Grupa Echo Investment podsumowuje wyniki za I kwartał 2024 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 maj 2024, 09:22

Grupa Echo Investment podsumowuje wyniki za I kwartał 2024 roku

W pierwszym kwartale 2024 r. Grupa Echo Investment z powodzeniem kontynuowała realizację strategicznych planów w kluczowych sektorach rynku, m.in. rozpoczynając aktywność w segmencie prywatnych akademików. Łączna wartość aktywów Grupy na koniec marca br. wyniosła ponad 6,2 mld złotych, a zapasy gotówki przekroczyły 772 mln złotych.

W pierwszym kwartale 2024 r. Grupa wypracowała 13,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Na wynik wpłynęło przede wszystkim przekazanie klientom kluczy do 415 mieszkań. W zakończonym okresie firma sprzedała też kolejne 410 mieszkań, a obecnie dysponuje bankiem ziemi, który umożliwia realizację około 10 tys. lokali pod marką Archicom w największych miastach w Polsce.

– Rozwijając działalność w oparciu o strategię rentownego wzrostu, koncentrujemy się na nowych projektach najwyższej jakości w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym, jak również na alternatywnych przedsięwzięciach w segmencie living. Takie podejście zapewniło nam w pierwszym kwartale stabilność, wzmocnioną rozwojem biznesu w sektorze akademików, który ma duży potencjał i stanowi podstawę do poszerzenia atrakcyjnej oferty dla naszych klientów, inwestorów i innych interesariuszy – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Zwiększone zaangażowanie w sektorze living

Platforma Resi4Rent posiada już ponad 4,1 tys. gotowych lokali na wynajem – to ponad jedna czwarta łącznych zasobów PRS w Polsce. Portfolio Resi4Rent obejmuje ponadto 8,8 tys. mieszkań w realizacji i projektowaniu, z czego budowa 371 z nich rozpoczęła się w pierwszym kwartale br.

Dzięki uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Echo Investment przybliżyło się do realizacji prywatnych domów studenckich w ramach joint-venture z Signal Capital Partners. Budowa akademików w Warszawie i Krakowie rozpocznie się wkrótce, a docelowo nowa platforma zrealizuje miejsca do odpoczynku i nauki dla około 5 tys. studentów w największych ośrodkach akademickich w kraju.

Imponujące tempo powstających projektów

W ramach Grupy Echo-Archicom realizowanych jest obecnie ponad 4 tys. mieszkań na sprzedaż, a budowa kolejnych 2,9 tys. wystartuje do końca br. W pierwszym kwartale rozpoczęła się budowa ponad 1,3 tys. mieszkań.

W Warszawie stan surowy osiągnął budynek Office House (31 tys. mkw.), a obok ruszyła realizacja apartamentowca M7 (140 mieszkań premium Archicom Collection) – to odpowiednio pierwszy biurowy i mieszkaniowy komponent wielofunkcyjnego kwartału Towarowa 22. We Wrocławiu trwa budowa pierwszego etapu biurowego projektu Swobodna SPOT. W Krakowie Grupa jest gotowa do rozpoczęcia realizacji projektu mixed-use WITA, obejmującego m.in. ponad 26 tys. powierzchni komercyjnej i 176 komfortowych apartamentów.

Wysokie zainteresowanie projektami komercyjnymi Echo Investment

Wszystkie ukończone budynki biurowe Echo Investment są w pełni wynajęte, a w przypadku obiektów w budowie trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami. Ze względu na bardziej aktywną postawę inwestorów, Grupa jest przygotowana do sprzedaży wybranych, ukończonych aktywów biurowych w miastach regionalnych. Finalizację tych procesów zakłada się w drugiej połowie 2024 i pierwszej 2025 r.

Nieruchomości handlowe w portfelu Echo Investment – Galeria Młociny oraz Libero, dzięki ciągłemu poszerzaniu oferty i silnemu wsparciu marketingowemu, zachowały w pierwszym kwartale br. stabilną pozycję na rynku warszawskim i katowickim. Oba obiekty mogą pochwalić się blisko 100 proc. wynajęciem. Obroty Galerii Młociny wzrosły o 9 proc. a odwiedzalność o 1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r. W przypadku Libero obroty były o 10 proc., a odwiedzalność o 14 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

– Nasze wyniki potwierdzają silną pozycję głównych linii biznesowych Grupy, jak również wysoką ocenę jej projektów ze strony rynku i klientów, w tym czołowych instytucji finansowych. W naszej działalności niezmiennie kierujemy się strategią rentownego wzrostu oraz strategią ESG Grupy. Aby wzmocnić tę drugą, w 2024 roku rozpoczęliśmy rewizję naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, uwzględniając wynik analizy podwójnej istotności. Podejście to zapewni nam większą przejrzystość, przyczyni się do sprawniejszego podejmowania decyzji oraz sprawi, że poświęcimy czas i zasoby kwestiom istotnym zarówno dla Grupy Echo Investment, jak i naszych interesariuszy, w tym społeczeństwa – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Grupy.

408 mln zł z emisji obligacji spółek z Grupy

W pierwszym kwartale 2024 r. do obrotu giełdowego wprowadzone zostały kolejne serie obligacji Echo Investment dla inwestorów indywidualnych o łącznej wartości 140 mln zł oraz obligacje Echo i Archicomu dla inwestorów instytucjonalnych o łącznej wartości 268 mln zł.

Środki pozyskane w drodze emisji wspierają plany rozwojowe wraz z wysokim stanem gotówki w Grupie – na koniec pierwszego kwartału br. było to ponad 772 mln zł.

Źródło: Spółka, #ECH

Zobacz także: Echo Investment SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost