DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zniżkują; obligacje osłabiają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 maj 2024, 14:40

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA zniżkują; obligacje osłabiają się

Futures w USA spadają, a rynki akcji w Europie są głównie na plusach. Analitycy wskazują, że rynki liczą na jedną lub dwie obniżki stóp proc. w USA w tym roku. Rentowności obligacji rosną.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,19 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,24 proc., a na Nasdaq Comp. tracą 0,23 proc.

Prezes Fed w Bostonie Susan Collins powiedziała w środę, że obecne ustawienie polityki pieniężnej spowolni gospodarkę w sposób, jaki jej zdaniem, jest niezbędny do sprowadzenia inflacji z powrotem do celu na poziomie 2 proc.

Według danych LSEG rynki wyceniają obecnie 44 pb. obniżek stóp proc. w USA w tym roku.

„Nadal uważamy, że potencjalne obniżki stóp procentowych muszą nastąpić za kilka miesięcy i że żadne decyzje prawdopodobne nie zostaną podjęte przed wrześniem. Dane dotyczące gospodarki USA są ogólnie mocne” – napisała w raporcie Louise Dudley, menedżerka portfela ds. globalnych akcji w Federated Hermes.

„Sezon wyników w USA wygląda w porządku, jeśli chodzi o wyniki w porównaniu z oczekiwaniami analityków. Bezwzględny poziom wzrostu nie jest szczególnie wysoki, ale rentowność spółek ogólnie utrzymuje się na całkiem dobrym poziomie. Firmy być może nie zostały aż tak bardzo nagrodzone za przekroczenie oczekiwań” – powiedział Richard Flax, dyrektor ds. inwestycji w Moneyfarm.

Arm Holdings spada o 8 proc. przed sesją po tym, jak projektant chipów zaprognozował przychody za cały rok poniżej oczekiwań, chociaż wyniki za I kwartał były lepsze od szacunków.

Tesla zniżkuje o 1 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Bloomberg News poinformował, że w Chinach ma miejsce dalsza runda zwolnień pracowników u producenta pojazdów elektrycznych.

Robinhood Markets zyskuje 5,5 proc. przed sesją po tym, jak broker internetowy przekroczył szacunki zysku za pierwszy kwartał, dzięki wolumenom handlu kryptowalutami i podwyżkom stóp procentowych, które zwiększyły przychody netto z odsetek.

Airbnb spada o 8,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma zajmująca się wynajmem krótkoterminowym zaprognozowała przychody w drugim kwartale poniżej oczekiwań rynkowych.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 13,26 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,18 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,58 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,18 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,26 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,03 proc.

„Dane o inflacji wydają się być bardziej przekonujące w Europie niż w USA. Spodziewamy się, że pierwsza obniżka stóp procentowych przez EBC będzie początkiem cyklu obniżek stóp” - powiedziała Kiran Ganesh, specjalistka ds. strategii wielu aktywów w UBS Global Wealth Management.

Banco Bilabo Vizcaya Argentaria SA (BBVA) traci 5,5 proc. po złożeniu oferty przejęcia spółki Banco de Sabadell SA. Sabadell zyskuje 4 proc.

BE Semiconductor rośnie o 3 proc. po otrzymaniu przez spółkę zamówienia na 26 systemów połączeń hybrydowych od "wiodącego producenta logistyki półprzewodnikowej". Dostawy zaplanowano na IV kw. 2024 i I kw. 2025.

ITV zwyżkuje o 1,5 proc. osiągając najwyższy poziom od roku. Brytyjski nadawca podał mocniejsze niż oczekiwano wytyczne reklamowe na II kw., a to skłoniło analityków Morgan Stanley i Goldman Sachs do podwyższenia cen docelowych dla akcji tej spółki.

Balfour Beatty zwyżkuje o 1 proc. Spółka inżynieryjno-budowlana opublikowała aktualizację wytycznych.

3i zniżkuje o 4,5 proc. w reakcji na słabszy raport kwartalny przedstawiony przez firmę.

Argenx idzie w dół o 6 proc. Wyniki spółki za I kw. nie zadowoliły rynkowych graczy.

Włoska grupa płatnicza Nexi rośnie o 6 proc. po większym niż prognozowano wzroście zysku podstawowego w pierwszym kwartale.

Według danych LSEG, co najmniej 61 proc. spośród 600 spółek z indeksu STOXX 600, które opublikowały swoje zyski za pierwszy kwartał, przekroczyło szacunki analityków, w porównaniu do średniego wyniku na poziomie 54 proc.

Dolar umacnia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 105,66 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,15 proc. do 1,0729.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,2 proc. do 155,86.

Kurs funta zniżkuje o 0,17 proc. wobec dolara do 1,2475.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,52 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 4 pb. do 4,67 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -33 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -90 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 4 pb. do 2,5 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 0,87 proc. do 79,67 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,74 proc. do 84,20 USD/b.

Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb.

Bank podał w komunikacie, że będzie analizował nadchodzące dane i na ich podstawie ocenią czy ryzyko związane z utrzymywaniem się inflacji maleje. Na tej podstawie Bank będzie weryfikował, jak długo stopy proc. powinny być utrzymywane na obecnym poziomie.

"Oczekuje się, że w najbliższym czasie inflacja CPI powróci do poziomu bliskiego celowi wynoszącemu 2 proc., ale w drugiej połowie tego roku nieznacznie wzrośnie do około 2,5 proc., ze względu na zanikanie efektów bazowych związanych z energią. (...) W majowym raporcie prognozuje się, że inflacja CPI wyniesie 1,9 proc. za dwa lata i 1,6 proc. za trzy lata" - napisał bank w komunikacie. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości