WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRD. Wybrano nowy indeks o który oparte będą kredyty hipoteczne
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 wrz 2022, 10:11

Likwidacja stawki WIBOR staje się faktem. Wybrano nowy indeks o który będzie oparte oprocentowanie kredytów

To indeks WIRD w przyszłości zastąpi dotychczasowy WIBOR. Na razie zdecydowano, że będzie to alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej.

WIRD, czyli dokładnie Warszawski Indeks Rynku Depozytowego, został wybrany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Jeszcze pod koniec lipca br. pisaliśmy, że rozważane jest zastąpienie stawki WIBOR właśnie indeksem WIRD bądź WIRF, które zostały utworzone przez GPW Benchmark. Jak czytamy w komunikacie, docelowo WIRD zastąpi całkowicie WIBOR.

„Docelowo WIRD® ma się stać kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, który stosowany jest w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie)” – napisano w komunikacie.
 

Zobacz także: RPP podejmie w tym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych. Adam Glapiński zapowiada, że wzrosną o 0,25 pb, ale czy na pewno?

Nowy wskaźnik wybrany

Na temat reformy WIBOR-u mówi się głośno już od dłuższego czasu. Przez chwilę planowano zastąpić wskaźnik stawką POLONIA, jednak nawet szef Komisji Nadzoru Finansowego wskazywał, że nie jest to scenariusz bazowy. Ostatecznie wybrano indeks WIRD, który był najczęściej wymieniany jako potencjalny zastępca.

Zarówno indeks WIRD jak i WIRF zostały stworzone przez GPW Benchmark. WIRD określa średnie oprocentowanie transakcji depozytowych zawieranych przez instytucje finansowe oraz duże przedsiębiorstwa. To również odróżnia go od indeksu WIRF, który dotyczy jedynie instytucji finansowych.

„Członkowie KS NGR wskazując indeks WIRD® zwrócili uwagę, że uwzględnia on także dane z sektora dużych przedsiębiorstw, a więc w jego przypadku wolumen transakcji depozytowych, a co za tym idzie – zasób informacyjny – jest szerszy i nie ogranicza się tylko do instytucji sektora finansowego” – podkreślono w komunikacie.

Co jest jeszcze ważne w przypadku indeksu WIRD, uwzględnia on wyłącznie transakcje depozytów niezabezpieczonych o terminie zapadalności O/N (overnight).
 


Dopiero od maja 2022 roku GPW Benchmark zaczął publikować notowania indeksu WIRD, wcześniej miały one charakter testowy. Poniżej aktualne wartości wskaźnika.
 

wird

Źródło: GPW Benchmark

Zobacz także: Skarb Państwa oczekuje wyższych dywidend w 2023. Sprawdzamy, które spółki notowane na GPW mogą podzielić się zyskiem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost