Wideokomentarz GPW: Jak wyglądają koszty na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 paź 2022, 14:22

Wideokomentarz GPW: Jak wyglądają koszty na GPW

Koszt końcowy dla inwestorów indywidulanych składa się z kilku elementów: koszty funduszy inwestycyjnych, brokerów, GPW i KDPW oraz koszty pośrednie. GPW oferuje szereg promocji cennikowych wspierających płynność na rynku, które wpływają na obniżenie kosztów transakcyjnych.

Koszty na polskim rynku kapitałowym od zawsze budzą duże zainteresowanie. Jest to także jedna z kluczowych kwestii dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Analizując ten temat warto pamiętać, że na koszt końcowy dla inwestora indywidulanego składa się kilka elementów.

- W przypadku inwestorów indywidulanych mówimy nie tylko o kosztach transakcyjnych (pobieranych przez GPW), ale też post-transakcyjnych, odejmujących rozliczanie, rozrachunek i przetrzymywanie akcji. W przypadku GPW całościowy koszt transakcyjny wynosi tylko 3,9% – podkreśla Filip Duszczyk, dyrektor Działu Rozwoju Rynku GPW.

Istotnym elementem wpływającym na końcowy koszt transakcji giełdowych jest również wielkość notowanych spółek. W przypadku polskiego rynku kapitałowego w ponad 95% procentach tworzą go małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich kapitalizacja jest więc o wiele niższa niż na bardziej rozwiniętych rynkach co przekłada się na mniejszą płynność na tych spółkach i w efekcie zwiększa koszty zawierania transakcji.

- Przy porównywaniu opłat transakcyjnych często zestawiane są spółki medianowe. W przypadku Polski, spółka medianowa na warszawskim parkiecie ma kapitalizację ok. 30 mln EUR. To znacznie mniej niż kapitalizacja spółki medianowej na Euronext, gdzie wynosi ona 500 mln EUR, czy na giełdzie w Madrycie, gdzie przekracza 800 mln EUR – dodaje Filip Duszczyk.

Aby wspierać budowanie płynność na rynku akcji, warszawska giełda oferuje szereg promocji cennikowych dla biur maklerskich i firm inwestycyjnych, które – w zależności od rodzaju promocji - mogą znacznie zmniejszyć swoje opłaty lub nie ponoszą ich wcale. Szczegóły dotyczące poszczególnych inicjatyw znajdują się na stronie GPW w dedykowanej zakładce.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Źródło: Spółka, #GPW

Zobacz także: GPW SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości