Cloud Technologies opublikował wyniki za I kwartał 2024 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 09:24

Cloud Technologies opublikował wyniki za I kwartał 2024 r.

Cloud Technologies, jeden z największych dostawców danych do targetowania reklamy internetowej na świecie, opublikował wyniki za I kwartał 2024 r. Był to najlepszy w historii pierwszy kwartał roku pod względem EBITDA oraz rozwoju sprzedaży danych, czyli skalowalnej działalności o zasięgu międzynarodowym. Skorygowana EBITDA Grupy w raportowanym okresie wyniosła 6,7 mln PLN, co oznacza wzrost o 6,5% r./r. Sprzedaż danych stanowi już 97,7% przychodów Cloud Technologies.

- Koncentracja na kluczowej dla rozwoju Cloud Technologies sprzedaży danych przynosi kolejne efekty i przekłada się na najlepszy I kwartał w historii Grupy. Sprzedaż danych w raportowanym okresie wzrosła o 12% r./r. w walucie bazowej, czyli USD, a przychody ze sprzedaży danych w I kwartale wyniosły 10,7 mln PLN, co oznacza najwyższy w historii poziom w tym okresie. Historycznie najlepsze wyniki wypracowaliśmy mimo wysokiej bazy z 2023 roku. Osiągnęliśmy również najlepszą w I kwartale EBITDA Grupy, która wyniosła 6,7 mln PLN, przy czym warto zwrócić uwagę, że marża EBITDA wyniosła rekordowe 61%. Zaprezentowane wyniki potwierdzają, że konsekwentna realizacja naszej Strategii rozwoju na lata 2023-2025 daje nam możliwość lepszego wykorzystania naszej autorskiej technologii i umacniania rynkowej pozycji wiodącego, globalnego dostawcy danych - komentuje Piotr Prajsnar, prezes zarządu Cloud Technologies. 

W minionym, 2023  roku, Cloud Technologies ponownie poprawiła wyniki sprzedaży danych osiągając w tym zakresie najlepsze wyniki w historii. Mimo bardzo wysokiej bazy (38,5 mln PLN w 2022 r.) roczne przychody ze sprzedaży danych wzrosły o 15,8% r./r. (23,5% w walucie bazowej, czyli USD), do 44,6 mln PLN. W I kwartale 2024 r. Cloud Technologies wypracowało 11 mln PLN przychodów, a sprzedaż danych stanowi już 97,7% przychodów Grupy. W raportowanym okresie zysk netto wyniósł 3 mln PLN, a skorygowana EBITDA Grupy wyniosła 6,7 mln PLN, co oznacza wzrost o 6,5% r./r. 

- Zaprezentowane wyniki za I kwartał pokazują pozytywny wpływ skoncentrowania się na sprzedaży danych. Poza historycznie najlepszą w I kwartale sprzedażą danych i EBITDA Grupy na uwagę zasługuje także znaczące zmniejszenie kosztów operacyjnych, co również jest efektem skoncentrowania się na kluczowej dla nas działalności.  Natomiast wzrost amortyzacji jest efektem rozwoju naszego stacku technologicznego, który obejmuje m.in. nową wersję platformy DMP wdrożoną we wrześniu ubiegłego roku oraz zakup kodów źródłowych. Analizując wyniki finansowe warto również pamiętać, że ze względu na sezonowość w naszej branży I kwartał jest historycznie najsłabszy w roku - dodaje Piotr Soleniec, CFO Grupy i członek zarządu Cloud Technologies.

Celem strategicznym Cloud Technologies w perspektywie 2023-2025 jest dalszy dynamiczny rozwój sprzedaży danych w obecnych i nowych obszarach o dużym potencjale wzrostu. W ramach realizacji nowej strategii spółka zamierza przeznaczyć do 100 mln PLN w latach 2023 - 2025. Szczegółowy plan zakłada przeznaczenie do 60 mln PLN na potencjalne akwizycje i inwestycje, około 10 mln PLN na prace badawczo-rozwojowe, a także około 30 mln PLN na skup 250 000 akcji w ramach programu motywacyjnego dla pracowników, z czego 125 000 akcji zostało już nabytych w ramach skupu akcji własnych, który został zrealizowany w grudniu 2023 roku. Jednocześnie Zarząd Cloud Technologies zarekomendował ustanowienie polityki dywidendowej, z dywidendą w wysokości około 20% oczyszczonego wyniku EBITDA. 30 czerwca zeszłego roku spółka wypłaciła z zysku netto za 2022 rok dywidendę w łącznej wysokości 4,6 mln zł, co oznaczało 1 zł dywidendy na akcję. 15 kwietnia br. Zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy za 2023 rok w wysokości 5,6 mln zł, czyli 1,25 za akcję, a Rada Nadzorcza pozytywnie zaopiniowała rekomendację Zarządu.       

Źródło: Spółka, #CLD

Zobacz także: Cloud Technologies SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost