Egzotyczne kontrakty terminowe – firma z USA chce wprowadzić kontrakty na marihuanę

Firma z USA chce wprowadzić kontrakty terminowe na marihuanę. Poznaj najbardziej egzotyczne instrumenty finansowe na świecie

Niedługo mogą się pojawić kontrakty terminowe na marihuanę. Co ciekawe, na giełdach całego świata istnieje sporo egzotycznych instrumentów finansowych tego typu. Są m.in. kontrakty na łososia czy na zmianę zjawisk pogodowych. Jeśli plan firmy New Leaf Data Services wypali, inwestorzy już niedługo będą mogli obstawiać zmianę ceny marihuany i konopii indyjskich. Rozmawia ona z jedną z dużych giełd o uruchomieniu kontraktów terminowych na gandzię.

Indeks cenowy marihuany już istnieje

- Rok 2019 może być przełomowy dla tych inwestorów, których interesuje inwestowanie w marihuanę. Ciężko pracujemy nad tym, by otrzymali nowe ciekawe opcje inwestycyjne – stwierdził Jonathan Rubin, prezes New Leaf Data Services, w rozmowie z serwisem Bloomberg.

New Leaf Data Services od kilku lat zbiera dane o zmianach cen marihuany i konopii. Od pewnego czasu liczy nawet indeksy cenowe, zarówno dla rynku kanadyjskiego, jak i amerykańskiego.
 

1. Notowania Canada Cannabis Spot Index

cannabis


Jak zwracają uwagę niektórzy specjaliści od kontraktów terminowych, to nie będzie proste, by kontrakt na marihuanę okazał się przydatnym instrumentem inwestycyjnym. Główny problem może wystąpić w zakresie płynności handlu. Tym niemniej pojawienie się kontraktów na gandzię będzie niezwykle ciekawym momentem w historii rynków kapitałowych.

Zobacz także: GPW rozpocznie publikację trzech nowych indeksów dywidendowych. Komu się one przydadzą?

Można zarabiać na soku pomarańczowym, łososiu i... huraganach

Kontrakty na marihuanę czy konopie nie byłyby pierwszymi egzotycznymi instrumentami tego typu. Trzeba pamiętać, że pierwsze kontrakty terminowe pojawiły się w starożytnej Mezopotamii (na zboża), więc tradycja instrumentów tego rodzaju na artykuły spożywcze jest bardzo długa i bogata.

Dziś, przeglądając ofertę giełd towarowych z całego świata, można się naprawdę zdziwić, ile mniej czy bardziej egzotycznych opcji inwestycyjnych jest dostępnych. Począwszy od kontraktów na mleko, trzcinę cukrową, sok pomarańczowy czy soję, poprzez kontrakty na krowy, wieprze, owoce morza, łososia a skończywszy na kontraktach na drewno czy ceny energii elektrycznej, a nawet zmienność.

2. Notowania OSLO Seafood Index

oslo


3. Notowania indeksów Nasdaq Salmon (na łososie w przedziałach wagowych kg)

nasdaq salmon


Mało tego, na chicagowskiej giełdzie dostępne są kontrakty na zjawiska pogodowe. Można zawrzeć zakład, czy temperatura w danym regionie świata wzrośnie, czy spadnie, czy spadnie śnieg, albo czy w USA w tym sezonie pojawią się niszczycielskie huragany. Takie instrumenty mogą być rodzajem zabezpieczenia dla wielkich gospodarstw rolnych i firm działających w branży spożywczej.

Istnieją również kontrakty na ceny przewozów morskich. Instrument ten nazywa się Forward Freight Agreements (FFA) i jest dostępny na londyńskiej Baltic Exchange. Pozwala on zabezpieczać się przedsiębiorcom przed nadmiernym wzrostem kosztów transportu towarów.

Jak widać, globalny rynek finansowy daje wielkie możliwości inwestycyjne. Problem w tym, że wiele z tych kontraktów jest dostępnych tylko dla inwestorów instytucjonalnych, dysponujących sporą kwotą na wejściu.

Źródła wykresów: 1. Cannabis Benchmarks, 2. Oslo Boerse, 3. Nasdaq

Zobacz także: GPW planuje wprowadzić kontrakty terminowe na indeks WIG.Games

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost