Windfall Tax dla spółek węglowych. Sprawdzamy jaki podatek zapłaci JSW i Bogdanka
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
11 lip 2023, 09:19

Windfall Tax dla spółek węglowych oficjalnie zapowiedziany. Sprawdzamy jaki podatek zapłaci JSW i Bogdanka

Od wielu miesięcy trwał pat dla spółek węglowych notowanych na GPW związany z nieznanym kształtem ewentualnego podatku od zysków nadzwyczajnych. Do tej pory płynęły często sprzeczne wiadomości w tym zakresie. Wczoraj tj. 10 lipca 2023 r. rząd w końcu oficjalnie przedstawił swoje zamierzenia w tej sprawie.

W komunikacie po posiedzeniu rządu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33%. Ten dodatkowy podatek ma objąć podmioty zajmujące się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem. Te warunki spełnia przede wszystkim Bogdanka i w części JSW. Pozyskane w ten sposób dodatkowe środki, rząd chce przeznaczyć na częściowe sfinansowanie obniżek cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Zobacz także: Rząd chce by spółki węglowe zapłaciły składkę solidarnościową; nadmiarowe dochody obciążone w wys. 33 proc.

Podatek węglowy dla JSW i Bogdanki

Składka od nadzwyczajnych dochodów ma objąć „nadzwyczajne zyski uzyskane w 2022 roku”. W komunikacie uściślono, że jako nadmiarowe dochody określono dochody przekraczające 120% średnich dochodów uzyskanych w okresie wcześniejszych 4 lat.

Bogdanka miała w latach 2018-2021 skonsolidowane zyski netto odpowiednio w kwocie: 53,8 mln zł, 308,7 mln zł, 73 mln zł oraz 288,3 mln zł. Z kolei zysk netto w 2022 r. wyniósł 175 mln zł. Takie liczby pokazują, że Bogdanka nie osiągnęła ponadprzeciętnie wysokiej zyskowności w 2022 roku.

Szacowana wartość podatku dla JSW na tle pozycji gotówkowej spółki i jej kapitalizacji na GPW

JSW Szacunki podatku (1)


Natomiast sytuacja w JSW jest zgoła odmienna. Wygenerowała ona skonsolidowane zyski netto w latach 2018-2021 odpowiednio: 1,76 mld zł, 0,65 mld zł, -1,55 mld zł oraz 0,9 mld zł. Zysk netto grupy w 2022 r. wyniósł rekordowe 7,56 mld zł i był zdecydowanie powyżej uśrednionych dochodów ostatnich lat. Tym samym „extra” podatek mógłby wynieść w przypadku JSW nieco ponad 2 mld zł. Kwotę tej wielkości zarząd spółki wskazywał podczas niedawnej konferencji wynikowej, zatem nie powinno być to zaskoczeniem. Dodajmy też, że na kontach JSW zgodnie z ostatnim bilansem, było ponad 10 mld zł wraz ze środkami zgromadzonymi w funduszu na okres dekoniunktury.

Zobacz także: JSW wciąż generuje duże zyski i posiada 9,5 mld zł. Gotówka pójdzie na windfall tax czy dywidendę?

Pytania odnośnie nowego podatku

Wciąż niewiadomą pozostanie jednak, czy z osiąganych dochodów przez JSW zostanie „odjęty” wynik uzyskany przez segment produkcji koksu oraz czy ów podatek będzie również dotyczył dochodów osiągniętych w 2023 roku?

AKTUALIZACJA: O 8:40 pojawiły się nowe, bardziej szczegółowe informacje. Dochody ze składki solidarnościowej dla firm z sektora węgla i koksu oszacowano na 2 mld zł w 2023 roku - podano w projekcie ustawy. „Dochody z wpłat składki solidarnościowej do FWRC zostały oszacowane w wysokości 2 mld zł. Będą realizowane tylko w 2023 r. zgodnie z proponowanymi w projekcie ustawy mechanizmami” - napisano. Wygląda więc na to, że windfall tax będzie jednorazowy i obejmie też segment koksu w JSW. 

Zobacz także: W 2023 roku gotówka wygenerowana przez JSW może być wyższa od obecnej kapitalizacji spółki - wynika z analizy DM BOŚ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.