Skrót wiadomości - czwartek, 7 grudnia, 21.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2023, 21:02

Skrót wiadomości - czwartek, 7 grudnia, 21.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Spadek inflacji w Polsce postępuje i jest na ścieżce zmierzającej do celu inflacyjnego NBP - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Prognozy NBP wskazują, że w kolejnych kwartałach inflacja będzie nadal stopniowo spadać - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Prezes NBP dodał, że w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP.

Wszystkie kolejne decyzje będą zależne od napływających danych, nawet decyzja w przyszłym miesiącu - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Silny PLN wzmacnia transmisję naszej polityki i działa dezinflacyjnie - poinformował na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Zatrudnienie w Polsce, mierzone liczbą osób zatrudnionych, w III kwartale 2023 roku wzrosło o 0,5 proc. kdk i wzrosło o 1,4 proc. rdr - podał Eurostat.

Oficjalne aktywa rezerwowe w listopadzie wzrosły do 170.904,8 mln euro z 165.896,6 mln euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 165.838,3 mln euro - podał Narodowy Bank Polski.

Z perspektywy 2021-27 podpisano 770 umów na dofinansowanie o wartości 25 mld zł - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Z KE Polska otrzymała 8,4 mld zł zaliczek.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale spadł o 0,1 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano -0,1 proc. po 0,2 proc. w II kw.

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w listopadzie spadła o 40,8 proc. w ujęciu rok do roku, po wzroście o 8,8 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 220 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 219 tys. poprzednio, po korekcie z 218 tys.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu USA. Wstępnie szacowano -0,2 proc.

BUDŻET, DŁUG

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Sejmie, że podpisze w piątek lub w sobotę rozporządzenie o zerowej stawce VAT na żywność.

Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał wyceny 3-letnich obligacji nominowanych w euro w formacie private placement. Wartość nominalna emisji obligacji o terminie wykupu 11 grudnia 2026 r. wyniesie 125 mln EUR - podał BGK w komunikacie.

Bank Gospodarstwa Krajowego dokonał ponownego otwarcia emisji obligacji nominowanych w euro o terminie wykupu 5 maja 2027 r. emitowanych na rzecz Funduszu Pomocy w formacie private placement. Wartość nominalna emisji obligacji wyniesie 95 mln EUR - podał BGK w komunikacie.

Na koniec listopada 2023 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 117,7 mld zł wobec 113,2 mld zł na koniec października - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Na koniec listopada 2023 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,13 roku podobnie jak na koniec października, a długu ogółem 5,07 roku wobec 5,10 na koniec października - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na koniec listopada do wykupu w 2023 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 1,5 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec listopada 2023 r. zgromadzono środki w wysokości 94,7 mld zł, w tym: w depozytach terminowych 26,1 mld zł oraz w depozytach typu ON 68,6 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W grudniu przepływy środków z tytułu wykupu i płatności odsetkowych od SPW nie występują - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Saldo rachunku bieżącego we wrześniu 2023 r. w ujęciu płynnego roku było dodatnie i wyniosło 0,6 proc. PKB - podało Ministerstwo Finansów.

TSUE

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

W czwartkowym wyroku TSUE nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków. Sam wyrok jest neutralny dla banków, nie wywołuje konieczności tworzenia dodatkowych rezerw - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych potwierdził dotychczasową prokonsumencką wykładnię przepisów prawa – ocenia radca prawny Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.

Czwartkowy wyrok TSUE nie stanowi przełomu, ale dużym wyzwaniem będzie jego interpretacja przez polskie sądy - ocenia radca prawny, doradca prezesa Santander Banku Polska Piotr Bodył-Szymala.

Czwartkowy wyrok TSUE w sprawie C-140/22 dotyczący kredytów CHF w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców - ocenia Związek Banków Polskich.

TSUE w czwartkowym wyroku dotyczącym kredytów frankowych nie odniósł się wprost do pytań w sprawie biegu przedawnienia i odsetek. Kwestię rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia dla banku trybunał rozstrzygnąć ma 14 grudnia - poinformował UOKiK w komunikacie.

SPÓŁKI

Comp zaprasza do sprzedaży nie więcej niż 145.799 akcji spółki, stanowiących 2,73 proc. ogólnej liczby głosów, po 80 zł za jedną akcję, czyli łącznie za kwotę nie wyższą niż 11,66 mln zł - podał Comp w komunikacie.

Artifex Mundi miał w XI ok. 7,6 mln zł przychodów, co stanowi wzrost o ok. 300 proc. rdr. Flagowy produkt producenta gier "Unsolved" wygenerował w XI 6,9 mln zł przychodów, wobec 1,8 mln zł przed rokiem i osiągnął 3,7 mln pierwszej marży, więcej o 234 proc. rdr - podała spółka w komunikacie prasowym.

Postępowanie w sprawie wycofania z obrotu akcji Kernela może się zakończyć w styczniu 2024 roku - podał Kernel w komunikacie.

W należącej do JSW kopalni Pniówek prowadzona jest akcja pożarowa - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.

Tauron Wytwarzanie, spółka zależna Tauronu, podpisała porozumienie ustalające nowe warunki cenowe dostaw węgla na 2024 r. w ramach wieloletniego kontraktu na zakup węgla energetycznego z Tauron Wydobycie. Szacowana wartość dostaw paliwa węglowego w 2024 r. wyniesie 980 mln zł netto - podał Tauron w komunikacie.

Asbis, z uwagi na dynamiczny rozwój operacji, zwiększył swoją powierzchnię magazynową o kolejne 5,5 tys. m kw. w dwóch centrach dystrybucyjnych, w Pradze oraz Johannesburgu - podał Asbis w komunikacie prasowym.

Polenergia nabyła 60 proc. udziałów w spółce Naxxar Wind Farm Four Srl, która posiada udziały w spółkach celowych rozwijających projekt farmy wiatrowej w Rumunii z planowaną mocą do 685,6 MW - poinformowała spółka w komunikacie. Wynagrodzenie za udziały wynosi 3,48 mln euro.

Mennica Polska otrzymała roczne zbiorcze zamówienie Narodowego Banku Polskiego o wartości 131,38 mln zł na produkcję i dostawę w roku 2024 monet powszechnego obiegu - poinformowała spółka w komunikacie.

Feerum w ramach ugody zapłaci 200 tys. zł firmie Krot-Plon - podała spółka w komunikacie.

Akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla wejdą do obrotu na rynku GlobalConnect - poinformowała GPW w komunikacie. Pierwsze notowanie akcje Tesli nastąpi 12 grudnia.

WALUTY

Polska waluta w czwartek oscyluje wokół poziomu 4,328-4,336. Rentowności krajowych obligacji nieznacznie rosną na długim końcu krzywej. Zdaniem ekonomistów, złoty może jeszcze umacniać się, jeśli na rynkach globalnych utrzyma się dobry sentyment. Prawdopodobne jest natomiast wyhamowanie spadku rentowności długu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0771 USD i 156,18 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie lekko rosną po danych o eksporcie Chin w listopadzie. Metal kosztuje 8.296,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, ale surowiec jest wyceniany poniżej 70 USD za baryłkę - podają maklerzy.

ENERGETYKA

Sejm przyjął w czwartek ustawę o ochronie odbiorców energii, która ma obowiązywać przez I połowę 2024 r. Na ostatnim etapie prac do ustawy wprowadzono poprawkę, która obejmuje ceną maksymalną energii elektrycznej małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników.

Wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2022 r. wzrósł rdr o 1,2 pkt. proc. do 16,81 proc. - podał GUS.

Zgłoszone do URE taryfy na prąd zakładają wzrost o 76 proc., gazu o 48 proc. - poinformował poseł KO Marek Sowa, prezentując sprawozdanie prac komisji z projektu ustawy zamrażającej na przyszły rok taryfy na energię elektryczną.

OPINIE

Wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego wskazują na neutralne nastawienie RPP i przyjęcie postawy wait-and-see, ale zdecydowanie nie jastrzębiej - ocenił główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Minister Rodziny i Polityki Społecznej opublikował obwieszczenia ws. kwot wpłat na IKE, IKZE i OIPE na 2024 r. Limit dla IKE i OIPE wynosi 23.472 zł, a dla IKZE 9.388,80 i 14.083,20 (dla działalności pozarolniczej).

WYDARZENIA Z KRAJU

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek ważność referendum ogólnokrajowego z 15 października br., w którym Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią.

Kluby: Polska 2050-Trzecia Droga oraz Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga podpisały w czwartek porozumienie o współpracy parlamentarnej. Zakłada ono m.in. konsultacje projektów ustaw oraz wspólne posiedzenia klubów.

Sejm przyjął w czwartek uchwałę ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego. Wszyscy obecni na sali posłowie głosowali za powołaniem komisji.

Sejm wybrał w czwartek Karolinę Marię Bućko na przewodniczącą Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.

Senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się w czwartek jednogłośnie za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa.

Gen. Jarosław Szymczyk zrezygnował ze stanowiska Komendanta Głównego Policji. Z podwładnymi pożegna się w czwartek podczas uroczystości w KGP.

"Rel" – decyzją internautów – zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Wyłoniono je w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę ponad 140 tys. głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też "sigma" i "oporowo". Kapituła przyznała wyróżnienie słowu "oddaje".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości w amerykańskim Senacie, by był procedowany dalej. Przeciwko zagłosowali wszyscy Republikanie z powodu nieuwzględnienia w pakiecie daleko idących zaostrzeń w polityce imigracyjnej.

Przebywający z jednodniową wizytą w Pekinie przedstawiciele UE poinformowali, że usiłowali wywrzeć presję na władze Chin w sprawie nierównowagi handlowej oraz wyrazili zaniepokojenie kwestią Tajwanu i wsparciem Chin dla Rosji, prowadzącej wojnę z Ukrainą. Zgodnie z przewidywania 24. Szczyt UE-Chiny zakończył się jednak bez wspólnego oświadczenia.

Turcja rozpoczęła budowę szpitala polowego w Egipcie, w pobliżu przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy; Palestyńczycy poszkodowani w wyniku wojny z Izraelem będą tam leczeni na miejscu - powiadomił w czwartek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca.

Prokuratura rozpocznie dochodzenie przeciwko kilkudziesięciu parlamentarzystom z rządzącej w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), w tym aktualnym ministrom, w sprawie wpływów ze zbiórek pieniędzy, które nie zostały ujęte w oficjalnych rejestrach – powiadomiła agencja Reutera. W związku ze skandalem finansowym premier Japonii Fumio Kishida zrezygnował z przywództwa w jednej z frakcji LDP. (PAP Biznes)

gor/ osz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości