Świetne wyniki funduszy związanych ze sztuczną inteligencją w 2018 roku | StrefaInwestorow.pl

Sztuczna inteligencja daje zarobić. Fundusze inwestycyjne związane z AI mają bardzo dobre wyniki

Fundusze inwestujące w akcje spółek technologicznych spisują się w tym roku świetnie. A szczególnie dobrze wypadają te, które są powiązane ze sztuczną inteligencją.

Wyniki funduszy powiązanych ze sztuczną inteligencją (AI) mocno zaskakują w roku 2018. Chodzi zarówno o rezultaty tych zagranicznych, jak i tego jedynego polskiego przedstawiciela, który został uruchomiony na jesieni 2017 roku.

Pisząc o funduszach powiązanych ze sztuczną inteligencją mamy na myśli dwa rodzaje podmiotów:

  • inwestujące w spółki rozwijające technologię AI;
  • wykorzystujące AI w procesie inwestycyjnym.

Allianz Articifial Intelligence – Polak też może inwestować w AI

Polski „rodzynek” to fundusz Allianz Artificial Intelligence. Wystartował na początku października 2017 roku. Od początku istnienia wypracował stopę zwrotu na poziomie 14,1%, w tym czasie WIG spadł o 8,7%. W 2018 roku fundusz zarobił 13,9% (WIG poszedł w dół o 8%). To pozwala mu plasować się w pierwszej dziesiątce najlepiej performujących polskich funduszy inwestycyjnych.

Jest to fundusz funduszy – inwestuje w jednostki innego funduszu (Allianz Global Artificial Intelligence zarządzanego przez Allianz Global Investors). Pośrednio lokuje środki w akcje takich spółek, jak nVidia, Micron Technology, Tesla, Broadcom, Facebook.
 

1. TOP 10 polskich funduszy w 2018 roku (na dzień 23-24.07.2018)

1

Zobacz także: Allianz kusi zyskami ze sztucznej inteligencji. Czy warto zainteresować się funduszem Allianz Artificial Intelligence?

First Trust Dow Jones Internet Index Fund – warto inwestować w spółki rozwijające AI

Ci, którzy powierzyli już blisko 9 mld USD funduszowi First Trust Dow Jones Internet Index są w tym roku niezwykle zadowoleni. Stopa zwrotu sięgająca 32% na tle sennego rynku naprawdę robi wrażenie. Również w o wiele dłuższym terminie fundusz spisuje się świetnie, w 5 lat zarobił 219%, podczas gdy S&P500 poszedł w górę o 76%, a Nasdaq Composite o 130%.

Podmiot lokuje kapitał w papierach spółek internetowych i rozwijających się w sektorze nowych technologii. Tym samym, pośrednio, inwestuje w sztuczną inteligencję. W portfelu ma walory m.in. Alphabet, Amazon, Netflix, Salesforce.com. Oczywiście, to nie jest jedyny fundusz o takim profilu, ale spośród tych, które inwestują w spółki rozwijające AI ma zdecydowanie najlepsze wyniki.
 

2. Notowania First Trust Dow Jones Internet Index Fund (linia niebieska) na tle Nasdaq Composite (zielona) oraz S&P500 (czarna)

3

AI Powered Equity ETF – sztuczna inteligencja potrafi inwestować

Wygląda na to, że sztuczna inteligencja jest już na tyle zaawansowana, że potrafi inwestować. I to z całkiem niezłym skutkiem. W połowie października 2017 roku ruszył fundusz AI Powered Equity ETF (ticker AIEQ), który wykorzystuje sztuczną inteligencję firmy IBM Watson. W tym roku (do 24 lipca) zarobił 12%, podczas gdy indeks S&P500 urósł tylko o 5,5%. Fundusz okazał się tylko minimalnie gorszy od indeksu Nasdaq Composite (13,6%).

Na razie fundusz ma w zarządzaniu ledwie 145 mln USD aktywów (jak na rynek USA – wartość śmiesznie mała). Ale jeśli nadal będzie prezentował taką formę, niewątpliwie się to zmieni.
 

3. Notowania AI Powered Equity ETF (linia niebieska) na tle Nasdaq Composite (zielona) oraz S&P500 (czarna)

2

Rogers AI Global Macro ETF – Jim Rogers wierzy w AI

Na rynku kapitałowym robi się coraz głośniej o tego typu funduszach. Znany inwestor Jim Rogers uważa, że sztuczna inteligencja jest w stanie wydatnie pomóc zarządzającym w osiąganiu sukcesów. W związku z tym założył fundusz Rogers AI Global Macro ETF (ticker BIKR). Wspomniany fundusz ma inwestować głównie w inne fundusze i z założenia dość często dokonywać zmian w portfelu.

Fundusz Rogersa działa od 21 czerwca. Zbyt wcześnie więc, by oceniać jego jakość. Na razie zarobił 1,2%, tym samym spisując się gorzej od głównych indeksów. Ale jak to się mówi – pierwsze koty za płoty.
 

4. Notowania Rogers AI Global Macro ETF (linia niebieska) na tle Nasdaq Composite (zielona) oraz S&P500 (czarna)

4

Trwa więc dobra passa funduszy powiązanych ze sztuczną inteligencją. Jak to mówią młodzi ludzie, „mamy niezły hype” na tego typu podmiotach. My jednak nie mamy wątpliwości, że gdy przyjdzie gorsza koniunktura giełdowa, to tego typu fundusze nie okażą się defensywne.

Źródła wykresów: 2., 3., 4. MarketWatch, 1. Analizy.pl

Zobacz także: Najlepsze fundusze inwestycyjne w pierwszym półroczu 2018. Nowe technologie rządzą!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost