Haitong Bank podnosi rekomendację i cenę docelową dla Comarchu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 lip 2017, 11:06

Haitong Bank podnosi rekomendację i cenę docelową dla Comarchu

Haitong Bank w raporcie z 7 lipca podnosi rekomendację dla Comarchu do KUPUJ (z Neutralnie) i cenę docelową akcji do 252 PLN (z 237,1 PLN). Podwyżka wynika z oczekiwań analityków Haitong Bank, że dobra dynamika portfela zamówień (o czym niedawno wspominał prezes Comarchu), pozwoli uwolnić środki operacyjne spółki i znacząco wpłynie na poprawę wyników w przyszłości. Pomimo nieco gorszego rachunku zysków i strat w pierwszym kwartale 2017 r., Comarch zanotował bardzo wysokie operacyjne przepływy pieniężne, co także dobrze wróży na cały 2017 r. Dodatkowo media i przedstawiciele firm IT informują o pierwszych oznakach ożywienia w sektorze publicznym. Analitycy Haitong Bank zakładają, że obecnie ogłoszone i przyznane kontrakty w tym sektorze nie przełożą się jeszcze na wyniki w 2017 r., natomiast będą miały istotny wpływ na rezultaty w latach 2018-20.

W pierwszym kwartale 2017 r. przepływy pieniężne Comarchu zwiększyły się ponad dwukrotnie licząc r/r, do 87,2 mln PLN i były prawie takie same jak w całym 2016 r., kiedy wyniosły 91 mln PLN. Wzrost należności z tytułu dostaw dóbr i usług w wysokości 82 mln PLN (wobec 54,5 mln PLN) miał tu podstawowe znaczenie. W 2016 r. operacyjne przepływy pieniężne spółki za pierwszy kwartał stanowiły 40 proc. całorocznych. Analitycy Haitong Bank liczą się z tym, że pierwszy kwartał charakteryzuje się zazwyczaj dużą sezonowością kapitału obrotowego. Z racji tego, wiele pozycji jednorazowych pozytywnie lub negatywnie na niego wpływa, a zatem i na przepływy pieniężne. Tym niemniej, biorąc pod uwagę bardzo dobry początek 2017 r., Konrad Księżopolski z Haitong Bank przewiduje, że całoroczne operacyjne przypływy pieniężne Comarchu będą znacząco wyższe i wyniosą ok. 150 mln PLN (wobec 91 mln PLN w 2016 r.), przy założeniu, że pierwszy kwartał 2017 r. stanowił ok. 58 proc. całorocznych przepływów.

Wygasający kontrakt Asseco Poland na obsługę KSI, podstawowego systemu informatycznego w ZUS, oznacza rozpisanie jednego z największych przetargów w branży w 2017 r. Na krótkiej liście znalazło się czterech graczy: Asseco Poland, CapGemini, Atos i Comarch. Analitycy Haitong Bank wciąż uważają, że największe szanse na zwycięstwo ma Asseco Poland z racji swoich długoletnich relacji z ZUS-em oraz faktu, że tworzyło system informacyjny dla państwowego ubezpieczyciela. Nie sądzą oni, by CapGemini i Atos złożyły konkurencyjne oferty, ponieważ ich realizacja byłaby obciążona dużym ryzykiem. Analitycy uważają natomiast, że pomimo braku doświadczeń z systemem informatycznym ZUS, Comarch ma szanse na zwycięstwo ze względu na możliwość propozycji atrakcyjniejszej ceny ofertowej (płace w Comarchu są niższe niż w Asseco Poland). Gdyby scenariusz taki się materializował, spółka ma szansę na bardzo pozytywną reakcję rynku. Kontrakt, wart 300-350 mln PLN (zakładając, że Comarch go wygra dzięki niższej cenie), może wygenerować wzrost przychodów na poziomie 75-85 mln PLN rocznie (ok. 7-8 proc. całości przychodów spółki) przy znaczącej marży. Comarch już radykalnie zwiększa zatrudnienie, by sprostać kontraktom z sektora publicznego. Zwycięzca kontraktu dla ZUS powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia 2017 r.

Źródło: Spółka, #CMR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości