Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce spadła po raz pierwszy od lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 lip 2018, 07:09

Sprzedaż nowych mieszkań spadła po raz pierwszy od dawna. To wyjaśnia zadyszkę na spółkach deweloperskich z GPW

Deweloperzy najlepsze mogą mieć już za sobą. Co prawda tegoroczne wyniki mogą być wciąż dobre, ale przed nimi wymagający okres. W drugim kwartale, po raz pierwszy od dawna, nastąpił spadek sprzedaży nowych mieszkań wśród giełdowych deweloperów. Jak by tego było mało, deweloperom coraz mocniej dokuczają warunki ekonomiczne.


Spadek sprzedaży mieszkań w II kw. 2018 r.

Jeżeli spojrzymy na dane, to praktycznie wszyscy deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW w 2017 roku zanotowali wzrosty sprzedaży. Całkowita liczba sprzedanych mieszkań zwiększyła się aż o 27,3% w porównaniu do poprzedniego roku. Także 2018 r. rozpoczął się dla deweloperów dobrze. W pierwszym kwartale sprzedaż wzrosła o 6,5% rok do roku, ale, jeżeli się wgryziemy w dane, to tak dobrze już to nie wyglądało. Co trzecia firma z GPW zanotowała bowiem spadek sprzedaży i to dwucyfrowy.

Drugi kwartał tego roku już nie był dobry dla deweloperów. Całe wzrosty pierwszego kwartału zostały zniwelowane (spadek o 6,4%).
 

Wykres 1. Liczba sprzedanych mieszkań deweloperów notowanych na GPW: 2016 r. – II kw 2018 r.

sprzedaż mieszkań

Źródło: obliczenia własne na podstawie raportów spółek

Zobacz także: 6 spółek deweloperskich, które mogą zaskoczyć wysoką dywidendą w 2018 roku, dzięki rekordowej sprzedaży mieszkań

Wyniki deweloperów w 2018 roku będą dobre. Źle może być dopiero później

Spadek sprzedaży mieszkań to pierwsza rysa na trwającej od dłuższego czasu hossie deweloperów. Ponadto, warto zaznaczyć, że spółkom z tej branży na pewno nie sprzyjają szybko rosnące płace w budowlance, o czym pisaliśmy niedawno. Wzrastają też dynamicznie ceny gruntów pod zabudowę. Te czynniki windują wzrost cen mieszkań, a te wzrosty, z kolei, wpływają negatywnie na popyt. W następnych kwartałach deweloperzy mogą więc odczuć dalszy spadek sprzedaży oraz zmniejszenie marży.

Należy jednak zaznaczyć, że wyniki finansowe za 2018 rok prawie na pewno będą dobre. Każdy deweloper odnotowuje bowiem przychody z opóźnieniem – rok lub nawet dwa lata od sprzedaży mieszkania – dopiero w momencie przekazania kluczy klientowi. Liczba przekazań mieszkań obecnie wciąż dynamicznie rośnie. W 2017 roku przekazano o 27% więcej mieszkań niż w 2016 r., a w pierwszym półroczu tego roku liczba rozpoznanych w wyniku lokali wzrosła o 36% rok do roku. Tak więc przychody deweloperów rosną, a problem może pojawić się dopiero za rok, kiedy obecny spadek sprzedaży przełoży się też na spadek przekazań mieszkań.

Zobacz także: 5 warunków udanej inwestycji deweloperskiej, na przykładzie Vantage Development


Wykres 2. Liczba przekazanych mieszkań deweloperów notowanych na GPW: 2016 r. – II kw 2018 r.

Przekazania mieszkań

Źródło: obliczenia własne na podstawie raportów spółek

Jeśli spadek sprzedaży mieszkań będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach, to niewątpliwie przełoży się negatywnie na wyniki finansowe spółek. Przy rosnących kosztach i słabym postrzeganiu przez inwestorów rynku obligacji korporacyjnych może to stanowić problem. Wzrost podstawowych kosztów, czyli robocizny oraz gruntów, może tylko spotęgować to zjawisko – ceny mieszkań będą musiały dalej rosnąć, co może z kolei wpłynąć negatywnie na popyt. Jednak to wszystko zobaczymy w wynikach dopiero kilkanaście miesięcy później. Wyceny spółek na giełdzie muszą jednak zacząć to uwzględniać już dzisiaj.
 

Wykres: Indeks WIG-nieruchomości lata 2016 - 2018

WIG-nieruchomości

WIG Nieruchomości po trzech latach intensywnych wzrostów już złapał zadyszkę. Od początku roku spadł o ok. 6% (od styczniowego szczytu o 10%). Nie jest to duży spadek w porównaniu do indeksów mWIG40 (-11%) czy sWIG80 (-14%), lecz inwestorzy powinni już teraz mieć świadomość potencjalnych problemów, gdyż na giełdzie kupuje się przyszłość, a nie teraźniejszość.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost