Klocki LEGO to ciekawa inwestycja alternatywna – wynika z badań naukowców

Inwestorzy powinni angażować w klocki LEGO od 5 do 25% portfela wynika z badań, bo to dobra inwestycja alternatywna

Klocki LEGO mogą udanie stabilizować portfel inwestycyjny konserwatywnego inwestora – wynika z najnowszych badań naukowców z brytyjskiego uniwersytetu. Przebadali oni olbrzymią próbkę transakcji z lat 1966-2018.

W latach 1966-2018 inwestycja w zestawy klocków LEGO przyniosła średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 1,2% ponad inflację – wynika z badania opublikowanego w artykule “Children’s Toy or Grown-Ups’ Gamble? LEGO Sets as an Alternative Investment” („Zabawki dla dzieci, czy igraszka dorosłych? Zestawy LEGO jako inwestycja alternatywna”). Czyli klocki okazały się znacznie gorszą inwestycją od akcji (5,5%), ale za to stabilniejszą.

Klocki stabilizują portfel

Nikita Shimkus, Satish Sharma, Binam Ghimire i Savva Shanaev z University of Northumbria (Newcastle, Wielka Brytania) zrobili analizę zachowania się cen 10 588 zestawów klocków LEGO na podstawie danych z portalu brickset.com. Okazało się, że w bardzo długim, bo ponad półwiecznym horyzoncie czasowym, inwestycja w zestawy klocków wypada zdecydowanie gorzej od inwestycji w akcje. Po prostu zapewnia ochronę przed inflacją.

Jednak zestawy klocków LEGO charakteryzują się bardzo niską zmiennością cen. Jako aktywo nie są skorelowane z żadnym innym aktywem, a co ważne – nie są skorelowane z rynkiem akcji. To oznacza, że mogą być bardzo cennym składnikiem portfela inwestycyjnego, który stabilizuje go w długim horyzoncie czasowym. Zdaniem naukowców, konserwatywni inwestorzy powinni trzymać w klockach LEGO od 5% do nawet 25% kapitału!
 

1

Najlepiej kupić mały, stary zestaw będący rzadkością

W jakie zestawy klocków najlepiej inwestować? Naukowcy z University of Northumbria wskazują, że na wartości lepiej zyskują mniejsze zestawy (złożone z mniejszej ilości części i mniejsze objętościowo). Oczywiście, jak w przypadku każdego rodzaju aktywa alternatywnego, dużą rolę gra też kwestia rzadkości: w im mniejszym nakładzie był wypuszczony na rynek dany zestaw, tym ma większe szanse stać się hitem inwestycyjnym. Nie daje się także ukryć, że starsze zestawy jako inwestycja zachowują się lepiej, niż nowsze.

Stopy zwrotu w zależności od objętości zestawu klocków LEGO (cm3)

l. zestawów


W historii LEGO jednymi z lepszych inwestycji były zestawy z serii BrickHeadz, Batman, Collectable Minifigures, Castles, Dino, Indiana Jones, Piraci z Karaibów, Scooby-Doo, Speed Champions. Jeśli chodzi o roczniki, to najlepsze w historii LEGO – jako inwestycja, oczywiście - były klocki wypuszczone na rynek w 1975 czy 1984 roku.

Co ciekawe, rynek wtórny klocków LEGO jest dość płynny – to kolejna zaleta tego rodzaju inwestycji. Obecnie inwestorzy z 95 krajów potrafią zawrzeć około 90 000 transakcji w okresie półrocznym na kwotę 7,5 mln USD. Przy czym aktywnymi są przede wszystkim inwestorzy z krajów rozwiniętych: USA, Niemiec, Kanady, Holandii, Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony występuje duży „home bias” w USA czy Danii – czyli dochodzi tam głównie do transakcji wewnątrzkrajowych.
 

„Home bias” na poszczególnych rynkach klocków LEGO (udział w rynku światowym – skala pionowa, udział handlu wewnętrznego – skala pozioma)

bias


Wygląda więc na to, że klocki LEGO to może być naprawdę dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Najlepiej kupić rzadki zestaw, który ma już swoje lata, i nie jest zbyt duży (jeśli chodzi o liczbę klocków czy objętość). I oczywiście trzymać go jak najdłużej.

Zobacz także: Klocki Lego to bardzo dobra inwestycja. Analitycy żałują, że nie ma spółki Lego na giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost