą, a Dryfującą Krą

W 2015 roku przeczytałem 17 książek, związanych z ekonomią i inwestowaniem. Książka Prof. Dariusza Filara pt. "Między Zieloną Wyspą, a Dryfującą Krą" znalazła się na trzecim miejscu w tym zestawieniu i jest to najwyższa pozycja wśród polskojęzycznych autorów.  

Na 220 stronach profesor Dariusz Filar w skondensowanej dawce omawia najważniejsze kwestie, jakie przewijały się w polskiej gospodarce pomiędzy 2007, a 2015 rokiem i które są ważne dla nas w przyszłości. Autor łączy swoje doświadczenia profesora akademickiego, byłego ekonomisty banku, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej i członka rad nadzorczych wielu spółek, w których zasiadał. Dzięki temu każdy aspekt omawia w bardzo szeroki i przekrojowy sposób, starając się uchwycić to, w czym tkwi problem polskiej gospodarki w szerokiej perspektywie.  

Sam tytuł książki mówi już dużo o tym, o czym ona jest. Profesor Filar opisuje mechanizm, jaki zadziałał w naszej gospodarce, dzięki któremu udało nam się uniknąć recesji w 2008 i 2009 roku. Niestety nic nie jest za darmo, bo jak twierdzi autor będziemy musieli zapłacić za to rachunek w przyszłości. Nasza gospodarka znajduje się obecnie w obliczu kilku zagrożeń i jeżeli nic temu nie zaradzimy, to w przyszłości możemy być narażeni na problemy.  

Chyba największym atutem książki jest to, że autor przy okazji każdego poruszonego tematu przywołuje szeroki zakres danych. Zgrabnie żongluje statystykami i liczbami, za pomocą których potwierdza, bądź odrzuca przyjęte tezy.

Książka została podzielona na czternaście rozdziałów. Każdy porusza jakiś problem, dotyczący Polski. Oto kwestie jakie między innymi zostały poruszone w książce:

  • Jak to się stało, że uniknęliśmy recesji w 2008 roku?
  • Dlaczego za uniknięcie recesji będziemy musieli zapłacić rachunek?
  • Jak wygląda obecnie sytuacja z zadłużeniem Polski?
  • Jaki status ma polska waluta?
  • Skąd się wzięły w Polsce kredyty w walucie obcej?
  • Czy jest szansa na wprowadzenie Euro w Polsce?
  • Czy repolonizacja polskich banków ma sens?
  • Jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy?
  • Jak wygląda struktura polskich przedsiębiorstw?
  • Co dalej z węglem w Polsce?

Książkę Profesora Filara rekomenduję każdemu kto chciałby przeczytać chłodną ocenę, opartą na faktach a nie emocjach, na temat sytuacji polskiej gospodarki. To szczegółowe omówienie tego, co udało się w Polsce zrobić, obecnego stanu gospodarki i wyzwań jakie przed nami stoją. Wnioski każdy wyciągnie sam. Osobiście po lekturze uważam, że w pewnych kwestiach polska gospodarka znajduje się w dużo lepszej sytuacji niż mi się wydawało, a w niektórych niestety w dużo gorszej. Chłodna ocena i świadomość mocnych i słabych stron to dobra podstawa do tego, żeby zaplanować i podjąć kolejne działania.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.