Spadki inflacji pozwalają obniżać stopy procentowe bankom centralnym regionu - PIE (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 mar 2024, 09:27

Spadki inflacji pozwalają obniżać stopy procentowe bankom centralnym regionu - PIE (opinia)

Spadki inflacji pozwalają obniżać stopy procentowe bankom centralnym regionu - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Spadek inflacji pozwala bankom centralnym luzować politykę pieniężną. Najmocniej stopy procentowe zamierza obniżyć bank centralny w Czechach, w których odbicie gospodarcze po pandemii było najwolniejsze. Narodowy Bank Węgier również kontynuował w marcu cykl obniżek. Rumunia pozostaje ostatnim w regionie państwem, w którym stopy procentowe są stabilne. Najbliższe posiedzenie prawdopodobnie przyniesie jednak pierwszą obniżkę" - napisano.

PIE pisze, że Czeski Bank Narodowy (CNB) kontynuuje cykl luzowania polityki pieniężnej. Zarząd Banku dokonał pierwszej obniżki stóp procentowych w grudniu – o 0,25 pkt. proc. – i kolejnych dwóch w lutym i marcu (o 0,50 pkt. proc.).

"Dotychczas CNB argumentował obniżki prognozowanym powrotem inflacji do celu. Jednak najnowsze prognozy Banku sugerują wolniejsze tempo spadku inflacji niż wskazywała prognoza z lutego. CNB wskazuje na wyższe oczekiwania inflacyjne, osłabienie korony czeskiej i silny wzrost cen usług jako czynniki przyśpieszające wzrost cen. Analitycy są zgodni, że CNB będzie kontynuować cykl luzowania i ponownie obniży stopy o 0,50 pkt. proc. na majowym posiedzeniu" - napisano.

PIE podaje, że Narodowy Bank Węgier (MNB) najsilniej obniża stopy procentowe. W marcu Rada Banku obniżyła stopy o 0,75 pkt. proc., co oznacza, że od października 2023 r. główna stopa

spadła z 13,0 proc. do 8,25 proc. Od stycznia 2023 r. inflacja obniżyła się z 25,7 proc. do 3,7 proc. rdr. MNB prognozuje, że w II połowie roku tempo wzrostu cen będzie oscylować

między 4,5 proc. a 5,0 proc. rdr, a w 2025 r. utrzyma się w celu banku (3 proc. +/- 1 pkt proc.).

"W takich warunkach MNB ma przestrzeń na dalsze obniżki stóp. Ich tempo i skala będą mniejsze niż dotychczas" - napisał PIE.

PIE pisze, że z kolei Rumunia utrzymuje stopy procentowe bez zmian, jednak wkrótce sytuacja ulegnie zmianie.

"Inflacja w Rumunii jest najwyższa w Unii Europejskiej od początku 2024 r. – w lutym wyniosła 7,2 proc. rdr. Projekcja Banku Narodowego Rumunii (NBR) zakłada, że inflacja znajdzie się w górnym paśmie odchyleń od celu (3,5 proc.) dopiero na koniec 2025 r. Uporczywość inflacji wynika z silnego wzrostu cen bazowych" - napisano.

"To efekt szybkiego wzrostu PKB – w 2023 r. był on o 1-2 proc. wyższy od potencjału gospodarki. Z tego powodu Rumunia jest ostatnim z krajów regionu, który utrzymał stopy na poziomie 7,0 proc. od zakończenia cyklu podwyżek na początku 2023 r. Ta sytuacja najprawdopodobniej zmieni się na najbliższym posiedzeniu. W maju NBR prawdopodobnie rozpocznie cykl luzowania" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości