ERBUD z 10,2 mln zł zysku operacyjnego w pierwszej połowie roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 wrz 2023, 08:59

ERBUD z 10,2 mln zł zysku operacyjnego w pierwszej połowie roku

Grupa w pierwszych sześciu miesiącach roku dobrze radziła sobie w obszarze OZE oraz w segmencie usług dla przemysłu. Wyniki spółki obciążył jednak marazm na rynku kubaturowym oraz segment modułów drewnianych, w którym opóźnia się dojście do break even.
Grupa ERBUD wypracowała w pierwszym półroczu 2023 r. 1582,2 mln zł sprzedaży, wobec 1790,1 mln zł rok wcześniej (-11,3 proc. r/r). Jednocześnie spółka miała 10,2 mln zł zysku operacyjnego oraz -4,7 mln zł wyniku netto. W pierwszym półroczu 2023 r. EBITDA ukształtowała się na poziomie 28,2 mln zł, czyli podobnym do zeszłorocznego za ten sam okres.


Na wyniki Grupy ERBUD w raportowanym okresie największy wpływ miała działalność w segmencie OZE, który wygenerował 371,3 mln zł przychodów i 20,3 mln zł zysku operacyjnego. Udało się to dzięki widocznej poprawie na rynku OZE oraz sprzedaży pierwszej własnej farmy PV – „Cyranka”. 14,3 mln zł dołożyły do EBIT usługi dla przemysłu, które są jednym z najmocniejszych obszarów działalności Grupy ERBUD.


Na drugim biegunie znalazło się w zakończonym półroczu budownictwo kubaturowe. Trudne otoczenie rynkowe i zapaść w inwestycjach sprawiły, że przychody tego segmentu spadły łącznie o 17 proc. rok do roku do 814 mln zł, a wynik operacyjny ukształtował się w kwocie -11,5 mln zł. Przypomnijmy, że ta działalność Grupy ERBUD zagranicą jest w końcowej fazie wygaszania.


Również na minusie operacyjnym (-12,9 mln zł) zakończył półrocze segment budownictwa modułowego z drewna, realizowany przez MOD21. W tym wypadku zarząd ERBUD-u zidentyfikował przyczyny wewnątrz organizacji i podjął zdecydowane kroki naprawcze.

– Kierownictwo fabryki, które spisało się bardzo dobrze na etapie budowy i rozruchu, nie poradziło sobie z organizacją produkcji, szczególnie na większą skalę. Potrzebujemy w związku z tym trochę czasu na ruchy personalne. Nowi menedżerowie będą mieli za zadanie przede wszystkim zoptymalizować logistykę produkcji i efektywność linii do wyrobu modułów, trwa też cykl dodatkowych szkoleń dla personelu fabryki. Najważniejsza jest dla nas jakość, którą konkurujemy na wymagającym rynku niemieckim. Dlatego każdy wyjeżdżający z fabryki moduł był, jest i będzie najwyższej jakości, jednak proces jego powstania trwa póki co nieco dłużej, niż zakładaliśmy – tłumaczy Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u. – Chciałbym jednak wyraźnie podkreślić, że niezmiennie uważamy drewniane budownictwo modułowe za ważny kierunek naszego rozwoju. Jesteśmy przekonani co do dobrych perspektyw, a kryzys na rynku budowlanym w Niemczech upatrujemy wręcz jako dodatkową szansę dla prefabrykacji. Dlatego zepniemy wszystkie siły, żeby nasze cele osiągnąć – dodaje Dariusz Grzeszczak.


Portfel zamówień zewnętrznych Grupy, nie licząc kontraktów własnych o wartości ok. 1 mld zł w ONDE, wart był na koniec okresu ok. 2,4 mld zł i był o ok. 120 mln niższy niż na początku 2023 r. – Jest zdrowy i dobrze zdywersyfikowany, choć tradycyjne budownictwo kubaturowe stanowi ok. 50 proc. jego wartości. W czasach dekoniunktury i na zmiennym rynku trudno jest budować jakościowy backlog o dużej wartości. Skupiamy się więc raczej na rentowności projektów niż ich wielkości – wyjaśnia Jacek Leczkowski, wiceprezes ERBUD-u.
W portfelu Grupy kontrakty kubaturowe są warte ponad 1,2 mld zł. Drugie co do wielkości jest wykonawstwo OZE z 563 mln zł.

O spółce ERBUD:

Grupa kapitałowa ERBUD jest największą grupą budowlaną w Polsce niebędącą częścią międzynarodowych holdingów. ERBUD ma ponad 33-letnie doświadczenie na rynku polskim oraz w krajach Europy Zachodniej. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, zielonej energii, serwisie dla przemysłu i inżynierii. Od 2007 roku spółka ERBUD S.A. jest notowana na GPW w Warszawie. Do najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych spółki Grupy ERBUD należą: Galeria Młociny, Hala Koszyki, budynki biurowe Eurocentrum Office Complex i Royal Wilanów w Warszawie, Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpital Południowy w Warszawie, Centrum Dystrybucyjne Lidl w Stargardzie, Spalarnia Odpadów Komunalnych w Koninie czy Zespół Elektrowni Fotowoltaicznych Dobrcz/Mierki. W 2021 r. ERBUD otrzymał prestiżowy certyfikat EMAS, najwyższe unijne wyróżnienie w obszarze ekologii, a w 2022 r. znalazł się na prestiżowej liście „World’s Best Employers” amerykańskiego magazynu „Forbes”.

Źródło: Spółka, #ERB

Zobacz także: Erbud SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości