Skrót wiadomości - piątek, 1 grudnia, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 gru 2023, 21:03

Skrót wiadomości - piątek, 1 grudnia, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 48,7 pkt. wobec 44,5 pkt. w październiku - podał S&P Global.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 44,2 pkt. wobec 43,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie oczekiwano 43,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł listopadzie 42,6 pkt. wobec 40,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 42,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 42,9 pkt. wobec 42,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 42,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 47,2 pkt. wobec 44,8 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że indeks wyniesie 46,7 pkt.

Spekulacje na temat możliwości złagodzenia warunków w polityce monetarnej w USA są przedwczesne – powiedział prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell podczas spotkania w Spelman College w Atlancie w stanie Georgia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w listopadzie 49,4 pkt. wobec 50 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 49,4 pkt.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie wyniósł 46,7 pkt. wobec 46,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 47,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 50,7 pkt. wobec 49,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Caixin Media. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 49,6 pkt.

W Japonii stopa bezrobocia w październiku wyniosła 2,5 proc. wobec 2,6 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 2,6 proc.

BUDŻET, DŁUG

Rząd zdecydował o zwiększeniu finansowania programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Cały program będzie wart ponad 16 mld zł - poinformowali na konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.

Po przyjęciu obecnego projektu ustawy budżetowej na 2024 r., z minimalnymi autopoprawkami, pół roku później potrzebna będzie jego nowelizacja, dostosowująca budżet do realiów gospodarczych - ocenił w TVN24 przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru, poseł z ramienia Polska2050-Trzecia Droga.

SPÓŁKI

Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłasza zastrzeżeń odnośnie możliwości wypłaty przez ING Bank Śląski dywidendy (zaliczki na poczet dywidendy) w kwocie 1.008,3 mln zł z kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy - podał bank w komunikacie.

Zarząd Alior Bank zwiększył pierwotnie zakładaną kwotę emisji obligacji do 450 mln zł z 250 mln zł, w związku z dużym zainteresowaniem inwestorów nabyciem obligacji w trakcie budowy księgi popytu - podał bank w komunikacie.

Tauron zakłada, że w pierwszym kwartale 2024 roku blok energetyczny 910 MW w elektrowni Jaworzno przejdzie testy odbiorowe PSE - poinformował prezes Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

Oferty Unibepu o łącznej wartości 950 mln zł brutto zostały wybrane jako najkorzystniejsze w trzech przetargach GDDKiA - podał Unibep w komunikacie.

Walne zgromadzenie Neuki zdecyduje o programie motywacyjnym na lata 2024-2026 - wynika z projektów uchwał NWZ zwołanego na 28 grudnia.

Spółka Fallen Leaf podtrzymuje plany debiutu na rynku NewConnect. Producent gier chce tego dokonać w drugim kwartale 2024 roku - poinformował producent gier wideo w komunikacie prasowym.

Konsorcjum, w którym Mirbud jest liderem ma umowę z Województwem Świętokrzyskim na budowę obwodnicy m. Nowy Korczyn za 93,2 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie prasowym. W skład konsorcjum wchodzi również spółka Kobylarnia.

Mirbud podpisał umowę z BB Baltic Park na budowę zespołu budynków lecznictwa uzdrowiskowego w Kołobrzegu o wartości 173 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Archicom finalizuje zakup gruntu o wartości 90 mln zł w ścisłym centrum Łodzi. Spółka szacuje, że zrealizowana w przyszłości pod marką Archicom inwestycja pozwoli deweloperowi na wybudowanie około 1300 mieszkań - podał Archicom w komunikacie.

Comarch podpisał umowę nabycia pakietu akcji spółki Miejski Klub Sportowy Cracovia za 21,2 mln zł - podał Comarch w komunikacie.

Grupa Mercor w drugim kwartale roku obrotowego 2023/24 odnotowała 19,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 59,6 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody spadły w tym okresie o 11 proc. rdr do 148,7 mln zł.

PKP Cargo zawarło porozumienie z organizacjami związkowymi, które zakłada przyznanie pracownikom spółki podwyżki wynagrodzenia z dniem 1 stycznia 2024 r. - podała spółka w komunikacie. Szacowany koszt podwyżek wyniesie ok. 170 mln zł.

Fundusze zarządzane przez Nationale-Nederlanden PTE zmniejszyły zaangażowanie w PZU do poniżej 5 proc. głosów - podało PZU w komunikacie.

WALUTY

W piątek kurs EUR/PLN był stabilny, mimo osłabienia euro wobec dolara, na rynku krajowych obligacji rentowności spadały o 3-6 pb. Zdaniem ekonomistów, brak jest impulsów do deprecjacji złotego, który może jeszcze umacniać się pod koniec roku. Spadać mogą rentowności SPW na długim końcu krzywej.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0875 USD i 161,14 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku idą w dół, chociaż na rynkach może być mniej surowca po zapowiedzi obniżenia dostaw z OPEC+ - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie są najwyższe od 11 tygodni. Metal kosztuje 8.507 USD za tonę, po zwyżce o 0,5 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Nieuzasadnione podważanie autorytetu organów NBP, może wywołać wysoce negatywne skutki dla interesu gospodarczego Polski - wskazano w stanowisku zamieszczonym na stronach NBP, pod którym podpisało się sześciu członków RPP: I. Dąbrowski, I. Duda, W. Janczyk, C. Kochalski, G. Masłowska i H. Wnorowski.

Listopadowy odczyt wskaźnika PMI rozwiewa wątpliwości, że polska gospodarka wkroczyła w fazę ożywienia - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Jej zdaniem, wzrost PKB Polski w 2024 r. może przekroczyć 3 proc.

Spadkowa tendencja cen paliw na stacjach benzynowych powinna być kontynuowana na początku grudnia - prognozują w raporcie eksperci e-petrol.

W listopadzie średnie ceny za metr kwadratowy mieszkań w ofercie deweloperów wzrosły w ujęciu mdm we wszystkich największych metropoliach, z wyjątkiem Wrocławia - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny. pl.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Nie zrobimy niczego ws. Narodowego Banku Polskiego, co by naruszyło reputację Polski za granicą - powiedział przewodniczący KO Donald Tusk, odnosząc się do ewentualnego postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. zgodności ustawy o Trybunale Stanu w zakresie dotyczącym odpowiedzialności przed Trybunałem prezesa NBP - poinformował PAP Biznes poseł PiS i obecny Minister Edukacji i Nauki Krzysztof Szczucki.

Obroty najemców w centrach handlowych we wrześniu 2023 r. były o 0,9 proc. niższe niż we wrześniu 2022 r. Odwiedzalność wzrosła o 4,7 proc. rdr - poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli, 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia - powiedział w piątek lider PO Donald Tusk.

Nie będę tego przeciągał i nie będę tego opóźniał - podkreślił w piątek w Dubaju prezydent Andrzej Duda, pytany o powołanie rządu w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Zaznaczył, że wszystko będzie zgodnie z konstytucyjnymi unormowaniami i terminami.

Nie ma jakiejkolwiek finalnej decyzji politycznej ws. złożenia wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego, przed Trybunałem Stanu - poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru, poseł z ramienia Polska2050-Trzecia Droga.

Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w projekcie nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji - powiedział w piatek lider KO Donald Tusk na konferencji po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Pierwsze czytania projektów rządowego i poselskiego ustaw o cenach energii ma odbyć się w środę, 6 grudnia br. - wynika z harmonogramu obrad Sejmu. Jeszcze tego samego dnia projekty mają trafić pod wspólne obrady sejmowych komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Finansów Publicznych.

Szymon Hołownia po raz pierwszy znajduje się na czele rankingu zaufania osiągając 49 proc. pozytywnych wskazań. Prezydent Andrzej Duda pierwszy raz od ośmiu lat znalazł się poza podium - na piątym miejscu. Zaufanie dla prezydenta wyraziło 39 proc. badanych - wynika z sondażu IBRIS dla Onetu.

Minister rolnictwa i rozwoju Anna Gembicka z posłem Kukiz'15 Jarosławem Sachajko przedstawili w piątek 8 projektów ustaw, mających wspomóc polskie rolnictwo. Jest to m.in. tzw. ustawa hiszpańska, która ma zapewnić sprzedaż produktów rolnych za cenę nie niższą niż koszty produkcji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Sprawująca unijną prezydencję Hiszpania chce, żeby sprawa zmiany unijnych traktatów trafiła na szczyt UE w marcu 2024 r. - przekazało PAP wysokiej rangi źródło unijne. Chodzi o przyjęte w listopadzie przez PE sprawozdanie ws. unijnych traktatów.

Szwajcaria zamroziła w ramach sankcji aktywa należące do Rosjan o wartości niemal 8,8 mld dolarów - poinformował w piątek na platformie X (d. Twitterze) premier Ukrainy Denys Szmyhal. Wraz z naszymi partnerami dążymy do stworzenia mechanizmu umożliwiającego wykorzystanie przejętych aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - zadeklarował szef ukraińskiego rządu.

Wznowiliśmy walki przeciwko Hamasowi, który złamał ustalenia rozejmu; rząd Izraela jest zdeterminowany, by osiągnąć cele tej wojny: uwolnić zakładników, zniszczyć Hamas i zapewnić, że Strefa Gazy już nigdy nie będzie stanowiła zagrożenia dla obywateli Izraela - przekazał w piątek rano premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Wciąż trwają negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników uprowadzonych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas, mimo że Izrael ogłosił wznowienie walk w Strefie Gazy - podała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródło zaznajomione z przebiegiem rozmów.

Stany Zjednoczone kontynuują rozmowy na temat przywrócenia rozejmu w Strefie Gazy - poinformował w piątek rzecznik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera. Jak dodał, rozejm w piątek został przerwany, bo Hamas nie przekazał listy zakładników do uwolnienia.

Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln; oznacza to wzrost o 170 tys. w porównaniu ze stanem obecnym - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla.

Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn wyraził przekonanie, że przywódcy unijny dojdą do porozumienia w sprawie 50 mld euro pomocy dla Ukrainy i nie ma obaw, że opór premiera Węgier Viktora Orbana przeszkodzi w tych planach – donosi dziennik „Nepszava”.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej i negocjatorzy Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie proponowanych przepisów o wymogach cyberbezpieczeństwa dla produktów cyfrowych. Przepisy te mają sprawić, by produkty, takie jak podłączone do internetu domowe kamery, inteligentne lodówki, telewizory i zabawki, były bezpieczne w użytkowaniu.

Na sesji plenarnej w Strasburgu, która zaplanowana jest w dniach 11-14 grudnia, PE ma głosować nad zapisami pakietu azylowo-migracyjnego. Następnie 22 grudnia ma zostać zwołana nadzwyczajna Rada UE, która ma ostatecznie przyjąć pakiet poparty przez PE - przekazało PAP wysokiej rangi źródło unijne.

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowała w piątek o usunięciu ze swoich szeregów kongresmena Republikanów George'a Santosa z Nowego Jorku, oskarżonego o zdefraudowanie pieniędzy na kampanię wyborczą oraz sfabrykowanie dużej części swojej biografii.

Należąca do firmy SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła w piątek na orbitę okołoziemską satelitę Korea 425, pierwszego wojskowego satelitę rozpoznawczego Korei Południowej. Nastąpiło to 10 dni po tym, gdy podobny ruch wykonała Korea Północna. (PAP Biznes)

osz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości