Najlepszy fundusz inwestycyjny świata w 2019 roku zarobił już 280%

Najlepszy fundusz inwestycyjny świata w 2019 roku zarobił już 280%

W Singapurze być może rodzi się nowa gwiazda inwestowania. Chong Chin Eai sprawił, że jego fundusz hedge podniósł się po stracie 50% kapitału, jaką poniósł zaledwie w kilka miesięcy  2016 roku. Po 3 latach ten sam fundusz jest najlepszy na świecie.

40% średniorocznie – takim wynikiem może się pochwalić singapurski Vanda Global Fund. W tym roku, od początku stycznia do końca lipca, zarobił już 278% i jest najlepszym funduszem inwestycyjnym świata – tak wynika z danych portalu Eurekahedge. W tym samym czasie najważniejszy indeks giełdowy świata S&P500 urósł o 20%.

Vanda Global Fund czyli singapurski roller coaster

Fundusz działa od 3 lat. Jest biznesem rodzinnym, założonym przez biznesmana o nazwisku Chong Chin Eai. Kapitał początkowy wyniósł 24 mln USD – były to pieniądze Singapurczyka i jego rodziny. Obecnie fundusz ma 194 mln USD aktywów.

Fundusz inwestuje podobno w ponad 100 różnych aktywów i instrumentów inwestycyjnych - przede wszystkim w futures na surowce, obligacje i indeksy giełdowe.

vanda
 

Według analityków portalu Eurekahedge fundusz Vanda Global cechuje się bardzo wysoką zmiennością, porównywalną z kryptowalutami. W 2017 roku osiągnął wynik +260%, a w rok później stracił aż 49%, czyli inwestorzy przeżyli prawdziwy roller coaster.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że inwestorzy nie są do końca zadowoleni z takiej charakterystyki funduszu i zarządzający nim Chong Chin Eai w tym roku wdraża nową politykę inwestycyjną. Podobno do 50% portfela fundusz lokuje w bardzo bezpieczne fundusze rynku pieniężnego, a ryzykuje mocno drugą połową kapitału.

Chong Chin Eai

Obraz

Zobacz także: Najlepsze fundusze inwestycyjne mają coraz więcej zarządzających

Chong Chin Eai nigdy się nie poddaje

Sukces Chong Chin Eai’a jest tym większy, że tuż po tym jak fundusz rozpoczął działalność, wybory w USA wygrał Donald Trump, co mocno uderzyło w wyniki inwestycyjne. W pół roku od tego wydarzenia wycena jednostki funduszu spadła o 50%.

- Wielu by się poddało. Ale postanowiłem pokazać, że naprawdę umiem zarządzać i że podnoszę się po porażkach – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Chong Chin Eai.

Fundusz pobiera 2% rocznej opłaty za zarządzanie oraz 20% od zysku od kwoty do 1 mln USD oraz 2,5% opłaty stałej i 25% od zysku od kwoty powyżej 1 mln USD. W tej chwili ma ledwie 15 klientów. Zamierza powiększyć aktywa w zarządzaniu w ciągu najbliższego roku o co najmniej 20 mln USD.

Historia funduszu Vanda Global zadziwia. Zarządzający nim Chong Chin Eai wygląda obecnie na kandydata na prawdziwą gwiazdę rynku inwestycyjnego. Zresztą nie od dziś krąży opinia, że kolejny wielki inwestor – który osiągnie sukces porównywalny z Warrenem Buffettem – będzie pochodził z Azji. Warto śledzić dalsze losy tego funduszu i tego zarządzającego.

Zobacz także: Fundusz inwestycyjny z success fee i skin in the game powinien dawać szansę na ponadprzeciętne zyski. Sprawdzamy, które spełniają te kryteria

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost