Tesla wejdzie do obrotu na GlobalConnect, na GPW rusza segment spółek z USA (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2023, 17:41

Tesla wejdzie do obrotu na GlobalConnect, na GPW rusza segment spółek z USA (opis)

Akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla wejdą 12 grudnia do obrotu na rynku GlobalConnect - poinformowała GPW w komunikacie. Debiut Tesli oznacza otwarcie segmentu spółek z USA notowanych w polskich złotych na warszawskiej giełdzie.

Tesla jest notowana na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku oraz wchodzi w skład indeksu giełdowego Nasdaq100.

Debiut akcji Tesli na GlobalConnect został zainicjowany przez wprowadzającego animatora rynku - Santander Biuro Maklerskie.

GPW podała, że wprowadzenie akcji Tesli na GlobalConnect otwiera segment spółek z USA notowanych w polskich złotych na GPW.

"Wprowadzenie pierwszej spółki amerykańskiej na GlobalConnect jest ważnym krokiem na drodze rozwoju tego rynku. Dostępność akcji spółek zza oceanu zwiększa atrakcyjność naszego rynku dla inwestorów indywidualnych. Naszym celem jest ciągłe poszerzanie oferty, aby inwestorzy na GPW mieli możliwość inwestowania w akcje największych światowych firm, w tym tych z USA, korzystając z lokalnej waluty. Liczymy na to, że wraz z rosnącą liczbą dostępnych instrumentów, zwiększy się aktywność inwestorów na GlobalConnect" - powiedziała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

"Zależy nam na tym, aby uczestniczyć w projektach, które rozwijają nasz rodzimy rynek kapitałowy. Dlatego zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy na GlobalConnect handel spółkami z USA. Wielu inwestorów czekało właśnie na akcje amerykańskie i mamy nadzieję, że wybór tak znanej marki na początek przypadnie im do gustu. Kolejnych kilka spółek z tego rynku mamy już w przygotowaniu i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli podać szczegóły" - dodał Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander BM.

Obecnie w obrocie dostępne są akcje 15 spółek: Adidas, Allianz, ASML Holding Bayer, BMW, Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home), Jeronimo Martins (właściciel m.in. sieci sklepów Biedronka), Mercedes Benz, Porsche, Prosus, RWE, SAP, Siemens, Volkswagen i Zalando.

GlobalConnect to rynek akcji wprowadzanych do obrotu przez wprowadzających animatorów rynku (WAR) bez zgody emitenta. Rozwiązanie to umożliwia notowanie w Warszawie akcji spółek zagranicznych, które są obecne na światowych giełdach papierów wartościowych.

Nowy rynek funkcjonuje w ramach Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO) GPW, a notowania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Inwestorzy mogą składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które są podłączone do GlobalConnect.

(PAP Biznes), #GPW

pr/ ana/

Zobacz także: GPW SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości