Skrót wiadomości - piątek, 3 lutego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 lut 2023, 06:02

Skrót wiadomości - piątek, 3 lutego

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w grudniu 2022 r. wyniosły 3,5 mld euro - podało Ministerstwo Finansów.

Istnieje prawdopodobieństwo, że stopy procentowe mogą w tym roku spaść i na razie nie ma planów przedłużania wakacji kredytowych - powiedział w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki.

W porozumieniu z sektorem bankowym może dojść do poluzowania warunków kredytowych przy obliczaniu przez banki zdolności kredytowej - powiedział w wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki.

Indeks cen żywności na świecie w styczniu spadł do 131,2 pkt. ze 132,2 pkt. w grudniu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 50,8 pkt. wobec 49,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 50,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 50,7 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w styczniu 49,4 pkt. wobec 49,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,2 pkt.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w grudniu 2022 o 1,1 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 2,0 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy prognozowali +0,3 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w styczniu 48,7 pkt. wobec 49,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu S&P Global. Wstępnie prognozowano, że indeks wyniesie 48,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w styczniu 52,9 pkt. wobec 48,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 51,0 pkt.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 1,1 proc. w grudniu licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 24,6 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm -0,4 proc., a rdr +22,4 proc.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w styczniu o 517 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 189 tys. i wzrostu o 260 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 223 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 r. 46,8 pkt. wobec 45 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 2023 roku 46,8 pkt. wobec 44,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 46,6 pkt.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w styczniu wzrósł do 55,2 pkt., wobec 49,2 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 49,6 pkt. - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 50,5 pkt.

BUDŻET

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

SPÓŁKI

Cognor planuje w 2023 roku zwiększyć inwestycje do ok. 250 mln zł z ok. 200 mln zł w 2022 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła. Dodał, że po zakończeniu modernizacji walcowni w Krakowie, grupa w drugiej połowie roku może odpowiedzieć na spodziewany zwiększony popyt w budowlance.

Wniosek odwoławczy Pure Biologics dot. dofinansowania projektu rozwoju leku PB003, przedstawiony do konkursu Agencji Badań Medycznych na rozwój medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie terapii komórkowych lub produktów białkowych, został rozpatrzony pozytywnie i tym samym projekt został zarekomendowany do dofinansowania - podała spółka w komunikacie.

Quantum software podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych, którego celem jest rozpoznanie możliwych kierunków rozwoju spółki. Jedną z możliwych opcji jest pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego – poinformowała spółka w komunikacie.

Asbisc Enterprises, dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, otworzył w stolicy Armenii – Erywaniu, salon iSpace, który ma status Apple Premium Reseller - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w styczniu do 21,9 USD z 14,3 USD w grudniu - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej. Dyferencjał zmniejszył się w styczniu do 6,2 USD z 6,3 USD w grudniu.

Spółki z grupy Apator zawarły dwie umowy wykonawcze na realizację dostaw i instalację liczników smart dla Tauron Dystrybucja. Wartość kontraktu wyniesie ok. 60 mln zł, z możliwością zwiększenia do ok. 66 mln zł, w przypadku skorzystania przez zamawiającego z prawa opcji - poinformował Apator w komunikacie prasowym.

Unimot Investments, spółka zależna Unimotu, zawarła z PKN Orlen przyrzeczoną warunkową umowę nabycia 100 proc. akcji Lotos Terminale - poinformował Unimot w komunikacie.

PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, spółka pośrednio zależna od ZE PAK, otrzymała informację z Urzędu Miasta Rybnika o wyborze jej oferty jako najkorzystniejszej w przetargu na zakup 20 sztuk autobusów elektrycznych zasilanych wodorem. Wartość oferty wynosi 53,9 mln zł netto – poinformował ZE PAK w komunikacie.

PGE zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową o wartości 1,4 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie. Kredyt będzie przeznaczony na realizację projektów w segmencie dystrybucji. Inwestycje przewidziane są do realizacji w latach 2022-2025.

Capitea złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Open Finance Wierzytelności Detalicznych NSFIZ o zapłatę kwoty ok. 85 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie - poinformowała spółka w komunikacie.

W stosunku do prezesa zarządu FBSerwis, spółki zależnej Budimeksu, wydane zostało postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące - podał Budimex w komunikacie.

WALUTY

Dane z amerykańskiego rynku pracy były dużo wyższe od oczekiwań, co wspiera umocnienie USD i powoduje osłabienie złotego - powiedział Mateusz Sutowicz z Banku Millennium. Na krajowym długu w piątek mają miejsce umiarkowane wzrosty rentowności, jednak w opinii ekonomisty, trudno będzie wrócić ponad poziom 6 proc. dla krajowej 10-latki.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0937 USD i 140,45 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a surowiec stracił od początku tego tygodnia około 5 proc. Na rynkach słabnie optymizm co do skali popytu na paliwa w Chinach, a zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych rosną, co sugeruje słabsze zapotrzebowanie na surowiec - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje, a metal zaliczy drugi, tygodniowy spadek notowań z powodu rozczarowującego popytu na towary w Chinach. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 proc. - po 9.025 USD za tonę - informują maklerzy.

Dostawy rosyjskiej ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń w lutym zmniejszą się o ponad połowę w wyniku zakończenia kontraktu z Rosją. Planowana jest dostawa na poziomie 220 tys. ton, w porównaniu do 500 tys. ton w styczniu - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Kraje UE porozumiały się w piątek w sprawie propozycji Komisji Europejskiej, dotyczącej ustalenia pułapów cenowych na rosyjskie produkty ropopochodne - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.

ENERGETYKA

Wypełnienie magazynów gazu, wg stanu na 2 lutego, spadło do 84 proc. - poinformował Gas Storage Poland, spółka celowa PGNiG.

OPINIE, PROGNOZY

Ekonomiści Santander Bank Polska podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,7 proc. z 0,1 proc. - podano w piątkowym raporcie. Wskazali, że hamowanie gospodarki przebiega wolniej niż zakładali, a wyjątkowo łagodna pogoda zmniejsza ryzyko czarnych scenariuszy na rynku energetycznym w Europie.

W Polsce, jak i w Unii Europejskiej jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Powstały i wiąż tworzą się nowe szlaki handlu tym produktem, które pozwolą zastąpić rosyjski olej napędowy paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin - dodał.

W przyszłym tygodniu możliwe są spadki cen paliw na stacjach, większe w przypadku diesla niż benzyny - prognozują analitycy BM Reflex. Przy odbudowanych zapasach diesla na rynku ARA, wejście w życie embarga na import rosyjskiego diesla nie musi oznaczać natychmiastowych podwyżek cen w detalu.

Z powodu niskich marż na detalicznym rynku paliw w drugim tygodniu lutego możliwa jest jedynie stabilizacja cen na stacjach, pomimo obniżek notowanych w rafineriach - prognozują analitycy e-petrol.

W segmencie spożywczym jest zawieszonych wiele transakcji fuzji i przejęć, które mogą być znaczące dla rynku – ocenia Piotr Grauer z KPMG. Jego zdaniem, w najbliższym czasie polskie firmy będą coraz odważniej przejmować, zarówno w kraju jak i za granicą. Sektor ten jest już jednak mniej interesujący dla funduszy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 2,7 pkt. proc. i wyniósł 54,3 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zwyżkował o 2,6 pkt. proc. do 22,9 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Styczeń był kolejnym miesiącem ze spadkiem obrotów energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Łączne obroty energią elektryczną zmalały rok do roku o 1,8 proc. - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Prace nad nowelizacją Rekomendacji S są w toku, zmierzają do różnicowania bufora uwzględnianego w procesie badania oceny zdolności kredytowej w zależności od stosowanej przez bank oferty kredytowej - poinformowało w piątek PAP Biznes biuro prasowe UKNF.

Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 56,1 proc. rdr - podał BIK w komunikacie. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 52,7 proc. rdr.

W styczniu zarejestrowano 40.217 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. o 20,15 proc. więcej rdr oraz o 5,61 proc. mniej niż w grudniu - podał instytut Samar.

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, to jeden z punktów przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, który będzie obradować w dniach 7-9 lutego - wynika ze wstępnego harmonogramu posiedzenia.

Projekt ustawy wprowadzający dopłaty do kredytów mieszkaniowych został wpisany do wykazu prac rządu - podano na stronach internetowych Kancelarii Premiera i resortu rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że w latach 23-24 udzieli 50 tys. kredytów o oprocentowaniu 2 proc.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce w tym roku ogłosić przetargi na odcinki dróg o długości ok. 565 km; wartość tych inwestycji wyniesie ok. 28,6 mld zł - poinformowała w piątek GDDKiA. W jej ocenie 2023 r. może być dla branży trudny.

WYDARZENIA Z KRAJU

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym przejdzie w najbliższych siedmiu dniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Dodał, że nie wie jaka będzie ostateczna decyzja prezydenta ws. tych przepisów.

Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard – oświadczył w piątek w Kijowie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szkolenie będzie efektywne – zapewnił.

Będziemy kontynuować ten program; fundacje i stowarzyszenia, które nie uzyskały naszego finansowania, uzyskają je teraz, w marcu, czy w kwietniu - powiedział w piątek minister edukacji Przemysław Czarnek, odnosząc się do konkursu MEiN dla organizacji pozarządowych.

To część szerszego procesu wsparcia organizacji pozarządowych. W minionych latach całkowicie liberalne czy lewicowe think tanki zostały w ten sposób nagrodzone – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do konkursu MEiN dla organizacji pozarządowych.

Warunkiem rozmów o wspólnej liście wyborczej Kukiz'15 z PiS jest uchwalenie ustawy o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych - poinformował w piątek Paweł Kukiz. Według niego, powinno się to stać w marcu, maksymalnie w kwietniu.

Zwiększenie nakładów, nowa organizacji leczenia i inwestycje w infrastrukturę – takie zmiany w onkologii zapowiedzieli w piątek w Gliwicach przedstawiciele rządu. Chodzi o system Krajowej Sieci Onkologicznej i konkurs dotyczący infrastruktury szpitali, wart co najmniej 2,5 mld zł.

Szef PO Donald Tusk ruszył i jeździ po Polsce, ale my nie chcemy pozwolić mu na jazdę bez trzymanki; nie ustajemy w demaskowaniu największego pozera polskiej polityki - mówił w piątek poseł PiS Daniel Milewski informując o uruchomieniu strony internetowej tuskznaczybieda.pl.

Nie będzie mitycznej "jednej listy". Razem opowiada się za startem wspólnej lewicowej koalicji - powiedział PAP współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg. Jego formacja będzie w sobotę podejmowała decyzję ws. sojuszy wyborczych.

Zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, które zostały przeniesione z Niemiec do Polski, osiągnęły już gotowość operacyjną, a to oznacza, że pełnią już dyżury - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Przedstawiciele partii opozycyjnych negatywnie odnoszą się do apelu premiera Morawieckiego o poparcie wniosku o zmianę konstytucji pozwalającą na skonfiskowanie majątku rosyjskiego.

W sprawie odmowy lekarzy dokonania aborcji u zgwałconej 14-latki jest kilka znaków zapytania, które wyjaśniamy. Mamy wrażenie, że przekazywane informacje nie są do końca prawdziwe – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo ws. wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej 24-letniej kobiety - podała PAP Prokuratura Krajowa, dementując informacje medialne, że ofiara miała 14 lat. Sprawca usłyszał w styczniu zarzut, za który grozi mu do 8 lat więzienia.

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec Leszka Czarneckiego - dowiedziała się PAP. Jest to drugi wniosek o zastosowania wobec biznesmena środka zapobiegawczego w śledztwie dotyczącym afery GetBack. Poprzedni wniosek nie został uwzględniony przez sąd.

Szef Pracodawców RP, b. wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy - dowiedziała się PAP. Zarzuty związane są z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł.

Mecenas Maciej Zaborowski, który reprezentuje aresztowanego w piątek szefa Pracodawców RP Rafała Baniaka zapowiedział, że w przyszłym tygodniu złoży zażalenie na - w jego ocenie - całkowicie nieuzasadniony środek zapobiegawczy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km.

Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie.

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, po szczycie UE-Ukraina, że kraj ten może być źródłem inspiracji dla Europy, choćby wtedy, gdy setki tysięcy Ukraińców wymieniają stare żarówki na energooszczędne żarówki LED, "by pracować na rzecz czystej energii". Szefowa KE poinformowała, że walczącej z Rosją Ukrainie przekazanych zostanie 35 mln żarówek ledowych o łącznej wartości ok. 50 mln euro.

Rząd Federalny Niemiec wydał zezwolenie na eksport na Ukrainę czołgów typu Leopard 1 – poinformował w piątek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Rzecznik nie podał na razie dalszych szczegółów ani daty ewentualnego wysłania tych czołgów.

Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim, dwie w obwodzie donieckim i dwie – w chersońskim – powiadomiły w piątek lokalne ukraińskie władze. Wojska rosyjskie ostrzeliwały cele cywilne w dziewięciu regionach kraju.

Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował w czwartek ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

Nowy traktat START przyczynia się do stabilności międzynarodowej poprzez ograniczanie rosyjskich i amerykańskich strategicznych sił nuklearnych. Wzywamy Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu - zaapelowały w piątek państwa NATO we wspólnym oświadczeniu.

Pentagon śledzi od kilku dni chiński balon szpiegowski, który porusza się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy obrony.

W swym domu w miasteczku Portsall w Bretanii, na północy Francji, zmarł w piątek w wieku 88 lat jeden z najsłynniejszych projektantów mody i perfum Francisco Rabaneda y Cuervo, znany jako Paco Rabanne – poinformował Reuters. (PAP Biznes)

osz/ asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości