Haitong Bank obniża rekomendację dla Comarchu do 'neutralnie' i ustala cenę docelową 196,60 PLN za akcję | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 sty 2018, 09:51

Haitong Bank obniża rekomendację dla Comarchu do 'neutralnie' i ustala cenę docelową 196,60 PLN za akcję

Haitong Bank w raporcie z 29 stycznia br. obniża rekomendację dla Comarchu do 'neutralnie' z 'kupuj', a także cenę docelową akcji do 196,6 PLN (z 232,2 PLN).  Obniżka jest wynikiem dokonanej przez analityków redukcji prognozy EBITDA na lata 2017/18/19 o odpowiednio 14/10/10 proc. To z kolei jest efektem niższej niż pierwotnie oczekiwano rentowności (negatywny wpływ kursów walutowych na wycenę kontraktów w USD). Znaczną rolę odegrały również wyższe koszty pracy, będące pochodną niesłabnącej presji płacowej oraz oczekiwane zmiany w prawie pracy, planowane od roku 2019 (składki ZUS).

Po rekordowym czwartym kwartale 2016 r. Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz Haitong Bank przewiduje, że ostatni kwartał 2017 r. przyniesie raczej negatywne niespodzianki. Analityk Banku spodziewa się, że EBITDA spadnie o 23 proc. r/r (do 65 mln PLN) za sprawą zbliżonej sprzedaży w ujęciu r/r, słabego USD oraz rosnących kosztów. Zdaniem analityków Haitong Bank czynniki te powinny również zaciążyć na wynikach w 2018 r.

Decyzją z 23 stycznia 2018 r., Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała rozstrzygnięcie w sprawie kontraktu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) ZUS, który Comarch wygrał oferując cenę 242 mln PLN brutto. Jak zaznacza Konrad Księżopolski, znacząco zwiększa to szanse dla Comarch na podpisanie kontraktu z ZUS. Wciąż jednak uważa, że można spodziewać się po Asseco Poland podjęcia kroków prawnych w tej sprawie, ponieważ według Asseco niska cena zaproponowana przez Comarch nie pozwoli firmie na skuteczne realizowanie działań dla ZUS. Analitycy Haitong Bank nadal ostrożnie podchodzą do tego kontraktu i dostrzegają zagrożenia dla jego przeprowadzenia. Uważają jednak – przy założeniu, że zaangażowane zostanie w ten projekt 150-200 pracowników – że Comarch będzie w stanie go wykonać, zachowując kilkuprocentową marżę EBIT.

Na początku tego roku ZUS ogłosił przetarg na rozwój i modyfikację systemu KSI, z budżetem w wysokości 281,7 mln PLN. W ostatnim przetargu na rozwój ZUS KSI, który odbył się w 2013 r., ZUS wybrał trzech graczy: Asseco Poland, Capgemini Polska i HP. Biorąc pod uwagę wielkość kontraktu i brak innych dużych zleceń publicznych na rynku, analitycy Haitong Bank spodziewają się zaciętej konkurencji, szczególnie ze strony Asseco Poland. Warto zauważyć, że termin realizacji przetargu jest lekko niekorzystny dla Comarch, ponieważ spółka nie będzie jeszcze zaangażowana w utrzymanie KSI, a to dałoby jej większą wiedzę o złożoności systemu i wiarygodność w tym zakresie.

Źródło: Spółka, #CMR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości