Fundusz z UK obstawia, że akcje Getinu spadną
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 lut 2019, 12:22

Fundusz hedge z UK zaczął grać na spadki akcji Getin Holding i powiększa swoją pozycję

Fundusz Marshall Wace z Londynu zaczął grać na spadek ceny akcji Getin Holdingu. To ten sam fundusz, który szortuje CD Projekt i 47 spółek z Wielkiej Brytanii, grając pod negatywne skutki Brexitu. Po sesji z 18 lutego miał sprzedanych na krótko 0,57% wszystkich akcji. Po wtorkowej sesji w raporcie KNF widniało już 0,65% sprzedanych na spadki akcji GTN.

18 lutego fundusz hedge Marshall Wace otworzył pozycję krótką na akcjach Getinu. Sięga ona 0,57% wartości netto akcji spółki Leszka Czarneckiego. Na wtorkowej sesji pozycję jeszcze powiększył do 0,65% akcji. Tak wynika z Rejestru Krótkiej Sprzedaży upublicznianego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Chodzi o Getin Holding, czyli spółkę która jest właścicielem m.in Getin Noble Banku i Idea Banku.
 

KNF

Zobacz także: Krach na giełdzie może być skutkiem samospełniającej się przepowiedni – ostrzega noblista Robert J. Shiller

Marshall Wace nie wierzy, że uda się szybko sprzedać Getin Noble i Idea Bank?

Królestwo finansowe Leszka Czarneckiego przeżywa trudne chwile już od dłuższego czasu. Biznesy zagranicznie nie za bardzo odpaliły, a Getin Noble Bank, który miał być perłą w koronie, nie może wyjść z programu naprawczego. To powoduje, że notowany na GPW holding Leszka Czarneckiego konsekwentnie traci na wartości.

Widać, że fundusz Marshall Wace obstawia pogorszenie się sytuacji w imperium (?) finansowym Leszka Czarneckiego, a właściwie nie wierzy, że szybko dojdzie do sprzedaży dwóch jego najważniejszych aktywów. Nie jest tajemnicą przecież, że docelowo połączone banki Getin Noble i Idea mają zostać sprzedane. To pokazuje, że zagranie funduszu z UK jest bardzo odważne. Zarządzający z UK najwidoczniej nie wierzą, że do transakcji dojdzie szybko, albo zakładają, że ewentualna cena będzie niższa od rynkowej.

Zobacz także: Marshall Wace powiększa pozycję na spadki kursu CD PROJEKT. Co to za firma, która shortuje twórców gry Wiedźmin?

Warto dodać, że  Marshall Wace nie jest nieomylny grając na spadki kursu akcji spółek z GPW. Już raz "oszukał się", szortując CD Projekt. Pod koniec stycznia musiał radykalnie zmniejszyć pozycję krótką na akcjach producenta gry Cyberpunk 2077, czyli kupić walory. Mimo to Marshall Wace wciąż trzyma pozycję krótką na CD Projekt.
 

Notowania Getin Holding - ostatnie 6 miesięcy

Getin Holding

Fundusz z Londynu chce też zarobić na... Brexicie

Fundusz Marshall Wace lubuje się w graniu na krótko, czyli obstawianiu spadków ceny akcji i innych aktywów. Dlatego jest o nim często głośno w mediach na całym świecie. W grudniu 2018 roku brytyjskie media doniosły, że otworzył on krótkie pozycje o wartości około 570 mln GBP na akcjach 47 brytyjskich spółek. Szortuje akcje takich firm, jak m.in. Metro Bank, Marks and Spencer’s, Debenhams, Intu, Kingfisher, Dunelm Group, Superdry. Jest to gra pod negatywne skutki Brexitu.

O swojej polityce inwestycyjnej fundusz mówi zresztą otwarcie na swojej stronie internetowej.
 

mw
 

Fundusz został założony w 1997 roku w Londynie przez Paula Marshalla (przedtem Mercury Asset Management) i Iana Wace’a (przedtem Deutsche Bank). Marshall Wace ma w zarządzaniu około 35 mld USD aktywów, zatrudnia około 240 osób. Jego jednym z największych sukcesów było zarobienie kilkudziesięciu milionów euro na szortowaniu w 2014 roku akcji portugalskiego Banco Espirito Santo.

To będzie niezmiernie ciekawe starcie! Chłopcy z Londynu lubujący się w szortowaniu spółek znajdujących się w kłopotach kontra Leszek Czarnecki. Radzimy przygotować popcorn i rozsiąść się wygodnie!

Źródła wykresów: Amibroker

Zobacz także: Warto inwestować w długim terminie w Ferrari i Rolls Royce’a - nie w samochody, ale w akcje spółek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost