DZIEŃ NA FX/FI: Dla złotego i krajowych obligacji kluczowe dane makro | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lut 2024, 09:12

DZIEŃ NA FX/FI: Dla złotego i krajowych obligacji kluczowe dane makro

W krótkim terminie dla złotego i krajowych obligacji kluczowe będą publikowane pod koniec tygodnia dane makroekonomiczne z największych gospodarek - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

"Czwartkowe odczyty inflacji konsumenckiej z USA (PCE) oraz głównych europejskich gospodarek powinny być w bieżącym tygodniu kluczowymi figurami makro, które mogą zadecydować między innymi o kierunku trendu dolara, a co za tym idzie walut z EM w perspektywie co najmniej kilku sesji. Optymalna, wspierająca deprecjację USD konfiguracja, to niższe od rynkowych oczekiwań odczyty inflacji z USA, przy np. zgodnym z konsensusem tempie dezinflacji w Europie" - napisali w raporcie ekonomiści PKO BP.

"Taki optymistyczny układ wspierałby dalsze umocnienie PLN i zwiększał szanse na tym razem skuteczny atak na kilkuletnie minima (okolice 4,2930) na EUR/PLN" - dodali.

W czwartek podany zostanie m.in. odczyt deflatora PCE za styczeń, preferowanej przez amerykański Fed miary inflacji, oraz dane o inflacji HICP w Niemczech. W piątek Eurostat poda z kolei szacunek HICP za luty z eurolandu.

"Dzisiejsze dane o inflacji z Niemiec (będące prognostykiem jutrzejszego odczytu dla całości strefy euro) i USA są, w naszej ocenie, najistotniejszym momentem tego tygodnia. Pytaniem otwartym pozostaje, czy będą one w stanie poruszyć rynkiem. Tym bardziej, iż za tydzień odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym nie oczekuje się zmian stóp procentowych, a także poznamy najnowsze prognozy makroekonomiczne" - wskazał w porannym raporcie ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

"Uważamy, iż rynek eurodolara pozostanie – wzorem ostatnich dni – mało zmienny. W ślad za kursem EUR/USD niewielką aktywność inwestorów przejawiać może także para EUR/PLN. Dominuje wyczekiwanie na marcowe posiedzenia największych banków centralnych oraz Rady Polityki Pieniężnej" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Małe zmiany na rynkach FI to efekt wyczekiwania inwestorów na cały pakiet czwartkowych danych makro z rynków głównych, które mogą dać odpowiedź na pytanie kiedy i w jakiej skali rozpoczną się tegoroczne obniżki stóp Fed i EBC. Kluczowe będą oczywiście odczyty inflacji konsumenckiej z USA ale i z Niemiec, Francji i Hiszpanii, jednak oprócz nich poznamy także dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec oraz aktywności gospodarczej (Indeks Chicago PMI) i zmianach na rynku pracy w USA" - wskazują ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, każde wskazujące na mocniejszą dezinflację odczyty, szczególnie w obliczu negatywnych zaskoczeń w ostatnich danych o CPI i PPI z USA, przywróciłyby rynkową grę na szybsze i mocniejsze obniżki stóp przez Fed.

"W ostatnich tygodniach te oczekiwania rynek zredukował do poziomów z ostatnich projekcji Fed (-75 pb. na koniec grudnia 2024), a jeszcze na przełomie 2023 i 2024 roku zakładał ich obniżenie o ok. 150 pb. Redukcja rynkowych oczekiwań w podobnej skali ma także miejsc dla stóp EBC. Jeśli zatem ww. dane zaskoczą mocniejszą dezinflacją, może to zakończyć średnioterminowe korekty na bazowych rynkach obligacji skarbowych, co byłoby także pozytywne dla krajowych SPW" - prognozują.

"Technicznie, ważne wsparcia dla 10-cio letnich obligacji z USA i Niemiec znajdują się odpowiednio w okolicach 4,20 proc. oraz 2,35 proc., choć warto także wskazać najbliższe opory, które usytuowane są w pobliżu 4,35 proc. oraz 2,50 proc." - dodali.

czwartekśrodaśroda
09:0316:1409:10
EUR/PLN4,31784,31754,3105
USD/PLN3,9833,98543,9834
CHF/PLN4,53444,52814,5222
EUR/USD1,08411,08331,0821
DS07265,025,015,01
WS04295,185,25,19
DS10335,335,355,36

(PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost