DZIEŃ NA FX/FI: Złoty wokół 4,25/EUR, rentowności dłuższych SPW mogą rosnąć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 09:26

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty wokół 4,25/EUR, rentowności dłuższych SPW mogą rosnąć

Złoty powinien konsolidować się wokół 4,25/EUR z ewentualną perspektywą przełamania w kierunku 4,20-4,22/EUR, a rentowności SPW na dłuższym końcu krzywej mogą rosnąć, przy stabilizacji na krótszym końcu - oceniają ekonomiści.

"(...) O ile dopuszczamy płytkie naruszenia poziomu 4,25/EUR w tym tygodniu, o tyle uważamy, iż motywem przewodnim notowań złotego na koniec maja będzie stabilizacja kursu EUR/PLN wokół wspomnianej bariery" - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

Jak zaznaczają, bieżący tydzień jest też dość wyjątkowy z uwagi na nieobecności inwestorów - we wtorek dzień wolny od pracy jest z USA i Wielkiej Brytanii, a z kolei z racji święta w czwartek polscy inwestorzy będą nieobecni.

"Z punktu widzenia kalendarium danych makro ten tydzień zdominują odczyty inflacji, w tym także z krajowego podwórka. Sęk w tym, że nie uważamy, by odczyt polskiego CPI miał zmienić perspektywy stóp procentowych NBP, a tym samym wycenę złotego" - dodają.

W ocenie ekonomistów ING, mocny kurs euro względem USD i generalnie wspierające dane makro z kraju, czy napływ środków z UE pozostają dla złotego wsparciem.

"Ryzykiem jest jednak długi weekend w kraju, kiedy może zabraknąć kupujących PLN polskich eksporterów. Nadal jednak uważamy, że na początku czerwca para EUR/PLN powinna pogłębić tegoroczne dołki z poziomem docelowym w okolicach 4,22-23. Na przełomie czerwca i lipca spodziewamy się spadku EUR/PLN do ok. 4,20. Z tych poziomów możliwa wydaje się już jednak większa korekta, szczególnie gdyby wystąpił trend spadkowy na EUR/USD" - oceniają eksperci ING.

RYNEK DŁUGU

Zdaniem ekonomistów ING, dłuższy rentowności na dłuższym końcu powinny raczej kontynuować osłabienie, czyli wzrost rentowności.

"Scenariusz taki wspiera zarówno oczekiwany wzrost rentowności na rynkach bazowych, jak i ostatnia duża aukcja w kraju. W przypadku krótkich SPW spodziewamy się mniejszej zmienności. Co prawda odbicie przemysłowego PMI w Niemczech daje nadzieje na ożywienie także w krajowym przemyśle, ale pewne rozczarowanie wynikami krajowej sprzedaży detalicznej powinno podtrzymać oczekiwania, że skala odbicia PKB w 2024 roku będzie umiarkowana, co nieco wspiera gołębie głosy z RPP. Również konsensusy na dane z kraju (poznamy je w tym tygodniu) za maj mogą wypaść umiarkowanie negatywnie" - dodają.

wtorekponiedziałekpiątek
09:1509:0816:27
EUR/PLN4,25464,25294,2577
USD/PLN3,91233,92053,9251
CHF/PLN4,28954,28324,2956
EUR/USD1,08751,08481,0848
OK04265,30**5,32*5,32
WS04295,675,665,66
DS10335,805,825,81

*dane z zamknięcia 24 V

**dane z zamknięcia 27 V

(PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost